Plastika je puno opasnija nego što se mislilo
Kemikalije iz plastike
U plastici, od pakiranja hrane preko igračaka do medicinskih uređaja, daleko je više kemikalija nego što su prethodno procijenile agencije za zaštitu okoliša, pokazalo je izvješće objavljeno u četvrtak, postavljajući pitanja o onečišćenju i sigurnosti potrošača. Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) prethodno je identificirao oko 13.000 kemikalija u plastici, no tim europskih znanstvenika pronašao je više od 16.000 kemikalija u plastici od kojih je četvrtina moguće opasna za ljudsko zdravlje i okoliš.
Izvješće, koje je financiralo Norveško istraživačko vijeće, objavljeno je u trenutku dok se pregovarači bore s osmišljavanjem prvog svjetskog sporazuma koji bi se uhvatio u koštac sa sve većim zagađenjem plastikom, budući da se svake godine proizvede oko 400 milijuna tona plastičnog otpada.
- Kako biste energično riješili plastično onečišćenje, zapravo morate sagledati cijeli životni ciklus plastike i morate se pozabaviti problemom kemikalija, rekla je koautorica izvješća Jane Muncke, direktorica švicarske neprofitne organizacije Food Packaging Forum. To je zato što kemikalije iz plastike mogu ući u vodu i hranu.
Opasni okvir
- Sada pronalazimo stotine, ako ne i tisuće, kemikalija iz plastike u ljudima, a neke od njih su povezane s nepovoljnim zdravstvenim ishodima, rekla je Muncke. To uključuje i probleme s plodnošću i kardiovaskularne bolesti.
- Kada pogledamo... proizvode koje koristimo svakodnevno, obično nalazimo stotine, ako ne i tisuće kemikalija u pojedinačnom plastičnom proizvodu, rekao je glavni autor Martin Wagner, toksikolog za okoliš na Norveškom sveučilištu znanosti i tehnologije.
Kimberly Wise White, potpredsjednica regulatornih i tehničkih pitanja za Američko vijeće za kemiju, industrijsku skupinu čijim članstvom dominiraju proizvođači plastike, rekla je da izviješće nastoji 'pokazati opasni okvir koji zanemaruje izloženost u stvarnom svijetu i daje nepotpunu sliku za regulatora i javnost'.
Industrija plastike je stava da globalni sporazum treba promicati recikliranje i ponovnu upotrebu plastike, no autori izvješća upozoravaju da samo rješavanje pitanja plastičnog otpada ne ide dovoljno daleko da zaštiti ljude.
Nedostaju osnovne informacije
Znanstvenici su istaknuli potrebu za većom transparentnošću o tome koje kemikalije, uključujući aditive, pomoćna sredstva za obradu i nečistoće, ulaze u plastiku uključujući i reciklirane proizvode. Za četvrtinu identificiranih kemikalija nedostaju osnovne informacije o njihovom temeljnom kemijskom identitetu, navodi se u izvješću.
- U srži problema je kemijska složenost plastike, rekao je Wagner, koji također služi u odboru Koalicije znanstvenika za učinkovit sporazum o plastici.
Često proizvođači zapravo ne znaju koju vrstu kemikalija imaju u svojim proizvodima. Samo šest posto kemikalija pronađenih u plastici je međunarodno regulirano. Bez regulatornog pritiska, nema motivacije da se otkrije što se nalazi u plastici, rekao je. To je nešto što bi sporazum o plastici mogao pomoći riješiti. Pregovori se nastavljaju sljedeći mjesec u Ottawi u Kanadi s ciljem finaliziranja ugovora u prosincu u južnokorejskom gradu Busanu. Hina