Dnevni.ba - PRELOADER

Počela trodnevna MoStart konferencija na Sveučilištu u Mostaru

24 Tra 2024


Počela trodnevna MoStart konferencija na Sveučilištu u Mostaru
Kroz tri dana sudjelovati će oko 190 predavača

Drugo izdanje međunarodne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije MoStart počelo je u srijedu na kampusu Sveučilišta u Mostaru, na kojem će kroz tri dana sudjelovati oko 190 predavača.

Predsjednik Organizacijskog odbora i pomoćnik rektora SUM-a za IT inovacije Tomislav Volarić kazao je kako za trodnevnu konferenciju vlada veliki interes.

"Već danas imamo 650 prijavljenih, što su rekordne brojke", kazao je Volarić, naglasivši kako im je bitno da se ovdje napravi sinergija znanja, obrazovanja, znanosti i IT. 

Cilj ovog znanstveno-stručnog skupa je okupiti stručnjake koji se bave umjetnom inteligencijom i njenom primjenom u svim područjima ljudskog života, s naglaskom na obrazovanje.

Osvrćući se na središnju temu ovogodišnje konferencije, odnosno na digitalne asistente i asistivne tehnologije, Volarić naglašava kako se time ne želi zamijeniti nastavnike, već da umjetna inteligencija i sve što dolazi zajedno s njom treba pomoći nastavniku da bude što bolji u svojoj profesiji.

Volarić navodi kako žele, zajedno s partnerima, biti lideri u digitalnom potpisu, u e-građaninu i pomoći BiH u digitalizaciji te zbog toga su okupili paneliste, da se pokaže svijest "da ovdje ima znanja i da možemo pomoći i s partnerima na državnoj i županijskoj razini napraviti iskorak".

Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara kazala je kako je pohvalno što se Sveučilište sve više uvezuje sa sveučilištima iz regije i Europe i što se uključilo u ove trendove, koje u stvari politika treba pratiti.

"Pred nama je jedan od najvećih izazova koji nas očekuje, a to je digitalizacija cijelog našeg društva", istaknula je Bradara.

Smatra da se u ovakve konferencije trebaju intenzivno uključiti sve obrazovne ustanove kako bi imali generaciju koja je spremna za sve ono što nas očekuje.

"Čeka nas veliki posao, ali uz potporu sveučilišta i znanstvene zajednice mi možemo napredovati puno brže i puno više", poručila je Bradara.

Veleposlanik Republike Hrvatske u Švedskoj Siniša Grgić govorio je kao informacijski stručnjak o umjetnoj inteligenciji.

"Umjetna inteligencija nudi uistinu puno toga. Smatram da će se  u idućih 50 godina čovječanstvo promijeniti do te mjere, kao što je se promijenilo u zadnjih 2 milijuna godina", istaknuo je Grgić.   

Inače, Konferencija je tematski podijeljena na tri dijela, raspoređena po danima, a to su: obrazovanje, znanost i IT. Sudionici imaju priliku sudjelovati u inspirativnim radionicama, predavanjima i panelima te pronaći nova znanja i inspiraciju za buduće projekte. Spomenuta konferencija traje do 26. travnja, a odvija se u organizaciji Centra za informacijske tehnologije SUMIT i Sveučilišta u Mostaru,  javlja FENA.

Hercegovina


GLAZBA

Etno skupina Čuvarice iz Rame tradicionalnom glazbom osvaja srca šire publike (VIDEO)

PROZOR-RAMA, (FENA) – Etno skupina Čuvarice, nastala 2011. godine pri Hrvatskom kulturno-um...

05 Svi 2024

NAKON VIŠE OD 30 GODINA

Pravoslavni vjernici dočekali Vaskrs u sabornoj crkvi Svete Trojice u Mostaru

MOSTAR, (FENA) – Nakon više od 30 godina ponoćna vaskršnja liturgija služena ...

05 Svi 2024

SEZONA

Mostar preplavljen turistima

Lijepo vrijeme privuklo je ove subote brojne turiste u Mostar. Grad na Neretvi polako kreće u n...

04 Svi 2024