Dnevni.ba - PRELOADER

Počeli novi pregovori o izmjenama izbornog zakona, novi rok sedam dana?

10 Velj 2022


Počeli novi pregovori o izmjenama izbornog zakona, novi rok sedam dana?

Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i lider Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Dragan Čović razgovarao je danas s novinarima u Sarajevu o najauktuelnijim političkim i društvenim pitanjima, a poseban fokus stavljen je na izmjene Izbornog zakona BiH što je tema o kojoj će politički lideri i danas voditi pregovore.

Čović kaže da se stav od pregovora održanih u Neumu uz posredstvo međunarodnih dužnosnika nije promijenio, ali je pozvao one političare koji su blizu dogovora da organiziraju pregovore jer smatra da nema smisla da on i lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović više sazivaju sastanke.

Ono što su sada zahtjevi HDZ-a su aksiomi koje je, kaže Čović, podržala i međunarodna zajednica, a i usuglašeni su među "četiri ili pet bošnjačkih političkih stranaka koje su bile na pregovorima u Neumu".

- Izetbegović i ja imali smo godinu i pol dana i nema više smisla da mi to vodimo - kazao je Čović, dodajući da je imao sastanke s predstavnicima drugih stranaka u Mostaru kojem su prisustvovali Aljoša Čampara i Elmedin Konaković iz Naroda i Pravde te lider Saveza za bolju budućnost (SBB) Fahrudin Radončić.

Razgovarali su tada o usuglašenosti stavova zbog čega smatra da nema smisla neke stvari otvarati ponovo kao što je ukidanje etničkih prefiksa, napominjući da se HDZ zalaže za izbor članova Predsjedništva BiH ne kroz dvije izborne jedinice nego dvije liste.

Kaže da se treba razgovarati i o Domu naroda Federalnog parlamenta jer je imao dojam da su u Neumu dogovorili taj dio, a danas će razgovarati bez međunarodnih posrednika i ako se oko ovih pitanja usuglase, to će biti posao za pravnike, a ne političare.

Na pitanje da li podržava formiranje entitetskog visokog sudskog i tužilačkog vijeća RS o čemu danas raspravlja Narodna skupština RS-a, Čović kaže da sve što je u skladu sa Ustavom njemu nije problematično te nema problema s tom ili bilo kojom dugom inicijativom, a da li je nešto u skladu sa Ustavom trebaju stav dati stručnjaci koji to više znaju od njega.

Predstavnici hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka otvorili su u četvrtak u Sarajevu novi krug pregovora o izmjenama izbornog zakona, a čelnik HDZ BiH Dragan Čović uoči početka upozorio kako je vrijeme za dogovor praktično isteklo i da se sve mora riješiti u narednih sedam dana.

"Nakon današnjih razgovora znat će se vrlo precizno ima li smisla uopće dalje pregovarati", kazao je Čović novinarima podsjećajući kako je zajednički zaključak pregovora vođenih prije dva tjedna u Neumu bio da nastavak pregovora organiziraju čelnici bošnjačkih oporbenih stranaka. 

Istaknuo je kako je nakon neumskih pregovora svima jasno da odrednice poput ustavnih definicija o nacionalnom predznaku za članove Predsjedništva BiH nisu predmet rasprave i moraju ostati, a uvjet hrvatskih stranaka ostaju i dvije izborne liste za hrvatskog i bošnjačkog člana državnog vrha unutar Federacije BiH, kao i specifični dogovor o načinu biranja zastupnika u Domu naroda parlamenta Federacije BiH.

To su stajališta o kojima se ne razgovara, pojasnio je Čović dodajući kako je to poznato i bošnjačkim strankama, a lider Naroda i pravde (NiP) Elmedin Konaković je ipak poručio kako se još uvijek "ima o čemu razgovarati" pa je to i razlog zbog kojega se pregovori nastavljaju u Sarajevu.

Podsjetio je kako hrvatski pregovarački tim ima punu potporu Hrvatskog narodnog sabora (HNS) za sadašnji način vođenja pregovora, a da je HDZ BiH nudio devet različitih prijedloga koje je bošnjačka strana redom odbila.

Od sabora HNS-a najavljenog za 19. veljače očekuje odluke o tome kako dalje nastaviti djelovati, a ponovio je kako u postojećim okolnostima nema uvjeta za provedbu izbora u listopadu pa očekuje da će tada vjerojatno biti pokrenuto i pitanje mogućeg bojkota izbora koji bi trebali biti održani u listopadu, ako do tada ne bude izmijenjen izborni zakon.

"Nemam problem oko riječi bojkot", kazao je Čović dodajući kako su sada sve opcije legitimne jer su rokovi za dogovore praktično odavno istekli.

Na pitanje o tome kani li se u slučaju neuspjeha pregovora povući s čela HDZ BiH Čović je kazao kako će o tome odlučiti stranački sabor u svibnju 2023. godine.

Još je jednom pravdao svoj odlazak u Banju Luku i poruku kako se RS treba očuvati, uz konstataciju kako je taj entitet ustavna realnost i to se mora poštovati. Da bi se to promijenilo, kako je dodao, potrebna je "gruba, radikalna promjena ustava" baš kao i za uspostavu trećeg entiteta, kao i za građansku državu kakva se zagovara iz Sarajeva.

Onima koji to žele Čović je poručio kako trebaju stvoriti ambijent za budućnost BiH i situaciju u kojoj će se u parlamentu stvoriti dvotrećinska većina potrebna u parlamentu za ustavne promjene.

"Ne znam otkuda problem s Republikom Srpskom 2022. godine", kazao je Čović.

https://dnevni.ba/dnevni/treba-li-covic-dati-ostavku-jer-je-na-sadasnju-funkciju-izabran-nezakonito/

Politika


NE ZAPOČNE LI SANACIJA PRUGE, BLOKIRAT ĆEMO MAGISTRALNI PUT M-17

Radnici GIKIL-a i 'Željeznica FBiH' oštro kritizirali Vladu FBiH

Mještani Donje Jablanice, radnici GIKIL-a i JP 'Željeznice FBiH' u četvrtak su sa zajednič...

8 h 47 min

Lazović: BiH treba novu 'Trojku'

Miro Lazović, koji je bio predsjednik Skupštine Republike BiH u razdoblju 1992.-1996., kri...

9 h 0 min

SINDIKATI OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA HNŽ-A OD UTORKA U ŠTRAJKU

Nema škole, djeca sretna, roditelji užasnuti, učitelji na ulici, a Vlada se 'češlja'

MOSTAR - Sindikati osnovnih i srednjih škola Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) najav...

9 h 6 min