Počinje predizborna kampanja uz strožiji Schmidtov zakon

Piše: V.S.Herceg
Od sutra, 2. rujna, službeno počinje predizborna kampanja i traje do početka izborne šutnje, odnosno do 1. listopada 2022. godine do 7 sati.
Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH 20. lipnja priopćilo je da je, prema odredbama člana 16.14 stav (3) Izbornog zakona BiH, zabranjeno vođenje plaćene izborne kampanje putem elektronskih i printanih medija, ili bilo kojeg oblika plaćenog javnog oglašavanja, izuzev održavanja internih skupova organa i statutarnih tijela političkih subjekata, u periodu od dana raspisivanja izbora do dana službenog početka izborne kampanje. Pri tom su posebno naglasili kako se radi o zabrani vođenja plaćene izborne kampanje u periodu od 4. svibnja do 2.rujna, kada predizborna kampanja i službeno počinje.
No, odlukom visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta od 27. srpnja i to se mijenja te se decidirano ne navodi 'plaćena izborna kampanja', već "vođenje izborne kampanje u periodu od dana raspisivanja izbora do dana službenog početka izborne kampanje", što je značajno strožija odredba. A s obzirom da mnogi politički subjekti već mjesecima vode preuranjene političke kampanje, i u zemlji i u inozemstvu, pitanje je hoće li itko od njih oće za to snositi odgovornost. Međutim, mnogi smatraju kako bi se, primjerice, na zlouporabu javnih sredstava i resursa puno strožije trebalo zakonski promatrati ne samo u predizborno vrijeme tijekom jednog mjeseca, već i tijekom ostalih 11 mjeseci.
Schmidt postrožio zakonske odredbe
Naime, Schmidt je donio Odluku, kojom se donosi Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, odnosno, tehničke izmjene u navedenom Zakonu. Schmidtovom odlukom unaprjeđuje se integritet izbornog procesa, odnosno, stvaraju preduvjeti za transparentnije i fer izbore te se podrazumijeva i uvođenje tehnologije za nadziranje izbornog procesa, dok su političke izmjene Izbornog zakona još uvijek na čekanju – na dogovor političara. Posebna pozornost, uz davanje viših ovlasti Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) BiH, je na govoru mržnje u predizbornim kampanjama kao i zloupotrebi javnih sredstava i resursa tijekom predizbornih kampanja, ali i izbornoj administraciji.
Prema tome, zlouporaba javnih sredstava smatra se uključivanje državnih službenika koji su podređeni kandidatu u obavljanju poslova u radnom vremenu u cilju promocije kandidata ili političkih subjekata; korištenje prostorija javnih ustanova i organa za obavljanje predizbornih aktivnosti ako korištenje istih prostorija nije zajamčeno drugim kandidatima i političkim subjektima pod istim uvjetima; korištenje sredstava komunikacije, informacijskih usluga, uredske opreme javnih ustanova i organa za izbornu kampanju; korištenje sredstava prijevoza u vlasništvu državnih, entitetskih, gradskih, županijskih ili općinskih organa i organizacija bez naknade ili po sniženim naknadama za aktivnosti kampanje.
Ova odredba se ne odnosi na prijevoz osoba koje se posebno štite sukladno zakonu koji se obavlja kao dio sigurnosnih mjera koje se primjenjuju u odnosu na visoke dužnosnike koji podliježu službenoj zaštiti koju pružaju nadležni organi prilikom obavljanja službene dužnosti ili postupanja po službenoj dužnosti; prikupljanje potpisa ili izborna kampanja koju provode osobe koje obavljaju izabrane funkcije ili su državni službenici, tijekom službenih aktivnosti ili događaja koje organizira javna ustanova ili organ.
Kazne od 3.000 do 30.000 KM
Prema Schmidtovoj Odluci, izmijenjen je članak 19.9. Zakona te su za prekršitelje predviđene značajne novčane kazne i to od 3.000 KM do 30.000 KM za političke subjekte i članove političkih stranaka. Ova novčana kazna predviđena je ako u roku od deset dana ne dostavi izmjene podataka (članak 4.22); ukloni, prekrije, ošteti ili izmijeni tiskani oglas, plakat, poster ili drugi materijal koji se, sukladno zakonu, koristi u svrhu izborne kampanje političkih stranaka, koalicija, listi neovisnih kandidata ili nezavisnih kandidata; postavi oglas, plakat ili poster, odnosno napiše svoje ime ili slogan koji je u svezi sa izbornom kampanjom, u ili na zgradi u kojoj je smješten organ vlasti bilo na kojoj razini, javno poduzeće, javna ustanova ili mjesna zajednica, ili na vjerskom objektu, na javnom putu ili javnoj površini, osim na mjestu predviđenom za plakatiranje i oglašavanje.
Također ova kazna je predviđena i za zlouporabu javnih resursa za vlastitu uporabu i promociju političkog subjekta kojem pripada kao i za one koji nose ili pokažu oružje na političkom skupu, biračkom mjestu i sl. kao i ukoliko omete skup druge političke stranke ili spriječi novinara obavljanje svog posao sukladno pravilima profesije i izbornim pravilima.
Mnoge stranke bile su u preuranjenoj predizbornoj kampanji
S obzirom da od sutra počinje službena predizborna kampanja, za podsjetiti je na kažnjivost obećanja novčane nagrade ili drugu materijalnu korist s ciljem dobivanja podrške birača, ali i prijetnje pristalicama druge političke stranke, kao i na poticanje na glasovanje osobu koja nema pravo glasa ili potakne osobu da glasa više puta na istim izborima ili da glasa u ime druge osobe.
Također, zabranjeno je poticati nasilje ili širenje mržnje, objava fotografije, simbola, audio ili videozapisa, SMS poruka, poruka putem interneta ili drugog materijala koji može tako djelovati.
Zanimljivo je da se u ovom zakonu, između ostaloga, podrazumijeva i kažnjivost za prekoračenje najvećeg iznosa sredstava za financiranje izborne kampanja, kao i vođenje izborne kampanje od dana raspisivanja izbora do dana službenog početka izborne kampanje.
Posljednje navedeno, već sada su mnogi politički subjekti "odradili" u preuranjenoj predizbornoj kampanji kojoj smo svjedoci već nekoliko mjeseci, održavali su se javni stranački skupovi, slale političke poruke, optuživali politički neistomišljenici uz nerijetko prijetećim govorima.