POLICIJSKA BRUTALNOST: Od osuda nasilnika u policijskoj uniformi od međunacionalne konotacije
Piše: V.S.Herceg
Snimku brutalnog premlaćivanja mladića u Mostaru od strane dvojice policajaca, a koje su snimile nadzorne kamere i obližnji stanari zgrada, objavili su ne samo domaći nego i regionalni mediji.
Ministarstvo unutarnjih poslova, kako je priopćeno, promptno je reagiralo suspenzijom policajaca i pokretanjem unutarnje istrage, iz Tužiteljstva HNŽ-a potvrdili su da je formiran predmet o događaju, a pretučeni mladić Slaven Blažević najavio je privatnu tužbu protiv nasilnika u policijskoj odori.
Brutalnost siledžija u uniformi u političko-nacionalnom kontekstu
Reakcije na ovaj događaj obilježile su jučerašnji dan: većina korisnika društvenih mreža osudila je brutalnost policajaca prema mladiću koji nije pružao otpor iako je kršio odredbu mjere o zabrani kretanja, čak se pozivalo na linč, a "šerale" su se i fotografije s imenima policajaca, Armina Vrače i Jusufa Penava.
Brojni su osudili ovaj događaj, a pojedini su brutalno premlaćivanje pokušali dovesti u međunacionalni kontekst i dnevno-političke ciljeve jer se radi o dvojici policajaca bošnjačke nacionalnosti te mladiću koji je hrvatske nacionalnosti i dijete žrtve zločina nad Hrvatima u Trusini.
Tražile su se ostavke ministra, vlade, a čak su pojedini mediji uspoređivali prosvjede protiv policijske brutalnosti u SAD-u i BiH i snimke zapaljenih policijskih vozila, tako neizravno kritizirajući indolentnost bh. javnosti "koja ne prosvjeduje", što je još jedna loša poruka koja bi se mogla jako loše shvatiti i imati još dramatičniji ishod.
Dok su pojedini napad dovodili nacionalnu konotaciju, tako je jučer "glasno odjekivala" i šutnja od strane bošnjačkih stranaka u Mostaru na ovaj slučaj.
Ponovno se potvrdilo da se i siledžijski, brutalni napad policajaca na nepoznatog mladića ne može isključivo gledati kao brutalnost, neprofesionalnost te zlouporaba službenih ovlasti prema nenaoružanom građaninu koji ne pruža otpor zbog kršenja epidemiološke mjere o ograničenju kretanja, mjere koja pri tom nije ni zakonski propisana. No, u Mostaru se uvijek iznađe i "nužno potrebna" nacionalna konotacija.
Pretučeni mladić: “Ispričao sam se što sam prekršio policijski sat, ponudio da platim kaznu no oni krenuli sa udarcima“
Kako Dnevni list doznaje, dvojica policajaca su uočila mladića koji se kreće ulicom tijekom trajanja mjere ograničenja kretanja. Navodno su ga počeli dozivati i trčati prema njemu te se jedan policajac tom prilikom spotaknuo i pao, što je dodatno razjarilo obojicu. Sve ostalo su zabilježile sigurnosne kamere na zgradi.
Slaven Blažević, mladić kojeg su u subotu, 10. travnja, brutalno pretukla dvojica policajaca u Mostaru ekskluzivno je za Pogled.ba govorio o detaljima i razlozima napada koji je zgrozio cijelu BiH i regiju.
"Bio sam kod prijatelja u susjednoj zgradi i pješačio prema svojoj zgradi. Nisam nikoga vidio, čuo sam da netko doziva stani, već sam bio na ulazu u svoj haustor. Svjestan da sam prekršio policijski sat, htio sam ući u zgradu kako bi izbjegao kaznu, no međutim, oni su me sustigli točno ispred zgrade. Dalje se na snimci vidi sve što se dogodilo. Ispričao sam se što sam prekršio policijski sat, ponudio da platim kaznu no oni krenuli sa udarcima. Nakon toga odveli su me u policijsku stanicu. U policijskom vozilu sam im već u nekoliko navrata napominjao da se ne osjećam dobro. U policijskoj stanici su napisali prekršajni nalog na kojem je pisalo da sam prekršio pravilo kretanja. U prekršajnom nalogu nigdje nisu spomenute ozljede, samo piše da sam prekršio kretanja od 21 do 5 sati. Nakon što su napisali prekršajni nalog pustili su me da idem kući pješke", rekao je ovaj mladić za Pogled.ba.
Na pitanje je li tražio da ga odvezu na CUM zbog nanesenih ozljeda, odgovorio je potvrdno.
"Samo su mi rekli da idem kući. Pušten sam da hodam gradom i tako opet kršim policijski sat, svjestan da me opet može netko zaustaviti i ponovo legitimirati. Nakon toga otišao sam na hitni pregled sam, jer se nisam osjećao dobro. Čak sam, dok sam hodao do kuće, povratio nekoliko puta. Na CUM-u su evidentirane ozljede glave, udarci po tijelu", rekao je Slaven Blažević za Pogled.ba.
On je potvrdio da je angažirao odvjetnika te da pokreće privatnu tužbu protiv dva policajca.
"Mogu samo kazati da mi je drago što su prije svega sve zabilježile kamere, jer da nisu, vjerojatno ništa od ovoga ne bi bilo. Zahvaljujem svim građanima koji su izrazili podršku i nadam se da će ovo otići u pravom smjeru", istaknuo je.
MUP HNŽ-a: Isprika, suspenzija, istraga
Kako je potvrdila Ana Raič, glasnogovornica Tužiteljstva HNŽ-a, u Tužiteljstvu je odmah jučer formiran predmet, a od MUP-a HNŽ-a je zatražena informacija o događaju. Iz MUP se ispričavaju i pretučenom mladiću i građanima, s dužnosti su suspendirali policajce i najavili istragu.
"MUP HNŽ najoštrije osuđuje brutalni ispad policijskih službenika koji se dogodio dana 10.4.2021.godine u 23.05 sati, a za kojeg nema opravdanja. Radi se o klasičnom primjeru prekoračenja ovlasti i policijskog kodeksa, zbog čega se duboko ispričavamo cjelokupnoj javnosti, a posebice mladiću prema kojem se postupalo", reakcija je iz MUP-a HNŽ-a na policijsku brutalnost nad mladićem koji je prekršio mjere zabrane kretanja, no dvojici policajaca nije pružao fizički otpor.
“Dvojica policijskih službenika odmah su udaljeni s dužnosti, pokrenuta je unutarnja istraga u kojoj će se istražiti svi aspekti ovakvog ponašanja, te utvrditi postojanje elemenata kaznene odgovornosti policijskih službenika. Početna informacija o događaju je proslijeđena i Tužiteljstvu HNŽ/K. Ovakvom ponašanju i ovakvim osobama ne može i ne smije biti mjesto među policijskim službenicima”, poručili su iz MUP-a HNŽ.
Osuda premijera Hercega i gradonačelnika Kordića
Brojne su osude zbog brutalnog iživljavanja mostarskih policajaca nad mladićem koji je prekršio mjere zabrane kretanja, a nije pružao nikakav otpor policajcima. Među prvima koji su osudili ovakvo neprofesionalno i nadasve divljačko ponašanje pripadnika policije u događaju koji se odvio u Franjevačkoj ulici u Mostaru su i premijer HNŽ-a Nevenko Herceg i mostarski gradonačelnik Mario Kordić.
“Video snimci na kojima se jasno vidi kako dva policajca premlaćuju mladića ispred ulaznih vrata u stambenu zgradu izazivaju zgražanje i nemir, zahtijevaju bezrezervnu osudu i neodgodivo postupanje MUP-a HNŽ-a odnosno adekvatno sankcioniranje. Za ovakvo ponašanje nema opravdanja i evidentno je da su dva policajca potpuno prekoračili svoje ovlasti. Bez obzira na to o kakvom se prekršaju radi, primijenjena količina grubosti ničim se ne može opravdati – stoji u izjavi predsjednika Hercega.
Nadalje se navodi da su počinitelji ovim osramotili i sebe i svoju službenu odoru, povrijedivši time ugled njihovog časnog poziva i njihovih časnih kolega policajaca.
"Očekujem, stoga, žurnu i profesionalnu reakciju Ministarstva, promptno provođenje istrage u skladu sa zakonskom procedurom i najstrože kažnjavanje počinitelja. Ovaj incident nipošto ne smije poljuljati povjerenje naših građana u djelatnike MUP-a čija je zadaća štititi građane i čuvati javni red i mir", kazao je Herceg.
Premijer HNŽ-a je, u osobno i u ime Vlade, uputio ispriku napadnutom mladiću i njegovoj obitelji, istaknuvši kako se iskreno nada da zadobivene ozljede neće ostaviti posljedice po njegovo zdravlje.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić zatražio je trenutnu suspenziju policajaca.
"Povodom snimka koji se sinoć pojavio na društvenim mrežama, a na kojem se vidi kako dvojica policijskih službenik zadaju više udaraca muškarcu koji je prekršio zabranu kretanja za vrijeme policijskog sata, najoštrije osuđujem neprimjereno postupanje i brutalno ponašanje policijskih službenika”, oglasio se mostarski gradonačelnik Mario Kordić povodom događaja od subote.
“Stoga tražimo žurno provođenja istrage i kažnjavanje dvojice policijskih službenika, koji su svojim nedoličnim postupanjem narušili ugled policije, te trenutnu suspenziju do okončanja cijelog ovog nemilog slučaja, a koji je izazvao uznemirenost i osudu građana”, poručio je gradonačelnik Mostara.
Na brutalno premlaćivanje mladića od strane policijskih službenika reagirao je i predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara Salem Marić. On je rekao kako osuđuje svaki oblik prekomjerne i brutalne uporabe sile kod djelovanja policije. "Trebaju se hitno razjasniti sve okolnosti događaja i procesuirati odgovorne", kazao je Marić.
Reagirao je i Klub vijećnika HDZ BiH u Gradskom vijeću Mostara najoštrije osudivši brutalnost policajaca.
“Ponašanje policajca vidljivo na snimku je krajnje neprimjeren način provođenja kontrole poštivanja zabrane kretanja, ukoliko se uopće radilo o takvom prekršaju.
Tražimo žurno provođenje istrage uz obveznu suspenziju policajaca nasilnika koji su ozbiljno narušili ugled policije. Građani trebaju imati povjerenje u policajce a ne zazirati od njih u strahu za svoju sigurnost”, zaključili su iz Kluba vijećnika HDZ BiH GV Mostar.
Reakcija iz Udruge obitelji poginulih pripadnika HVO HB
"U ime Udruge obitelji poginulih i nestalih branitelja HVO-a HB najoštrije osuđujemo ovakvo divljačko iživljavanje policijskih službenika nad građanima Mostara. Naše je razočarenje tim veće jer se radi o sinu mučki ubijenog Hrvata u Trusini. Od odgovornih u MUP-u i Tužiteljstvu HNŽ-a tražimo žurno procesuiranje i kažnjavanje policijskih službenika koji su počinili ovo brutalno nasilje nad sinom ubijenog branitelja", reagirali su i iz Udruge obitelji poginulih i nestalih branitelja HVO-a HB.
Ozlijeđenom Slavenu Blaževiću zaželjeli su brz oporavak uz nadu da ovaj događaj, kako su naveli, neće ostaviti dodatne traume, imajući u vidu kroz kakve je kalvarije prošao i on i njegova obitelj.
HDZ 1990 pita se o pozadini događaja
“Najoštrije osuđujemo neprimjereno ponašanje policijskih službenika i neviđeno poniženje mladog čovjeka od onih koji bi trebali vratiti vjeru u sigurnost političkog aparata u državi. Mislili smo da su davno prošla vremena policijskog batinanja, ali nažalost kod nas očito još uvijek nisu. Odgovornost za ovakvo ponašanje i narušavanje digniteta časnog policijskog posla, a većina policajaca je takva, leži u cijelom policijskom sustavu HNŽ. Godine nerada i zapuštenosti nerješavanja problema u policiji doveli su do potpunog nepovjerenja u policijski sustav, doveli su do kršenja policijskog kodeksa te u konačnici do neviđenog i nezapamćenog ponašanja dvojice policajaca prama mladiću koji je navodno kršio nelegalni policijski sat", reagirali su iz 'Devedesetke'.
Iz ove stranke traže odgovornost svih u liniji zapovijedanja i također ispriku nepravedno pretučenom mladiću.
"Mladić čiji je otac zvjerski ubijen u ratnom zločinu u Trusini, zaslužuje poštovanje i zaštitu sustava , a nikako ovakvo maltretiranje i poniženje. Pitamo se ima li neka druga pozadina u ovom sinoćnjemzgražajućem događaju? Tražimo istinu i odgovornost!”, kaže se u priopćenju HDZ 1990.
HRS traži ostavke ministra MUP-a i premijera
Iz HRS-a ističu kako "umjesto pokorničkih osuda, traže ostavke". “Vrijeme prolazi. Interventna tuče građane provodeći protuzakonite mjere, unutarnja organizacija MUP-a na čekanju, upošljavaju se novi djelatnici vrlo upitne stručnosti, Herceg i Bevanda se slikaju i smješkaju s portala, pokornički reagirajući na slučaj na koji nikad ne bi reagirali da nije isplivao u javnost. Tko god se i od časnih djelatnika MUP-a usudi govoriti javno, biva proglašen 'politički motiviranim pojedincem'", reagirali su, između ostaloga, i iz HRS-a.
"Zbog svega ovoga, umjesto pokorničke osude ‘prekoračenja ovlasti’, gospodo vi trebate sići s funkcija koje (ne)obnašate. Ukoliko uistinu i iskreno želite ljudima vratiti vjeru u sustav i njegovo funkcioniranje, minimalno što trebate napraviti je da ponudite ostavke na svoje dužnosti. Ministar Slađan Bevanda prije sviju. On je trebao dati svoj mandat na raspolaganje još kada mu je ‘promakla’ fiktivna prijava više stotina birača na mostarskom gradskom području Jug. U međuvremenu, poštedite nas protuzakonitih mjera ograničavanja kretanja, jer očigledno je kako su iste svrha samima sebi, bez ikakvog učinka na epidemiološku situaciju u županiji”, zaključuje se u priopćenju koje potpisuje Silvio Bubalo ispred gradskog odbora HRS-a.