Dnevni.ba - PRELOADER

POLITIČARI SE BAVE GLUPOSTIMA: Kako do minimalca od 1.000 KM?

29 Ožu 2023


POLITIČARI SE BAVE GLUPOSTIMA: <strong>Kako do minimalca od 1.000 KM?</strong>

Piše: V.S.Herceg

Iako svakim danom mediji izvješćuju o alarmantnom povećanju životnih troškova, gdje je prema izračunu Saveza samostalnih sindikata BiH potrošačka košarica za veljaču iznosila nevjerojatnih 2.902,80 KM, vlasti se i dalje "zabavljaju" sami sobom, politički prepucavaju te izostaje brza i konkretna reakcija za građane.

Naime, kako prosječna četveročlana obitelj u BiH živi i radi? Brojke pokazuju da preživljavaju, jer 43,54% od iznosa potrebnog za prosječnu košaricu troše na hranu. Kada se ovom iznosu pridoda i izračunatih 394,40 KM za potrebe stanovanja i komunalne usluge, jasno je da prosječnoj četveročlana četveročlana obitelj jedva spaja kraj s krajem.

Ali, kako se čini, bh građani nisu u središtu pozornosti. U ovom kontekstu aktualna je tema o povećanju minimalne plaće na 1.000 KM kako bi se ublažile posljedice inflacije. Sindikati i poslodavci imaju različita stajališta.

Ocjene: Cijene će i dalje rasti, ali usporeno

Dr. Faruk Hadžić, predavač na Univerzitetu Sarajevo Schoolof Science andTechology (SSST) i makroekonomski analitičar smatra kako bi inflacija mogla usporiti, ali da će cijene i dalje rasti, no nešto sporije.

-Podaci Federalnog zavoda za statistiku pokazuju da su cijene i tijekom veljače ove godine više, a ako se pojedinačno gleda. Cijene hrane ponovno su zabilježile najveći rast, jer upravo to naši građani najviše troše svog dohotka i svako daljnje povećanje utječe na kupovnu moć. Ipak, moja očekivanja su da bi već podaci za ožujak, a pogotovo za travanj trebali pokazati da će razina godišnje inflacije mjeren putem indeksa potrošačkih cijena biti niži, izuzev u slučaju da ne dođe do izvanrednih situacija. Uz malo sreće, godišnja razina inflacije u travnju bi mogla biti i ispod 10% po prvi put, ali i dalje će biti vrlo visoka, ocijenio je dr. Hadžić.

Smatra ako je važno naglasiti da ovo ne znači da će doći do smanjenja cijena, te pri tom ima i jedan prijedlog za donositelje odluka.

-Upravo suprotno – cijene će i dalje rasti, ali sporije nego prošle godine, što daje priliku za porast realnih plaća. Kada bi me netko od donositelja odluka pitao što bi bilo sada idealno uraditi, savjetovao bih da se omoguće niži porezi i doprinosi, ali da se zadrži trenutna razina bruto plaća i zbog nižih poreza i doprinosa, poraste neto plaća. Time bi se još značajnije usporio rast cijena, jer poduzeća ne bi imala razlog za povećanje cijena svojih proizvoda i usluga, njegov je, jedan od prijedloga za ublažavanje inflacije.

Pri tom upozorava da bi daljnje povećanje kamatnih stopa ugrozilo i financijski sektor dok, opet, zaustavljanje rasta kamatnih stopa zadržava visoku razinu inflacije.

Različito viđenje povećanja plaća -  Sindikati: Da, ali uz porez i doprinose 

Međutim, oko potrebnog povećanja plaća traju prijepori sindikata i poslodavaca. Dok iz Udruženja poslodavaca u FBiH smatraju kako treba žurno donijeti zakon o izmjeni i dopuni Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak koje bi omogućile povećanja plaća zaposlenima u realnom sektoru u FBiH u iznosu do 400 KM, pri čemu bi poslodavci plaćali umanjene doprinose za zdravstveno i mirovinsko osiguranje na uvećani iznos plaća, Savez samostalnih sindikata BiH je protiv.

-Savez samostalnih sindikata BiH inzistira na usvajanju Zakona o minimalnoj plaći u Federaciji BiH, a koji se nalazi u parlamentarnoj procedure i čije usvajanje su podržale sve parlamentarne stranke u FBiH. Njime će se svim radnicima koji dobivaju minimalnu plaću ona povećati na 1.000 KM, bez obzira na to u kojem sektoru ili industriji rade. Prijedlog poslodavaca i sindikata koje podržava Fadil Novalić nije ništa drugo do legalizacija isplate dijela plaća u kovertama i davanje prostora poslodavcima da mogu sada iznos koji su isplaćivali na taj način, varajući i državu i radnike, isplaćivati legalno uz smanjenje doprinose, naveli su iz Sindikata.

Ističu kako radnici i javnost trebaju znati da predloženi tekst zakona izravno utječe na sustav obračuna mirovina i mirovinski fond te da se isključivoradi o dobroj volji poslodavca da poveća plaću, ali ne i obvezu te da zdravstveni sustav biva praktično zakinut, jer se doprinosi za zdravstvo ne bi uplaćivali na iznos za koji se plaća kao povećava (imaginarnih 400 KM).

Zagovaranje ovakvog rješenja ne predstavlja nikakvu borbu za radnike i njihova prava. Postavlja se pitanje kako ili zašto čelnici pojedinih granskih sindikata to ne razumiju i slijepo ispunjavaju i slijede želje Vlade FBiH u tehničkom mandatu i Unije poslodavaca FBiH?! Nitko poslodavcima ne brani da povećaju plaće radnicima već danas i ima onih koji su to učinili, čak i više puta od pojave pandemije i ekonomske krize koja je potom uslijedila.

Poslodavci: Da, ali bez dodatnog poreza

Iz Udružena poslodavaca u FBiH smatraju kako je nužno povećanja plaća zaposlenima u realnom sektoru u FBiH u iznosu do 400 KM, pri čemu bi poslodavci plaćali umanjene doprinose za zdravstveno i mirovinsko osiguranje na uvećani iznos plaća.

-Naši prijedlozi su bili vremenski ograničeni do donošenja sustavnih zakona o doprinosima i porezu na dohodak u FBiH, kojima bi se smanjilo opterećenje rada koje je u ovome trenutku najviše u Europi. Na osnovu podrške i uvjeravanja lidera parlamentarnih stranaka, iskreno smo se nadali da će naši prijedlozi biti brzo usvojeni u Parlamentu FBiH i da ćemo već u u siječnju ili veljači biti u prilici isplatiti značajno povećane plaće radnicima, a da pri tome ne moramo podjednak iznos isplatiti i 'državi'. To većina poslodavaca ne bi mogla izdržati, naveli su iz Udruženja poslodavaca.

Ističu kako je to razlog zbog kojeg većina poslodavaca neće povećati broj zaposlenih, te zaključuju kako će ovakva situacija dodatno otežati položaj radnika i poslodavaca te da će se nastaviti trend odliva i nedostatka radne snage. Navode kako će nastaviti inzistirati na donošenju ova dva zakona.

No, dok bh žitelji žive život u realnosti, visoko plaćeni bh političari kao žive u imaginarnom svijetu - izostaje inzistiranje na rješavanju ključnih problema, bave se floskulama kojima, u nesposobnosti rješavanja životnih problema građana, popunjavaju medijski prostor, dok jedinu brzu reakciju imaju kada su u pitanju interesni lobiji. A potrošačka košarica i dalje poskupljuje.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

18 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Srp 2025