Dnevni.ba - PRELOADER

Političke stranke u BiH nanovo pokazale da su izravni pokretači korupcije

10 Pro 2020


Političke stranke u BiH nanovo pokazale da su izravni pokretači korupcije

Piše: Dragan Bradvica

Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježio se jučer, 9. prosinca, a bh. narodi i žitelji ove godine kao čestitku dobili su čitav niz novih korupciji afera – 'Respiratori', 'Pokretna bolnica', 'Glasovi u Srebrenici'… Na taj način nastavili smo bogatu tradiciju dugu 25 godina u postdaytonskoj državi u kojoj ukoliko niste u korupciji, nepotizmu ili klijentelizmu ne možete preživjeti.

Prije nekoliko godina jedno istraživanje pokazalo je kako korupcija u BiH svake sekunde 'pojede' 47 maraka, a s obzirom na trendove i reakcije pravosuđa na njih vrlo je izgledno da se posljednjih godinu ili dvije ova cifra dodatno povećala. Shodno tome možda bi se u ovoj zemlji mogao odrediti dan korupcije, da to bude neradni dan uz organiziranih niz 'slavlja' kako bi se na dostojan način obilježilo ono što nažalost ova zemlja jeste – koruptistan.

Bez napretka

Iz Misije OESS-a navode kako stanje u BiH tijekom 2020. godine naročito zabrinjava imajući u vidu činjenicu da nadležne institucije nisu obuzdale korupciju unatoč podršci domaćih i međunarodnih partnera angažiranih u borbi protiv korupcije.

Prema Indeksu percepcije korupcije organizacije Transparency International BiH i dalje nazaduje na međunarodnoj rang listi. U najnovijem izvještaju Grupe država u borbi protiv korupcije (GRECO), organizacije koja djeluje pri Vijeću Europe, zaključeno je da BiH nije ostvarila nikakav napredak u realizaciji preporuka sadržanih u prethodnim izvješćima.

- To potvrđuju i aktivnosti naše Misije, kao i zaključci sadržani u našem nedavno objavljenom trećem godišnjem izvještaju o odgovoru pravosuđa na korupciju, pod naslovom: 'Sindrom nekažnjivosti', u kojem se govori o propustu sustavu kaznenog pravosuđa u BiH da efikasno odgovori na predmete korupcije. U međuvremenu, pandemija COVIDa-19 korumpiranim pojedincima pružila je nove prilike da iskoriste neadekvatan institucionalni nadzor te nedostatak koordinacije i transparentnosti, čime su na ispit stavljeni i spremnost institucija da odgovore na pojavu korupcije, ali i mehanizmi za sprečavanje korupcije, navode u priopćenju.

Iz Transparency International BiHupozoravaju kako će dalje nazadovanje dovesti do potpunog bezakonja i propasti institucija, te da se žurno mora izvršiti pritisak na provođenju reformi u oblasti pravosuđa, sukoba interesa, javnih nabavki, izbornog sistema i financiranja političkih stranaka.

- Međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježava se 9. prosinca već 17 godina, a BiH doživljava najgore rezultate u borbi protiv korupcije od sada. Usprkos upozorenjima o dramatičnom stanju korupcije od svih relevantnih međunarodnih institucija i činjenici da pitanja borbe protiv korupcije predstavljaju većinu od 14 prioriteta postavljenih pred BiH za status kandidata za članstvo u EU, svi relevantni izvještaji ukazuju na nazadovanje BiH u borbi protiv korupcije i vladavini prava, navodi TIBiH u priopćenju za javnost.

Odgovornost institucija

Kako nadalje navode, prethodnu godinu su ponovo obilježile afere visoke korupcije, poput zloupotreba za vrijeme pandemije Covid-19, trgovine utjecajem u pravosuđu, pa do izbornih nepravilnosti i krađe i zloupotreba javnih resursa, od kojih većina nije procesuirano.

- Političke stranke u BiH su nanovo pokazale ne samo da ne žele unaprijediti borbu protiv korupcije, već i da su izravni pokretači korupcije, kompromitirajući izborni proces i volju birača i devastirajući sve institucije pokroviteljskim mrežama. Osim toga, pritisak javnosti za procesuiranjem korupcijskih afera i odgovornošću, karakterizira se od nositelja vlasti kao napad na institucije, dok pravosuđe procesuira one koji ukazuju na korupciju, u isto vrijeme štiteći izravne sudionike afera, naglašavaju.

Obilježavajući Međunarodni dan borbe protiv korupcije, Centri Civilnih Inicijativa i Veleposlanstvo Švedske u BiH u zajedničkom priopćenju za javnost posjetili su na važnost kontrole trošenja javnih sredstava kao i na potrebu veće odgovornosti institucija pri implementaciji revizorskih preporuka s ciljem uklanjanja uočenih nepravilnosti pri financijskom poslovanju javnih institucija.

Ravnatelj Odjela za razvojnu suradnju u Veleposlanstvu Švedske u BiH Torgny Svenungsson istakao je da je Švedska stavila visoki prioritet na borbu protiv korupcije u svim oblicima.

- To je ključni element naše vanjske politike i našeg rada za demokratiju jer transparentne i odgovorne javne institucije su bitan element u ovom poslu. Usvajanje EU standarda, kako mi to vidimo, unaprijedit će izvedbu BiH i borit će se protiv negativnih praksi i korupcije. To će, na kraju, značiti poboljšanje za život ljudi u ovoj državi, kazao je.

Jasmila Pašić, projektna menadžerica CCI kazala je da korupcija predstavlja glavnu prijetnju prosperitetnoj budućnosti BiH.

- Kao žitelji moramo zahtijevati da se javnim sredstvima upravlja na transparentan i efikasan način. Revizija javnog sektora predstavlja jednu od glavnih kontrolnih mehanizama pravilnog trošenja javnih sredstava i izuzetno je važno da se preporuke Ureda za reviziju javnog sektora implementiraju, rekla je Pašić.

Ne smije biti prostora za korupciju u zdravstvenom sektoru

Predsjednik  Grupa država za borbu protiv korupcije (GRECO) Marin Mrčela obratio se Vijeću Europe, kazavši kako poziva sve države članice GRECO-a da osiguraju transparentnost i odgovornost u politikama javnog zdravstva nakon obećavajućih vijesti o vakcini protiv COVID-19.

'Korupcija ne smije biti zastupljena u zdravstvenom sektoru. Mora se izbjegavati sukob interesa. Javne nabavke moraju se izvoditi sa integritetom, kredibilitetom i transparentnošću', kazao je on. Dok vlade reagiraju na vanredne situacije izazvane pandemijom koncentriranjem ovlasti, privremenim oduzimanjem prava i sloboda i ulijevanjem velike količine novca u ekonomiju radi ublažavanja krize, rizici od korupcije ne bi trebali biti podcijenjeni.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024