Dnevni.ba - PRELOADER

POPUT HIROŠIME: Što je eksplodiralo u Bejrutu? Poginulo najmanje 50 ljudi, 3000 ranjenih!

04 Kol 2020


POPUT HIROŠIME: Što je eksplodiralo u Bejrutu? Poginulo najmanje 50 ljudi, 3000 ranjenih!

U stravičnoj jakoj eksploziji u utorak u blizini središta Bejruta poginulo je najmanje 50 ljudi, a preko tri tisuće je ranjeno, rekao je libanonski ministar zdravstva. Vjeruje se da je dio ozlijeđenih zatrpan ispod ruševina.

Najsnažnija eksplozija koja je pogodila Bejrut posljednjih godina zatresla je grad na način da je dio stanovnika mislio da je libanonsku prijestolnicu pogodio potres.

https://twitter.com/PSPKHolics/status/1290707545712074753

Snažna eksplozija čula se širom grada, uzrokujući paniku u libanonskoj prijestolnici. Stakla na prozorima popucala su na zgradama i na dućanima, a tamni dim nadvio se nad lukom.

Eksplozija je stvorila udarni val koji je pogodio veći dio grada, popucala su prozorska stakla te rušili balkoni stanova.

https://twitter.com/SVNewsAlerts/status/1290708413744394247?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1290708413744394247%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.jutarnji.hr%2Fvijesti%2Fsvijet%2Fsvi-detalji-apokalipse-u-bejrutu-zgrade-razorene-bolnice-pretrpane-ranjena-i-obitelj-sefa-drzave-15011999

Do eksplozije je došlo u lučkom dijelu grada. Libanonski ministar unutarnjih poslova rekao je da inicijalne informacije govore da je došlo do eksplozije materijala koji je zaplijenjen prije više godina i bio je uskladišten u luci. Neki govore o eksploziji kemikalija.

Po snimkama na društvenim mrežama, najprije se u luci vidio svijetli dim, a potom je grad zatresla iznimno snažna eksplozija. Oni koji su snimali odbačeni su unatrag golemom snagom udarnog vala.

Libanonski predsjednik Michel Aoun pozvao je na hitan sastanak Vrhovnog vijeća obrane, stoji na njegovom Twitter računu. Premijer Hassan Diab proglasio je za srijedu dan žalosti.

Do eksplozije je došlo tri dana prije nego pred sudom UN-a treba biti izrečena presuda u suđenju četvorici osumnjičenih pripadnika Hezbollaha zbog napada 2005. u kojem je poginuo tadašnji premijer Rafik al-Hariri i još 21 osoba.

Zapovjednik snaga za unutarnju sigurnost Abbas Ibrahim, koji je obišao lučko područje, rekao je da ne bi zasad donosio zaključke o uzrocima eksplozije.

Philip Boulos, guverner Beiruta, nazvao je ovo najvećom nacionalnom katastrofom Libanona.

“Ovo je nacionalna katastrofa. U životu nisam vidio ovako veliku katastrofu. Ovo je katastrofa za Libanon. Ne znamo kako ćemo se oporaviti od ovoga. Moramo ostati snažni i hrabri”, rekao je pa briznuo u plač. 

Libanonski premijer Hassan Diab rekao je da eksplozije u Beirutu "neće proći nekažnjeno" te da će "odgovorni za eksplozije platiti za to što se dogodilo".

Diab je naglasio da će istraga "otkriti mnoge detalje o ovom opasnom skladištu koje tu stoji od 2014. godine".

Eksploziju je nazvao "katastrofom" te dodao da je sada prioritet otkriti broj poginulih te pomoći ozlijeđenima. Na kraju govora pozvao je u "pomoć sve one države koje vole Libanon i koje su spremne pomoći mu u ovom teškom trenutku te mu izliječiti duboko nanijete rane".

U eksploziji je ubijen i Nazar Najarian, lider političke stranke Kataeb, potvrdila je libanonska novinska agencija NNA. On je u trenutku eksplozije bio u svom uredu, a preminuo je nakon teških ozljeda.

Eksplozija se navodno osjetila i na mjestima 250 kilometara udaljenima od Beiruta. Europsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC) javlja da su zaprimili dojave o eksploziji i od ljudi na Cipru.

Unatoč oprečnim i različitim izvješćima o uzrocima eksplozije u bejrutskoj luci, na videosnimkama uočeno je nekoliko stvari koje se ističu. Većina videozapisa na društvenim medijima započela je nakon prve od dvije eksplozije.

Usporeni kadrovi videozapisa na društvenim medijima pokazuju da se druga eksplozija prvo odvila na razini tla bacajući zid prašine, a potom se oblak uzdigao u zrak velikom brzinom.

https://twitter.com/BBCWorld/status/1290720709623320583

Rano objašnjenje bilo je da su eksplodirali skladišteni nitrati ili drugi pohranjeni "visoko eksplozivni materijali", pretpostavio je šef libanonske unutrašnje sigurnosti. Jedan od najčešćih nitrata koji se koristi u industriji je amonijev nitrat. On se često koristi za proizvodnju umjetnih gnojiva i nije eksplozivan sam po sebi.

Ali pomiješan s gorivom ili ako dođe u kontakt s plamenom i drugim izvorom paljenja, eksplodira snažno. Zato je postao popularan kao eksploziv iz kućne radinosti koji je već upotrebila Irska republikanska armija (IRA) i norveški krajnje desni terorist Anders Breivik u napadu na Oslo 2011. godine.

Poznato je i da su gnojivo proizvedeno na bazi amonijeva nitrata u napadu na zgradu Svjetskog trgovačkog centra u Oklahoma Cityju 1995. godine koristili Timothy McVeigh i Terry Nichols.

Najsmrtonosnija industrijska nesreća u američkoj povijesti dogodila se u luci Texas City u Teksasu 1947. Nepažljivo bačena cigareta pokrenula je vatru na brodu koji je prevozio oko 2300 tona amonijeva nitrata u papirnatim vrećama. Kada je kemikalija eksplodirala, uzrokovala je eksploziju dovoljno snažnu da sruši ljude na zemlju u Galvestonu u Teksasu, udaljenom 10 kilometara. Detonacija je također izazvala lančanu reakciju kada je obližnji brod, također noseći amonijev nitrat, eksplodirao. Procjenjuje se da je u katastrofi tada poginula 581 osoba.

Amonijev nitrat je zbog svoje opasnosti i potencijalne uporabe sa strane terorista postao u nekim zemljama podložan strogim propisima.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024