Porast izvoza u sektorima mlijeka, voća i povrća, peradarstva i ljekobilja

14 Lip 2020


Porast izvoza u sektorima mlijeka, voća i povrća, peradarstva i ljekobilja

U okviru zajedničkog projekta USAID-a i Vlade Švedske “Projekat razvoja tržišne poljoprivrede II” (FARMA II) i u saradnji s Vanjskotrgovinskom komorom BiH, izrađene su analize vanjskotrgovinske razmjene u sektoru mljekarstva, peradarstva, voća i povrća, ljekovitog bilja, šumskih plodova i meda u BiH za period od 2015.-2019. godine.

U Analizi vanjskotrgovinske razmjene u sektoru mljekarstva (2015.-2019.), naglašava se porast od 20 posto izvoza mlijeka i mliječnih proizvoda u 2019. u odnosu na 2018. godinu, najviše u zemlje CEFTA sporazuma (Srbija, Crna Gora, Makedonija i Albanija) i Hrvatsku. U 2019. osim mlijeka i pavlake, zabilježen je i rast izvoza fermentiranih proizvoda, pogotovo jogurta.   

Analiza vanjskotrgovinske razmjene za sektor peradarstva (2015.-2019.) pokazuje da ovaj sektor i dalje bilježi suficit koji je u 2019. godini iznosio devet miliona KM. Izvoz je povećan na tri regionalna tržišta (Srbija, Makedonija, Crna Gora), a u zadnjem kvartalu 2019. godine počeo je i izvoz u Hrvatsku.

Izvoz iz sektora voća i povrća blago je porastao u 2019. godini za 7,4 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu, zaključuje se u Analizi vanjskotrgovinske razmjene za sektor voća i povrća (2015.-2019.), sa pet najkonkurentnijih proizvoda u koje spadaju smrznute maline, svježe kruške, jabuke, kornišoni i šljive. Njemačka je prvo izvozno tržište s ukupno ostvarenim izvozom od 31 milion KM, te uz suficit od 23 miliona KM. 

Nastavak odličnih rezultata i u 2019. godini naglašava se u Analizi vanjskotrgovinske razmjene za sektor ljekovitog bilja, šumskih plodova i meda u BiH (2015.-2019.) uz pokrivenost uvoza izvozom od 246 posto. Izvoz je realiziran na 46 tržišta širom svijeta, a najviše u EU (83 posto). Ovim sektorom dominiraju gljive, a glavna tržišta su zemlje zapadne Evrope, navodi se u analizama koje prenosi i Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.  

Posao


ZAŠTO ŽENE JOŠ UVIJEK NISU JEDNAKE U POSLOVNOM SVIJETU

Statistika koja govori: Zašto žene još uvijek nisu jednake u poslovnom svijetu

Društveni standardi duboko su ukorijenjeni u našu kulturu i oblikuju naša očekivanja. Kroz povije...

24 Ožu 2025

SSSBIH

SSSBiH - U Bosni i Hercegovini nedostaje jeftine radne snage

Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) saopćio je da "naša ekonomija ne ...

19 Ožu 2025

PLAĆA

Najveća mjesečna neto plaća u FBiH u 2024. iznosila 865.337,53 KM

Prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH, najveća mjesečna neto plata u FBiH u ...

01 Velj 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.