Porezna rasterećenja poslodavaca i radnika izostaju, ali zato uvelike idu nova zaduženja
Piše: Dragan Bradvica
Vlada Federacije i dalje nema nikakvih odluka vezanih za rasterećenja gospodarstva i radnika, iako u javnosti u posljednje vrijeme to svakodnevno najavljuju.
Uz to, na sceni su i peglanja imidža i pokušaja da se opravdaju svom glasačkom tijelu za sve ono što moraju popustiti svojim koalicijskim partnerima kako bi ostali u toliko željenim foteljama. Dok se odvijati ti procesi, bh. ekonomija tone sve dublje i dublje.
Gotovo da i nema relevantnijeg statističkog pokazatelja koji nije u padu, a gotovo svaki tjedan imamo medijske natpise oko zatvaranja pojedinih pogona tvrtki u našoj zemlji.
Međutim, to nikako ne znači kako federalne vlasti miruju. U izostanku pomoći poslodavcima i žiteljima oni im nastavljaju još dublje zavlačiti ruke u novčanike.
Zaduženja
U zaduženja u ovoj godini ne ide samo Republika Srpska, nego i Federacija. Naime, ovaj entitet u proteklom razdoblju nije imao niti izbliza zaduženja na domaćem tržištu kao što je to radila RS-a, ali posljednjih mjeseci situacija se promijenila.
Tako se FBiH u posljednjih sedam dana samo emisijom obveznica zadužila 70 milijuna maraka. Vlasti u tome ne vide ništa sporno niti dramatično, ali veliko je pitanje kakva je situacija u ovom entitetu kada se ide u ovolika zaduženja u vrlo kratkom razdoblju. Tim više što je nedavno Uprava za neizravno oporezivanje BiH priopćila kako su da su prihodi od neizravnih poreza u devet mjeseci 2023. godine veći za 515 milijuna maraka ili sedam posto u odnosu na isto razdoblje 2022.
Ne zaboravimo kako je negodovanje dijela jasnosti izazvala i odluka na nedavno održanoj sjednici Zastupničkog doma ParlamentaFBiH da se za projekte unapređenja kvaliteta zraka i financiranja razvojne politike zdravstvenog sektora FBiH zadužuje kod Međunarodne banke za obnovu i razvoj za nešto više od 100 milijuna eura.
Oporba, dio medija i nevladinog sektora ovu odluku oštro kritizira jer za nju nisu pružena nikakva suvisla objašnjenja i razlozi. Naravno, i ovaj kredit će vraćati žitelji.
Nespremnost vlasti
Sve ovo svakako nije ono što je sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) obećavala narodima i žiteljima prije nego su postali vlast u FBiH i u državi. Tada su se obećavale brze reforme, žurno rasterećenje rada i zaustavljanje gušenja ekonomije, meritokracija, oslobađanje javnih kompanija od političkog utjecaja…
Neki od njih su čak najavljivali i značajniji povratak bh. državljana ukoliko 'trojka' dođe na vlast. Naravno, ništa od ovoga se nije dogodilo nego u ovoj godini gotovo svi vitalni pokazatelji su lošiji no ranije. Ne samo zbog političke situacije u zemlji, nego uvelike zbog globalnih kretanja, ali sve to je bh. vlast dočekala nespremna.
Nismo djelovali na vrijeme, što se odnosi i na bivšu vlast, i sada smo u značajnim problemima. A bh. političke (kvezi)elite na to imaju samo jedan odgovor – nova zaduženje i novi udari na standard ne samo ove, nego i budućnih generacija.