PORUKA IZ AHMIĆA: Govorimo istinu, ne zaboravimo i gradimo zajednički život

U selu Ahmići kod Viteza, u srednjoj Bosni, jučer je obilježena 30. godišnjica stradanja 116 civila bošnjačke nacionalnosti, koje su u proteklom ratu u Bosni i Hercegovini ubili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.
U ranim jutarnjim satima toga dana, jedinice za posebne namjene Džokeri i Maturice, izvršile su napad na selo, a poziv na jutarnju molitvu Muslimana bio je znak za napad.
Među ubijenima bila je i beba od tri mjeseca, a zločin su otkrile mirovne snage Ujedinjenih naroda. Od 116 ubijenih u Ahmićima traga se za posmrtnim ostacima još 15 žrtava.
Došao i Bećirović
Brojne delegacije i zvaničnici posjetili su jučer Ahmiće. Obilježavanje je započelo u devet sati na mezarju u Vitezu nakon čega je kolona krenula prema ovom selu. Između ostalog, u Ahmiće su stigli član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, potpredsjednik FBiH Refik Lendo, reis Huisein Kavazović, kao i bivši komandant britanskog bataljona u okviru mirovnih snaga UN-a u BiH Bob Stewart te predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti.
Jedan od preživjelih svjedoka zločina Adnan Zec sa okupljenima je podijelio potresnu ispovijest te se prisjetio dana u kojemu se desio zločin. Tada je imao 13 godina.
- Tu je moja obitelj pobijena. Nedužne bošnjačke obitelji su ubijane i spaljivanje s namjerom da budu istrebljene. Dotrčao sam do vojnika. Nisam bio svjestan što se dešava, a oni su me pitali gdje idem. Rekao sam im da bježim jer puca, a oni su mi rekli da moram natrag. Čim sam okrenuo leđa, ispucali su mi dva rafala u leđa. Od tih rafala, pogodila su me dva metka. Gledao sam u padu kako roditelji trče prema meni, otac je molio da njega ubiju, a ostave majku i sestre. Oni to nisu slušali, nego su tri puta rekli: Ubij ih, ispričao je Zec.
Nakon toga, kako ističe, krio se ranjen osam dana.
- Osam dana sam lio krv i gledao ljude i djecu kako jauču. Nisam im mogao pomoći. Kada sam se probudio bilo mi je teško što sam jedini preživjeli. Ovo je samo dio užasa koji je zadesio nas stanovnike, poručio je.
Presude
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović u svom obraćanju je naglasio kako se mora izgraditi kultura sjećanja kako bi se spriječilo zlo.
- Sjećanjem čuvamo dostojanstvo i onih kojih više nema. Naša je trajna obaveza da govorimo istinu. Želimo graditi zajednički život sa svim dobronamjernim građanima, rekao je Bećirović.
Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić osuđeni su na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u ubistvima, ali su novom presudom 2001. oslobođeni optužbi. Haški tribunal osudio je i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri, Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora. Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora.
H. Ž.