Dnevni.ba - PRELOADER

Potencijali nedovoljno iskorišteni

05 Svi 2023


<strong>Potencijali nedovoljno iskorišteni</strong>

Turistički potencijali Županije Zapadno-hercegovačke predstavljeni su jučer na Sajmu gospodarstva u Mostaru.

Uz tradicionalno druženje, potpisan je zanačajan ugovor sa Fakultetom prirodoslovnih nauka Sveučilišta u Mostaru. U oazi hercegovačkog krša svake godine je sve više turista sa svih strana svijeta, a prizori kristalno čistih voda koje padaju niz stijene ostavljaju bez daha.

Brendiranje

I to je tek dio bogate turističke ponude zapadne Hercegovine, koja je utemeljena upravo na prirodnim ljepotama.

- Mi koji radimo u turizmu smatramo da je turizam grana gospodarstva koju nitko više ne smije ignorirati. Krenuli smo ozbiljnim putem što se tiče brendiranja kompletne regije Hercegovina. Time se Turistički klaster bavi od svog osnutka. Sigurna sam da imamo puno toga za ponuditi u smislu kulturne i povijesne baštine, prirodnih atrakcija, outdoor turizma, i ostalih doživljaja i aktivnosti na samim mikro lokacijama koje posjetitelj može doživjeti. Danas je najviše prepoznatljiv i posjetiteljima najzanimljiviji outdoor turizam. I definitivno dio oko Ljubuškog, Gruda, Posušja, sve je značajno za ponudu regije. Naša suradnja s Zapadno-hercegovačkom županijom je vrlo intezivna i jako uspješna, izjavila je predsjednica Turističkog klastera Hercegovina, Marija Vukoja.

Promocija turističkog klastera Hercegovina doprinijela je povećanju broja posjetilaca turističkih destinacija u ovom dijelu zemlje. Turizam bez obira na važnost, u zapadnoj Hercegovini još uvijek nije zastupljen na način kako zaslužuje.

- Turizam je važan itekako, mada mu se u našim okvirima posvećuje jako malo pažnje. Mi imamo puno prirodnih ljepota koje su apsolutno neiskorištene, kako od domaćih, tako i od stranih turista. Ima puno ljudi u Zapadno-hercegovačkoj županiji koji nikad nisu bili na prirodnim ljepotama koje naš kraj nudi. Mi kao fakultet koji u svom programu ima turizam moramo doprinijeti popularizaciji turističkog kraja Hercegovine, da to omogućimo svim studentima kako bi kad se vrate u svoje sredine mogli promovirati taj dio našeg kraja. Smatramo to i sa stručnog aspekta jako važnim, naveo je dekan Fakulteta prirodnoslovnih nauka Sveučilišta u Mostaru, Marin Ćorluka.

Biciklizam, planinarenje, jahanje...

Tim povodom Ured za europske integracije Zapadno-hercegovačkog kantona s ovom ustanovom je potpisao ugovor o suradnji.

- Ove godine nam je tema West Hercegovina green adventures. Dakle aktivnosti koje su povezane s prirodom. Sve veći je fokus na održivom razvoju, održivom turizmu, zelenom razvoju, zelenom turizmu, zelenoj tranziciji - aktivnostima koje su nužno vezane s prirodom. Hercegovina i Bosna i Hercegovina u cjelini uistinu imaju ponuditi kada govorimo o prirodi. Od sadržaja u prirodi, kao što su biciklizam, planinarenje, jahanje, aktivnosti na vodi... Iz tog razloga smo odlučili potpisati ugovor s Fakultetom pridoslovnih znanosti Sveučilišta u čijem su okviru turizam i okoliš. Važno nam je da se povežemo sa akademskom zajednicom, da bismo i na taj način postavili temelj za održivi razvoj turizma i održivi razvoj županije u cjelini, rekao je šef Ureda za europske integracije Zapadno-hercegovačke županije, Ivan Jurilj.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

19 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Srp 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Srp 2025