Potpora članstvu u EU u Federaciji veća od 90 posto, u Republici Srpskoj tek 54,5 posto

Piše: Dragan Bradvica
Uvjerljiva većina žitelja Bosne i Hercegovine i dalje želi da ta zemlja postane članicom Europske unije, no postotak onih koji to podupiru u blagom je padu, rezultati su najnovijeg istraživanja provedenog za potrebe Ravnateljstva za europske integracije, koje djeluje pri Vijeću ministara BiH, prenosi Hina.
Naime, istraživanje, provedeno u drugoj polovici kolovoza na uzorku od 1200 ispitanika, pokazalo je kako bi u ovom trenutku 77,4 posto žitelja BiH na referendumu glasalo za ulazak njihove države u EU.
Pritom je potpora članstvu u EU među ispitanicima u Federaciji veća od 90 posto, no u Republici Srpskoj taj je postotak znatno niži i iznosi tek 54,5 posto.
Rezultati istraživanja
Kao glavne razloge potpore članstvu u EU ispitanici u BiH navode jamstva trajnog mira i političke stabilnosti, slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala te poštivanje zakona i propisa.
Članstvu BiH u EU izrijekom se usprotivilo oko 16 posto ispitanika, što je četiri posto više u usporedbi s rezultatima sličnog istraživanja iz 2021. godine.
Protivnici europskih integracija kao glavni razlog za takvo opredjeljenje navode to što očekuju veće troškove života i poreze, gubitak raznolikosti kultura i preveliku centralizaciju.
Nešto više od polovice ispitanika na razini BiH kao države smatra da će EU preživjeti sve izazove s kojima se suočava te učvrstiti svoju unutarnju strukturu i nastaviti s proširenjem, no među ispitanicima iz RS je gotovo 30 posto onih koji misle da Unija neće uspjeti odgovoriti na sadašnje izazove.
Oko 40 posto sudionika posljednjeg istraživanja ocijenilo je kako je glavna zapreka procesu europskih integracija bespotrebna politizacija, a oko četvrtine ispitanika drži da je problem u tome što vlasti nisu spremne na istinske promjene.
Gotovo je identičan postotak onih koji i dalje vjeruju u skoro priključenje BiH Europskoj uniji, kao i onih koji misle da od toga nema ništa. Nešto više od 35 posto ispitanika smatra da će BiH postati članicom Unije najdulje za deset godina, a nešto više od toga kazalo je kako ta država nikada neće biti primljena u EU.
Dodikovi stavovi
Rezultati istraživanja nisu nikakvo iznenađenje. Nesporno je kako je i sama Unija pravila greške u odnosu na BiH i cijeli zapadni Balkan. Postoje određene indicije kako se stvari mijenjaju, te ćemo uistinu doći u situaciju da oni koji ispunjavaju uvjete napreduju ka EU bez odlaganja.
Međutim, političke (kvazi)elite u BiH godinama rade sve kako nikada u Uniju ne bi ušli. A onda za sve to okrivljuju druge i šite euroskepticizam koji se dijelom prima na plodno tlo. Kada tome dodamo i sve izraženije utjecaje s istoka jasno je kako ionako nestabilna BiH može ući u još nestabilnije razdoblje.