Dnevni.ba - PRELOADER

POTPUNA KATASTROFA: U RS za pola godine podneseno više od 100 krivičnih prijava zbog klevete

24 Svi 2024


POTPUNA KATASTROFA: U RS za pola godine podneseno više od 100 krivičnih prijava zbog klevete
“Od sjaja do očaja”.

BANJALUKA, (FENA) – Više od 100 krivičnih prijava podneseno je protiv građana, aktivista i novinara za samo pola godine, a nakon što je u RS kleveta ponovo postala krivično djelo.
Ovaj podatak je priopćen danas u Banjoj Luci, na konferenciji o novinarstvu u regiji “Od sjaja do očaja”.

Višegodišnja novinarka Milkica Milojević prezentirala je istraživanje, koje od 2009. provodi Fondacija Fridrich Ebert u BiH, o stanju medijskih sloboda u BiH.

- Građani RS više vjeruju sveštenicima, nego medijima, a njih 26 posto opravdava napade na novinare. Ipak, to je napredak, jer je lani čak 74 posto anketiranih u RS reklo da je 'u nekim situacijma' u redu čak i fizički napasti novinara – istakla je Milojević.

U ovogodišnjem istraživanju posebna pažnja je posvećena uticaju kriminalizacije klevete i uopšte represivnog okruženja u RS na rad medija i novinara.

- Većina anketiranih građana je prepoznala da je to negativno uticalo na medije i novinare. Da vlasti u RS žele kazniti svakoga tko ih kritizira smatra 40 posto, a da vlasti žele ugušiti slobodu medija vjeruje 28 posto ispitanika u BiH. Njih 19 posto je uvjereno da političari na vlasti na ovaj način žele da u strahu drže sve građane – rekla je ova novinarka.

Skoro 90 posto građana RS se informira prvenstveno preko interneta i društvenih mreža, dok je televizija dobila povjerenje svega oko 19 posto ispitanika, dok je uticaj ostalih klasičnih medija, poput dnevnih novina i radija, zanemariv.

Igor Popović, profesor na Pravnom fakultetu u Banjoj Luci, sudija Okružnog suda u Banjoj Luci, novinarka Al Jazeere iz Banja Luke Ljiljana Smljanić i glavni urednik BIRN-a Denis Džidić su govorili na panelu “Mediji u okovima zakonske regulative – legalizacija pritiska ili uvođenje reda”.

“Zašto građani (ne)vjeruju novinarima” bio je naziv panela na kojem su učestvovali Jelena Jevtić, novinarka CIN-a, Biljana Stjepanović, glavna urednica magazina “Nova ekonomija” i novinarka Milikica Milojević.

Posljednji panel bio je  “Da li je baš sve vrijedno klika-kako plivati u medijskom blatu”. Učesnici su bili Milan Ćulibrk, urednik politike i ekonomije magazina “Radar" Beograd, Sandra Gojković, glavna urednica “Nezavisnih novina”, Lujo Parežanin, izvršni urednik “Novosti” Zagreb i Borislav Vukojević, Fakultet političkih nauka Banja Luka.             

Konferenciju su organizirali Klub novinara Banja Luka i Fondacija Frdrich Ebert Stiftung.  

BIH


Vlada FBiH će se putem emisije obveznica zadužiti za 250 milijuna KM

Vlada Federacije BiH zadužit će se putem emisije obveznica za dodatnih 250 milijuna KM, objavio j...

1 h 28 min

Čitlučanka osvojila Jackpot od 251.837,40 KM u Premier kladionici

Igračica I.P. iz Čitluka provela je nedjeljno popodne igrajući online casino igre Premier kladion...

3 h 43 min

DAN DRŽAVNOSTI BIH

Obilježavanje Dana državnosti BiH u Mostaru

Obilježavanje Dana državnosti Bosne i Hercegovine u Mostaru započelo je obilaskom spomen-obilježj...

4 h 22 min