Povećan broj napada na novinarke na području Zapadnog Balkana
Na području Zapadnog Balkana bilježi se povećan broj napada na novinarke, što predstavlja segment kojem se treba zaista posvetiti, poručeno je u petak s Regionalne konferencije mreže “Safejournalists” posvećene zaštiti medijskih sloboda i sigurnosti novinara u državama Zapadnog Balkana, koju je u Sarajevu organiziralo Udruženje BH Novinari.
Šefica Misije OESS-a u BiH Kathleen Kavalec istakla je da je zaštita novinara visoko na agendi te organizacije, koja se istinski bavi zaštitom novinara. No, upozorila je, došlo je do povećanja broja napada na novinarke, što predstavlja napad na demokraciju. “Na konferenciji smo čuli da je Županijsko tužiteljstvo Sarajevske županije odredilo posebnog tužitelja koji se bavi predmetima napada na novinare. Pozdravljamo takvu aktivnost, kao i preporuku Institucije ombudsmena BiH da se uvede izmjene zakona kako bi se napade na novinare okarakteriziralo kao kazneno djelo“, dodala je Kavalec ponovivši da se sigurnost novinara ne odnosi samo na njihovu fizičku, već i na ekonomsku sigurnost, a što predstavlja izazov, ne samo u BiH, već i svijetu.
Vršitelj dužnosti zamjenika šefa Delegacije EU Jurgis Vilcinskas ukazao je da su sigurnost i sloboda medija ključ funkcioniranja demokracije. “Kada se dese slučajevi napada na novinare, od vlada i sudova se očekuje da preuzmu određene aktivnosti. Želimo da sudstvo u BiH i na Zapadnom Balkanu bude djelotvornije i da procesi traju što kraće“, dodao je on te sa žaljenjem konstatirao da je broj slučajeva napada na novinarke u porastu, zbog čega se političari trebaju baviti tim problemom i iznaći rješenja. Ekonomska, pravna i fizička sigurnost novinara je loša i postaje sve gora, suglasan je i predsjednik Udruženja BH novinari Marko Divković. „Jedan od glavnih uzroka za to je nekažnjivost napada na novinare, ali i blagonaklonost pravosuđa u pogledu radnih i svih drugih prava novinara i novinarki“, ukazao je Divković. Zamjenik ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Dževad Mahmutović stava je da BiH, kada je riječ o slobodi govora, ima kvalitetan zakonski okvir, ali je praksa sasvim drugačija. Koordinatorica Mreže Safejournalist Tamara Filipović Stevanović kazala je da se zaključci sa konferencije ponavljaju iz godine u godinu, što ukazuje da se situacija u pogledu sigurnosti novinara ne mijenja. “No, ima i svjetlijih primjera. Hrvatska ima bolju poziciju zbog ulaska u EU, a pomaci su vidljivi i u Sjevernoj Makedoniji. Neki od nas su standardno, loši kao što je Srbija, a negdje je došlo do pogoršanja, kao što su Crna Gora i Kosovo“, navela je Filipović Stevanović.
Solidarnost novinarskih udruga i organizacija iz Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova i Albanije, koje su se uz potporu EU-a udružile i utemeljile regionalnu mrežu Safejournalists s ciljem mapiranja napada na novinare/ke u regiji i zaštite i unaprjeđenja medijskih prava i sloboda, u proteklih šest godina dala je vrlo značajne i pozitivne rezultate, ocijenjeno je na koncu.