POVJERENSTVO: Amandmani SDP-a BiH na Ustav BiH nisu sukladni važećem Ustavu
Članovi Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma Parlamenta BiH na današnjoj su sjednici ocijenili da amandmani na Ustav BiH, koje je dostavio SDP BiH, nisu sukladni Ustavu i pravnom sustavu BiH. Riječ je o amandmanima i izmjenama poznatijim kao tzv. "travanjski paket", a kojima se predviđa jačanje kapaciteta državnog parlamenta Ujedno bi se broj zastupnika u Zastupničkom domu BiH, sa sadašnjih 42, povećao na njih 87 dok bi u Domu naroda BiH, umjesto sadašnjih 15, bio 21 izaslanik. Dostavljeni amandmani predviđaju i uvođenje funkcija predsjednika te premijera države BiH. Kako je Ustavnopravno povjerenstvo dalo negativno mišljenje na taj prijedlog, zastupnici Zastupničkog doma Parlamenta BiH će se na sutrašnjoj sjednici tog Doma izjašnjavati o negativnom mišljenju Povjerenstva.
Ustavnopravno povjerenstvo podržalo je, pak, zastupničku inicijativu Edita Đapo (Savez za bolju budućnost - SBB) kojom se traži izmjena Zakona o državljanstvu temeljem koje se ne bi zahtijevalo odricanje državljanstva zemalja koje su promijenile svoje zakonodavstvo i dozvoljavaju višestruko državljanstvo. Treaži se i da se s tim državama žurno zaključi bilateralne sporazume.
Potporu, pak, nije dobila zastupnička inicijativa koju su podnijeli zastupnici kluba HDZ-a a kojom je zatraženo da se 23. kolovoz obilježava kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima. U ime predlagatelja, inicijativu je obrazložio Nikola Lovrinović (HDZ BiH) te je predložio i zaključke kojima bi se odalo počast žrtvama totalitarnih režima i potaklo vlast u zemlji da omogući i pomogne u identificiranju mjesta stradanja, obilježavanje tih mjesta i utvrđivanje imena žrtava. Zaključcima se zatražilo od Vijeća ministara BiH da u roku od godinu dana donese zakonske propise kojima se zabranjuje manifestacije, grupe i udruženja koje veličaju totalitarne ideologije, kao i uporaba simbola totalitarnih režima (nacizma, fašizma i komunizma) u javnom prostoru i u komercijalne svrhe.
Na sjednici je usvojena zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića (SDA) kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana predloži novi Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH kako bi ga se uskladilo s novom regulativom EU-a. Zvizdić je predložio da se istim zakonom tu oblast uredi u smislu međunarodnog prometa i nabave lijekova i medicinskih sredstava te uskladi s postojećom situacijom uzrokovanom pandemijom koronavirusa.