Požar u neumskom zaleđu stavlja se pod kontrolu, ali i otvara nova-stara pitanja

Piše: V. S. Herceg
(Fotografije: Dnevni list/Neum.online)
Nakon tri dana borbe protiv vatrene stihije u mjestima neumskog zaleđa, nadljudskim naporom neumskih vatrogasaca, njihovih kolega iz Čapljine, Mostara, Stona, Metkovića i s Pelješca te pomoći helikoptera Oružanih snaga (OS) BiH, požar se i dalje pokušava staviti pod kontrolu. Izgorjeli su kilometri niskog raslinja, dvije seoske kuće u kojima nitko nije živio, teško su stradali maslinici i pčelinjaci, a oštećen je i dio dalekovoda koji se protezao dijelom požarišta.

Iza neumskih vatrogasaca i pripadnika Civilne zaštite su teške noći, angažirano je cjelokupno raspolagajuće osoblje kako bi se od vatrene stihije potpomognute vjetrom spasile obiteljske kuće i vikendice te izbjegle ljudske žrtve.
Gorjelo je na Prapratnici, planina Žaba prema Hutovu, Zelenikovcu i Hotnju, Broćancu, Vratlo, Ilijino brdo...
Zajedno s načelnikom općine Neum Draganom Jurkovićem i predsjednicom OV Neum Danijelom Maitć, koji su s vatrogascima bili i prve, najteže noći, požarište je u srijedu posjetio i premijer HNŽ-a Nevenko Herceg, direktor uprave za Civilnu zaštitu i vatrogastvo Eugen Ćubela i ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede HNŽ Donko Jović.

Zanimljiva je i izjava premijera Hercega koji je istaknuo uvjerenost u odgovornost ljudskog faktora u izazivanju požara.
- Nažalost ono što mogu kazati je da je u zadnje vrijeme sve više događaja na ovim prostorima i ne mogu se oteti dojmu kako je uzrok većine požara ljudski faktor. Uvjeren sam da je ovdje ljudski faktor u pitanju i štete su ogromne. Svi trebamo biti savjesni građani i prijaviti svaki požar kao i onoga tko ga je podmetnuo, samo tako možemo sačuvati našu Hercegovinu. Zbog nepristupačnosti terena i velike površine koju je požar zahvatio, ali i činjenice da je zaprijetio stambenim objektima, Vlada HNŽ zatražila je i međunarodnu pomoć, u prvomu redu od Vlade Republike Hrvatske, kao i helikoptersku potporu Oružanih snaga BiH, rekao je Herceg.

Izuzev odgovornosti ljudsko faktora za ovu i slične katastrofe, postavlja se pitanje i nužnosti bolje opremljenosti vatrogassnih službi i civilne zaštite, kao i visine njihovih plaća, a vječno pitanje koje još uvijek nisu riješile više razine je kupnja tako potrebnog kanadera koji ovaj put susjedna Hrvatska jednostavno nije mogla staviti na raspolaganje jer i oni sami se bore protiv vatrenih stihija.

Ovo su pitanja koja se ponavljaju iz godine u godinu koja na aktualnosti dobiju tijekom ljetne sezone haranja požara, ali i sveopće, nedovoljne zahvale društva za nadljudske napore vatrogasaca i pripadnika Civilne zaštite za očuvanje ljudskih života i prirodnih i materijalnih dobara.