Pravi cilj Rusije u regiji jeste udaljiti ju od Europske unije?
Piše: Dragan Bradvica
Kada se, zbog značajnijeg povlačenja Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije iz ove regije, na zapadnom Balkanu prije desetak godina počinjalo tek šaputati o pojačanom interesu Ruske Federacije (ali i nekih drugih zemalja s Istoka) mnogi su to nazivali teorijama zavjere, širenjem rusofobije, dnevnopolitičkim smicalicama…
Godine su se redale, taj interes bivao je sve očitiji, a sve je kulminiralo nakon brutalne ruske agresije na suverenu i neovisnu državu Ukrajinu. To je kao nikada prije ujedinilo Europu, dovelo do tolikog straha da će i neutralne Finska i Švedska vjerojatno put NATO-a, pa su stvari polako počele izlaziti na čistinu.
A na toj čistini se itekako vidi da je EU ponajveći 'trn u oku' ruskih vlasti i da sve više 'pije vode' priča kako se sve oko Ukrajine 'zakuhalo' zbog njihove želje da postanu dio Unije, a ne zbog navodnih priča o NATO-u i raketama u Ukrajini. A sada neskriveno se šalju poruke i zapadnom Balkanu kako EU nije pravo društvo za ovu regiju.
Rusija kontra EU
Godinama već možemo slušati najviše ruske dužnosnike kako prema EU šalju 'otrovne strelice', sam predsjednik Rusije Vladimir Putin čak je otvoreno govorio da će se EU raspasti za desetak godina.
Iz same činjenice da je EU glavna meta svih autoritativnih vođa, pa čak je i bivši američki predsjednik Donald Trump otvoreno govorio kontra Unije, jasno je da je unatoč svim krizama i problemima EU projekt koji je najbolji u ljudskoj povijest.
Nesporno je kako je i unutar EU nužna promjena, reforme, otklanjanje svih anomalija što će pak značiti daljnje jačanje, tješnje veze država članica i daljnji ekonomski napredak. Unija jeste elitni klub i zbog toga je drugima nešto što gledaju kao glavnu metu.
Tako i ruski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov u autorskom tekstu za 'Glas Srpske' otvoreno piše kontra EU.
- Udruženje kao što je Europska unija također je degradirano, institucionalno i moralno. Poznato je da se danas, van tzv. 'kolektivnog Zapada', praktično nitko nije pridružio sankcijama Moskvi, ali i unutar same EU raste nezadovoljstvo zbog antiruske histerije koja se nameće preko oceana, te ima dalekosežne posljedice po zemlje EU. Nije potrebno govoriti o briselskoj omiljenoj politici dvostrukih standarda, koju su posebno iskusile na sebi zemlje zapadnog Balkana. Proglašavanje ove regije zonom njegovih nespornih interesa i istovremeno ultimativno postavljanje zahtjeva pred državama koji praktično ne mogu biti ispunjeni - zar to nije potvrda neoimperijalnog kursa kojim ide Bruxelles? U takvim okolnostima, čini nam se, potrebno je još jednom pažljivo razmisliti da li će željeno članstvo u EU donijeti afirmaciju famoznih 'europskih standarda' na Balkanu. Može se reći da je sama BiH minijaturna EU. A sporazumi koje su narodi BiH postigli putem dijaloga na osnovi uzajamnog poštovanja i kompromisa mogli bi dovesti do postizanja trajnog mira i jačanja unutrašnje stabilnosti - bez formalnog članstva u europskim strukturama. Ali, ponavljamo, mi ćemo poštovati suvereni izbor naroda BiH, piše Kalabuhov.
Europski put nema alternativu
Svemu navedenom nije potreban nikakav komentar, stvari su kristalno jasne. A naročito ukoliko znamo da iz Republike Srpske, Republike Srbije i dijelova Crne Gore već nekoliko godina dolazi sve više izjava kontra EU.
Milorad Dodik, Aleksandar Vučić i prosrpske stranke u Crnoj Gori nemalo puta izravno su govorili protiv EU, a o konkretnim potezima da ne govorimo. BiH je potpuno blokirana, EU put također, a sam Dodik je nekoliko puta jasno i glasno kazao da se 14 prioriteta koje je pred nas stavila Unija nikada neće ispuniti.
Vučićeva Srbija formalno jeste na EU putu ali iz gotovo svih poteza jasno je kako to ne želi nikada postati. Prosrpske stranke iz Crne Gore ne kriju da bi, ukoliko imali dovoljnu ruku u parlamentu, povukli priznaje Kosova, izašli iz NATO-a, te se tješnje povezani sa Srbijom i Rusijom.
Upravo zbog toga, EU jednostavno mora žurno vezati sve države zapadnog Balkana za sebe i žiteljima ponuditi jasan put u bolju budućnost. Bilo kojoj državi, a naročito BiH, nigdje u svijetu ne trebaju neprijatelji nego sa svima treba graditi dobre odnose i uzajamno poštivanje ali isto tako svima mora biti jasno da ogromna većina konstitutivnih naroda i žitelja ove zemlje želi u Uniju i to im domaći političari, ali i oni iz EU jednostavno moraju ponuditi.
I da, europski put BiH nema alternativu jer sve drugo znači gotovo siguran put u mračnu prošlost obilježen dekadencijom, siromaštvom i daljnjim izumiranjem. Ukoliko bi se u BiH i drugim državama regije nastavila dosadašnja politika, ali i ukoliko EU ubrzo ne riješi svoje unutarnje turbulencije, jasno je da od europskog puta regije nema ništa ali ima jačanje autoritarnosti, radikalnih političkih ideja i utjecaja drugih 'igrača'.