Dnevni.ba - PRELOADER

Pravi efekt zakona u doniranoj hrani se i sad čeka

07 Ožu 2024


Pravi efekt zakona u doniranoj hrani se i sad čeka

U Bosni i Hercegovini je na radost humanista i dobrotvora ukinut PDV na doniranu hranu. Ipak, kako nam je rečeno u javnim kuhinjama, efekti ovoga zakona još uvijek nisu osjetni za njih. 

- Odlična ideja. Možda zasad još u fazi ispitivanja, da tako kažem, ili realizacije. Od šestog mjeseca do danas dva puta do danas smo dobili pomoć, ali benefiti nisu veliki kakve smo očekivali. Da li još uvijek iz neznanja firmi i tržnih lanaca koji bi trebali biti oslobođeni PDV-a ili zbog još neuređene oblasti – ne znamo, kaže tajnik Crvenog križa Mostar, Alen Kajtaz.

Nova inicijativa

Javna kuhinja Crvenog križa Mostar podijeli svakoga dana oko 350 obroka. Hrana koja je donirana, a pri isteku je svoga roka trajanja, predstavlja dodatnu poteškoću pri upravljanju donacijama.

- Ako dobijete određenu količinu prehrambenog artikla – recimo mlijeka i mliječnih prerađevina u većem broju nego što je to broj vaših korisnika, pa podijelite danas, sutra ili prekosutra, a rok ističe – što da radimo? Mi to trebamo uništiti, a ne neki tržni centar, dodaje.

I taj problem bi uskoro trebao biti riješen. Pokretači inicijative “Nitko gladan – nitko sam“, koja je rezultirala ukidanjem PDV-a na doniranu hranu, već radi na pravilniku o doniranju hrane i online registru.

- Inicijativa nije savršena. Mi smo odmah nakon te konferencije zajedno s partnerima iz institucija Bosne i Hercegovine započeli rad na pravilniku o doniranju hrane i na online registru, koji će biti elektronsko mjesto brze razmjene informacija između javnih kuhinja i kompanija. Uočili smo da je izostanak komunikacije jedan od nedostataka, pa radimo na platformi koja će biti mjesto susreta donatora i primalaca, a dobit ćemo i pravilnik o doniranju, kaže projekt menadžerica “Nitko gladan – nitko sam”, Adela Čomić.

Ukidanje PDV-a na doniranu hranu je veliki plus i korak naprijed, no oslobađanje od plaćanja PDV-a svih usluga koje koriste javne kuhinje bio bi bolji mehanizam pomoći, smatraju u humanitarnim organizacijama. Dosad je tvrtkama hranu bilo jeftinije uništiti nego ju donirati, jer je stopa PDV-a na doniranu hranu iznosila 17 posto.

Što predviđa zakon?

U Bosni i Hercegovini danas djeluje oko 60 javnih kuhinja u kojima se hrani više od 16 tisuća ljudi. Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u lipnju prošle godine je po hitnom postupku, jednoglasno usvojio Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodanu vrijednost, čiji je predlagač bio Predstavnički dom državnog parlamenta. 

Zastupnički dom je prethodno, također po hitnom postupku, usvojio zakon kojim se ukida plaćanje poreza na doniranu hranu, a koji je u tom domu zajednički predložilo 15 zastupnika.

U obrazloženju stoji da je veliki broj kompanija u BiH, koje se bave proizvodnjom ili trgovinom prehrambenim proizvodima destimuliran da donira hranu u većim količinama, budući da se doniranjem hrane stvara dodatna financijska obaveza plaćanja PDV-a. Zbog toga, velike količine hrane budu uništene umjesto da se osigura obrok za ugrožene kategorije stanovništva.

Zakonom je precizirano i to da je Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje dužan u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu zakona donijeti podzakonski akt za provođenje. Zastupnik u Predstavničkom domu, koji je jedan od predlagača rješenja, Saša Magazinović kaže da zakon ljudsko, a ne političko pitanje jer se u BiH godišnje bacalo hrane u iznosu od 130 milijuna KM, zato što je postojao PDV.

- Prevedeno na količinu hrane dnevno, to je više od 700.000 obroka dnevno koji se baci. Iz ekonomskog ugla gledanja, bilo koja kompanija koja na godišnjem nivou donira milijun KM hrane, a vjerujte da ih je puno koji i pored ovoga to rade, bude kažnjena porezom od 170.000 na hranu koju donira, naveo je Magazinović.

Nažalost, skoro godinu kasnije i dalje čekamo na puni efekt zakona, jer se oblast mora dodatno urediti.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

18 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

16 Tra 2025