Dnevni.ba - PRELOADER

Prednacrt novog Zakona o VSTV-u višestruko manjkav

05 Srp 2024


Prednacrt novog Zakona o VSTV-u višestruko manjkav
Transparency International u BiH (TI BiH) upozorava

Ministarstvo pravde BiH sačinilo je prednacrt novog Zakona o visokom sudskom tužiteljskom vijeću (VSTV), u čiji sadržaj je javnost imala uvid tek kroz mišljenje Venecijanske komisije koje je nedavno objavljeno. Transparency International u BiH (TI BiH) upozorava da osim netransparentnog procesa same izrade, za koji je bila odgovorna radna grupa s dominantnim učešćem izvršne vlasti i nedovoljnom uključenošću samog pravosuđa, ni sadržaj ne ispunjava relevantne preporuke u pogledu jačanja nezavisnosti i integriteta nositelja pravosudnih funkcija.

Mnoštvo manjkavosti

Uočene manjkavosti, a koje je potvrdilo i mišljenje Venecijanske komisije, prije svega se odnose na nedefiniranu disciplinsku odgovornost članova Vijeća, nedovoljno precizne odredbe o sprečavanju sukoba interesa, zatim prijavu imovine, sastav Vijeća i nadležnosti pomoćnih tijela, ali i nedovoljnu transparentnost i isključivanje javnosti iz samog procesa izrade zakona.

Komentirajući prednacrt novog Zakona o VSTV-u, Venecijanska komisija je ponovila mnoge komentare koje je TI BiH upućivao na ranije izmjene ovog ključnog reformskog zakona, uz upozorenja da se reforma pravosuđa sprovodi na neadekvatan, parcijalan način, koji ne vodi ispunjavanju ključnih kriterija koji su stavljeni pred BiH na putu ka članstvu u EU.

Venecijanska komisija je u svom Mišljenju iznijela stav da se pri izboru nositelja pravosudnih funkcija prednost treba dati kompetentnosti u odnosu na etničku pripadnost kandidata, te da se prilikom izbora na ključne pravosudne funkcije prvenstveno treba oslanjati na objektivne kriterije zasnovane na mjerljivim kompetencijama.

Dodatno je naglašena potreba jasnih odredbi koje reguliraju nezavisnost VSTV-a od izvršne vlasti, kako kroz Ustavom definiranu ulogu, tako i kroz jasno izuzimanje VSTV-a iz primjene Zakona o upravi i Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave BiH, što je bez obrazloženja uklonjeno iz predloženog teksta.

Osim toga, TI BiH naglašava da prednacrt Zakona o VSTV-u ne definira način imenovanja članova komisija koje obavljaju razgovore, boduju i vrše testiranje kandidata za pravosudne funkcije, niti definira mehanizme provođenja kvalifikacijskog i pismenog testiranja. Ovo povećava rizik od neprimjerenih utjecaja i nepravilnosti, ostavljajući prostor manipulacije procesom kroz utjecaj na sastav komisija, koje imaju ključnu ulogu u izboru sudaca i tužitelja, posebno kada se uzme u obzir veliki udio subjektivnog ocjenjivanja.

Jedan od najvažniji zakona

Prednacrt zanemaruje i određene mehanizme koji su uvedeni posljednjim izmjenama važećeg Zakona o VSTV-u, a koji se odnose na disciplinsku odgovornost članova VSTV-a, dok odredbe o sukobu interesa nisu unaprijeđene. 

Upravo su odredbe o sukobu interesa u Mišljenju VK istaknute kao problematične, budući da definicija nije jasno precizirana, na šta je TI BiH upozoravao prilikom posljednjih izmjena i dopuna Zakona. Pored toga, TI BiH i dalje ostaje pri ranijim preporukama da je prilikom podnošenja izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužitelja i članova Vijeća neophodno obuhvatiti sve bliske srodnike, uključujući i one koji ne žive u istom domaćinstvu, kako bi se smanjila mogućnost izbjegavanja prijavljivanja imovine na ovaj način, što ni prednacrtom nije predviđeno.

Kada je riječ o provjeri imovine, u dostavljenom tekstu i dalje nisu jasno regulirane obaveze svih institucija u postupku dostavljanja podataka i provjere, na šta je TI BiH ukazivao i tokom posljednjih izmjena, kao potencijalni mehanizam za blokadu provjera imovinskih kartona.

Nadalje, u skladu s komentarima TI-ja BiH, i Venecijanska komisija poručuje da VSTV treba imati neparan broj članova u cilju lakšeg donošenja odluka, uz preporuke da se u sastav Vijeća uključi više nezavisnih članova koji nisu nositelji pravosudnih funkcija. U mišljenju su ponovljeni prijedlozi TI-ja BiH za jasnije definiranje disciplinske odgovornosti kako bi se napravila razlika između težih i lakših prekršaja, pa samim tim i sankcija.

U konačnici, ukazujući da predstavnici civilnog društva i drugi zainteresirani akteri nisu bili upoznati sa sadržajem prednacrta, niti uključeni u proces izrade ovog niti ostalih reformskih zakona iz oblasti pravosuđa, Venecijanska komisija napominje da su transparentnost i otvoren proces donošenja zakona neophodni i nužni preduvjeti za kvalitetan završetak procesa.

TI BiH podsjeća da je ovo jedan od najvažnijih zakona za BiH, koji će usmjeriti pravac djelovanja kompletnog pravosudnog sistema, te da se mora iskoristiti prilika da ponuđeni zakon osigura osnovne temelje nezavisnosti i odgovornosti. 

TI BiH stoga apelira na Vijeće ministara i Ministarstvo pravde BiH kao predlagača da osiguraju široke konsultacije o ovom važnom zakonu, uključi mišljenja svih relevantnih aktera, a posebno pravosudne zajednice i stručne javnosti koja je nedovoljno zastupljena u procesu kreiranja zakona.

BIH


HDZ BIH

HDZ BiH predao liste kandidata: Liste su odraz nove energije i politički prepoznatljivih lica

Hrvatska demokratska zajednica BiH predala je danas u Sarajevu kandidatske liste Središnje...

33 min

ELMEDIN KONAKOVIĆ

Konaković: MVP BiH postupio u skladu sa zakonom, onako kako mu ovlasti dozvoljavaju

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković izjavio je danas da je u to Minis...

36 min

KRAĐA

Bosanska Krupa: Čistačica u hitnoj pokrala povrijeđenog nakon saobraćajne nezgode

Opštinski sud u Bosanskoj Krupi izrekao je uslovnu kaznu u trajanju od šest mjeseci...

44 min