Zbijena 'ljevica' ide na izbornu pobjedu, Predsjedništvo BiH ponovno 'napadaju' Komšić i Bećirović?
Piše: Dragan Bradvica
Dok se među strankama s hrvatskim predznakom u Bosni i Hercegovini još uvijek nadaju kako bi moglo doći do izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, pa makar ih nametnuo i visoki predstavnik Christian Schmidt, bošnjačke, srpske i stranke koje sebe nazivaju građanskim ili lijevima uvelike se spremaju za izbore.
U ovoj zemlji nije neuobičajeno da kampanje počinju i godinu dana pred izbore ali ovaj put je politička klima dovedena do usijanja već nakon proteklih izbora i traje do dan danas.
A kako najveći dio bh. stranka glasove znaju dobivati samo i isključivo kroz podizanje međunacionalnih tenzija i uhljebljivanjem po 'državnim jaslama' ovo je za njih situacija u kojoj se dobro snalaze. I tako se ponovno u političkom Sarajevu počelo pričati kao i pred svake izbore o zbijanju redova 'ljevice'.
A kako se tu nešto kuha, dalo se vidjeti nakon 'otopljavanja' odnosa lidera SDP-a i DF-a Nermina Nikšića i Željka Komšića, nakon toga i vezano za pregovora oko Izbornog zakona BiH, a posljednje jesu upravo Komšićeve izjave.
Približavanje SDP-a i DF-a?
Naime, u ranijim nastupima je sam Nikšić često govorio da ukoliko mu je izbor između Komšića i predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića uvijek to bio i bit će Komšić.
Međutim, postavio je i pitanje je li Komšiću između SDP-ovog kandidata i čelnika SDA Bakira Izetbegovića bliži SDP-ovac? U subotu je dobio odgovor od samog Komšića.
- Ne zanima me tko je SDP-ov kandidat, pa ne borim se ja protiv SDP-a i Denisa Bećirovića. Borim se protiv nacionalističkog zla koje hoće da podere ovu zemlju. Nemam problema s Bećirovićom i SDP-om. Nikakvih. Hoće li on pobijediti, a ja izgubiti, ili će biti obrnuti nije mi ni važno, važno je da mora biti 2 naprema 1 za BiH, kazao je Komšić gostujući na Face TV.
Na izravno pitanje što bi mu bilo draže, da pobjedi SDA-ov i SDP-ov kandidat naglašava da uvijek preferira SDP jer mu je idejno bliži. Isto vrijedi i u trci za člana Predsjedništva BiH u kojoj bi se našli Bećirović i Izetbegović.
Naglašava kako su on i Nikšić Izetbegoviću pred posljednje pregovore kazali da ako mu je teško odbiti međunarodne predstavnike vezano za izmjene i dopune Izbornog zakona BiH da im kaže kako na to ne može pristati jer Komšić i Nikšić to ne žele.
- Tada smo mu rekli ako je pritisak neizdržljiv da strancima kaže kako mi to ne damo i da ćemo sve uraditi da se to ne dogodi, rekao je Komšić.
Zbijanje redova
Dakle, zbog činjenice da Izborni zakon BiH nije promijenjen, vrlo je izgledno za 'ljevica' dobije dva člana Predsjedništva BiH, a ukoliko bi imali i dobar izborni rezultat ne čini se nerealnim da krenu u postizbornu suradnju.
Prije svega SDP, DF i Naša stranka ali na sceni je niz manjih stranaka i pokreta koji bi gotovo sigurno bili dio te priče. Mnogi smatraju kako i trzavice koje su se pojavile između Naroda i pravde s jedne, i SDP-a i NS s druge strane jer imaju dijametralno različita gledišta kako bi BiH trebala izgledati.
Jasno je kako sve stranke nastale od SDA 'otpadnika' imaju istu ideološku matricu kao ta stranka, a od SDA su se razišli zbog nekih drugih razloga. Uz to, mnogi analitičari smatraju kako dobar dio tih stranka, ukoliko ostvare dobar izborni rezultat, neće imati ništa protiv da u vlast ide upravo s SDA.
Ukoliko se pak dogodi da 'ljevica' dobije dva člana Predsjedništva BiH ali i da bude dio vlasti na entitetskoj i državnoj razini, veliko je pitanje kako bi se stvari oko bazičnih stvari razvijale dalje.
Naime, oni ne kriju da su jedino i isključivo za građansku državu i kako nikada neće pristati na ono što predlažu stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora i iz Republike Srpske.