Predstavljen dokument o ustrajnosti BiH u NATO integracijama
Integracija u NATO savez znači brojne koristi i povlastice, ne samo za sustav sigurnosti i obrane u BiH, već i za društvo u cijelosti i sve njegove oblasti, rečeno je u ponedjeljak prilikom predstavljanja dokumenta “Strpljenje i ustrajnost BiH u NATO integracijama - izazovi i prednosti/perspektive“, kojeg je izradilo Udruženje Pravni institut u BiH uz potporu Veleposlanstva SAD-a u BiH a u okviru “Projekta za jačanje euroatlantskih reformi“ (PEER). Tim kojeg čine Sead Turčalo, Muhamed Mujakić, Dijana Gupta i Biljana Radanović analizirali su tijek integracija BiH u NATO ukazujući da je pitanje članstva BiH strateški prioritet uz nužno aktivno sudjelovanje šireg spektra sudionika u procesu BiH ka euroatlantskim integracijama.
Nelson: Kolektivna sigurnost
Konferenciju na kojoj je predstavljen dokument i koja je bila i prigoda za debatu o tom strateškom vanjskopolitičkom cilju BiH, otvorio je veleposlanik SAD-a u BiH Eric Nelson kazavši da u BiH postoje oni koji su za NATO integracije i oni koji su protiv, upravo zato čega su ovakva istraživanja bitna kako bi se bolje razumjelo što ta integracija znači za BiH i koje će koristi imati. “Iako postoji određeni napredak, mnogo je rada pred institucijama kako bi se dodatno ojačalo partnerstvo BiH i NATO-a. Vrata NATO-a ostaju otvorena, ali BiH mora učiniti više napora u provedbi reformi“, poručio je Nelson precizirajući kako NATO znači kolektivnu sigurnost, zbog čega je sada od iznimnog značaja provoditi reforme po prioritetima koje odredi BiH, u čemu će imati pomoć partnera. Prema riječima veleposlanika SAD-a u BiH, NATO ima jaku vezu s Oružanim snagama BiH, oni su prirodni partneri, zajednički rade na globalnoj sigurnosti, ali politički predstavnici u BiH mogu najbolje služiti građanima ako odgovore na njihove zahtjeve.
Pukovnik Olcay Denizer, aktivni zapovjednik NATO stožera u BiH, također je ukazao da je bitno raspolagati točnim informacijama u pogledu NATO puta. Za predstavljeni dokument naveo je da daje mogućnost za debatu, razmjenu iskustava i znanja kako bi se zajednički prišlo problemima.
Ministar obrane BiH Sifet Podžić ponovio je da pitanje NATO integracija nije samo na Ministarstvu obrane i Oružanim snaga BiH te da je u dokumentu 'Programu reformi' jasno precizirano što je čija odgovornost za ispunjenje uvjeta.
Konferenciji su nazočili i predsjedatelj Izaslanstva Parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Asim Sarajlić i član Izaslanstva Nikola Lovrinović. Osvrćući se na sadržaj ponuđene analize Pravnog instituta u BiH, Sarajlić je podsjetio na aktivnosti Izaslanstva BiH u PSNATO-a, Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH i PSBiH, osobito ističući značaj parlamentarne diplomacije u proteklih petnaest godina, tijekom kojih su se, sudjelujući na različitim forumima i odborima te djelujući kroz različite forme suradnje, u procesu euroatlantskih integracija angažirali članovi Izaslanstva PSBiH u PSNATO-a. On je ukazao na značaj dijaloga i suradnje institucija BiH ali i interparlamentarnog dijaloga s parlamentarcima iz država članica NATO-a, te pozvao nazočne sudionike prezentacije na suradnju i dijalog s Izaslanstvom PSBiH u PSNATO-a. Posebno je naglasio značaj potpore koju treba pružiti članovima Povjerenstva za suradnju s NATO-om, koji, kako je ocijenio, rade jako dobar posao, zajedno s institucijama zakonodavne i izvršne vlasti BiH.
Kako je istaknuto na skupu, BiH je perspektivna država koja u svim segmentima treba odlučno graditi put ka integraciji te je potrebno biti odlučan u namjeri da potakne državne institucije i čelnike, da u suradnji s organizacijama civilnog društva, akademskom zajednicom, građanima BiH, međunarodnom zajednicom i medijima, izgrade partnerski odnos i zajedno rade na provedbi aktivnosti u napretku BiH. NATO integracije BiH će donijeti sigurnost, mir i ekonomski prosperitet i naprosto nemaju alternative, poručeno je s ove konferencije.