Predstavljeni rezultati projekta 'MOSTARKA': Žene kao izvor izvrsnih i inovativnih ideja

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana je završna konferencija projekta "MOSTARKA", provedenog s ciljem jačanja uloge žena u društvu, posebice u odgojno-obrazovnom sustavu Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ). Projekt, vrijedan 70.000 eura, a u cijelosti je financiran iz Programa međunarodne razvojne suradnje organizacija civilnog društva, kojeg provodi Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske, dok su partneri na projektu bili Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije i Dječji vrtić "Sveti Josip" iz Mostara. Na završnoj konferenciji predstavljeni su rezultati projekta, pri čemu je naglašen značaj suradnje i razmjene iskustava među organizacijama civilnog društva iz BiH i Hrvatske, kao i značaj osnaživanja žena kroz dodatne edukacije o pisanju EU projekata, o osobnom razvoju i poduzetništvu.
Koordinatorica projekta Ružica Đonlić pojasnila je da su projektom nastojali omogućiti prijenos znanja i iskustava iz Hrvatske u BiH kako bi se ubrzalo razvoj sektora bez ponavljanja istih pogrešaka.
- U Hrvatskoj smo već prošli određene procese, a poanta ovakvih poziva je prenijeti znanje i iskustvo kako bi se izbjeglo greške koje smo mi činili. Uistinu smo sretni i radosni što je odaziv žena koje rade u odgojno-obrazovnom sustavu bio odličan te što smo imali jako dobre partnere, uključujući Sveučilište u Mostaru, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije i Dječji vrtić "Sveti Josip" iz Mostara. Time smo proširili polje djelovanja i uvjerili se da je projekt dao vrlo dobre rezultate, kazala je Đonlić, prema čijim su riječima se žene, koje čine većinu zaposlenih u odgojno-obrazovnom sustavu, pokazale kao izvor izvrsnih i inovativnih ideja, zbog čega su bile glavna ciljana skupina projekta.
Ravnatelj Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije Ivica Zelić prijenos kompetencija smatra ključnim za daljnji razvoj.
- Cilj nam je prenijeti iskustva iz Splitsko-dalmatinske županije i potaći projektno razmišljanje i poduzetništvo, što je temelj za kasnije jačanje nastavničkih kompetencija u radu s darovitim učenicima, pojasnio je. O značaju projekta za predškolski sektor govorila je sestra Marija Jovanović, ravnateljica Dječjeg vrtića "Sveti Josip".
- Ovo je vrlo kvalitetan projekt koji je potaknuo žene u odgojno-obrazovnom sustavu razvijati inovativne poduzetničke ideja, a dodatno je unaprijedio međunarodnu i prekograničnu suradnju, istaknula je ravnateljica i podsjetila da Dječji vrtić "Sveti Josip" već dulje aktivno sudjeluje u organizaciji i provedbi sličnih projekata, čime je unaprijedio vlastiti rad i dao doprinos razvoju predškolskog odgojno-obrazovnog sustava na razini cijele županije.
Prodekanica za međunarodnu suradnju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru Jelena Jurčić navela je da je projekt omogućio profesoricama s fakulteta dodatne obuke iz pisanja projekata, čime su unaprijedile svoje vještine.