Pregovori se nastavljaju, ništa od 7. zaključka i 'trećeg entiteta'
Piše: V.S.Herceg
Nakon sjednice predsjedništva HDZ-a BiH, sjednica Hrvatskog narodnog sabora (HNS) bila je samo farsa za dobivanje alibija za već zaključeno.
To je svojevrsno potvrdio predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a Dragan Čović koji je nakon sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH kazao, a govoreći o izmjenama izbornog zakona rekao kako je "HDZ zauzeo stav" i da će "HNS nakon ovoga zauzeti sličan stav jer držimo se još uvijek vrlo zajedno", što je jasna poruka kako još nije vrijeme za 'sedmi zaključak' HNS-a BiH.
Ništa od sedmog zaključka
Govoreći o pregovorima oko promjene Izbornog zakona on je ponovio da se "došlo do samoga kraja", ali da "treba biti strpljiv i sve završiti bez nervoze", time dajući do znanja da još postoji šansa za dogovor oko Izbornog zakona.
“Mislim da smo napravili jedan veliki iskorak što se tiče hrvatske strane, došli do one mjere u koju se ne može više ne može dirati. U Ustav FBiH se ne može dirati. To su stvari o kojima se ne može pregovarati, niti se pregovaralo i tako ćemo nastaviti i dalje. Postoji, koliko god slaba, mogućnost da se na različite tehničke načine ovo pitanje riješi. Bili smo vrlo blizu dogovora, moguće ako ništa drugo, da taj dio pokušamo staviti u procedure. Mislim da prostora za razgovore još ima, nisam nikada rekao da su propali, ali točno je da su apsolutno završeni i da nisu polučili rezultat”.
Upravo zato je jučer izbjegao odgovor na pitanje o sedmom zaključku s nedavno održanog izvanrednog sabora HNS-a, a u kojem se kaže da će se "ukoliko se i dalje nastavi s procesom de konstituiranja hrvatskog naroda, pokrenuti sve pravne procedure i političke korake za novu institucionalnu i teritorijalnu organizaciju BiH na načelima federalizma i konsocijacijske demokracije, kojom će se osigurati potpuna ustavna jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH i u okviru Ustava BiH".
-Jednaku težinu ima i prvi kao i sedmi zaključak. S pažnjom ćemo ga pratiti i nastojati biti vjerodostojni. Zašto me pitate za sedmi, zašto ne drugi, četvrti, peti zaključak? HNS je preozbiljna institucija hrvatskog naroda i tamo se sve stranke koje imaju bilo kakav legitimitet lokalnih i općih izbora. Jednoglasno smo usvojili sedam elemenata koje smo nazvali Zaključcima izvanrednog sabora i oni su za mene obvezujući dokle god imamo situaciju koju imamo, odgovorio je Čović na pitanje novinara o 'sedmom zaključku HNS-a', a kojeg je i on sam naveo u svom nedavnom pismu upućenom međunarodnim dužnosnicima.
Plenković za BiH uradio kao nitko u posljednjih 20 godina
Čović se osvrnuo na ulogu premijera susjedne Hrvatske Andreja Plenkovića u stavi Europskog vijeća o političkoj krizi u BiH gdje je ponovljena opredijeljenost EU-a za europskom perspektivom BiH, ali i kako bh lideri trebaju pokazati snažnu opredijeljenost za brzo finaliziranje ustavne i izborne reforme i podržati prioritetne reforme navedene u Mišljenju Komisije za dobivanje statusa kandidata kao i da je EU spremna nastaviti svoj angažman na visokoj razini.
-Plenković je u Europskom vijeću uspio vrlo jasno pozicionirati BiH. Ovo smo uspjeli uz stalnu uhodanost predstavnika Europske pučke stranke, nas ovdje u BiH, i Andreja Plenkovića koji se snažno založio za ravnopravnost svih naroda i građana, kako bi dobili šansu da možemo organizirati izbornu kampanju. Plenković je uradio nešto za BiH što nije nitko u Hrvatskoj u posljednjih 20 godina, rekao je Čović kazavši kako je to šansa za novi krug sastanaka i pregovora u reformi Izbornog zakona.
Ukrajinska zastava na stolu
Ali, ukrajinska zastava zajedno sa zastavom EU-a, BiH i hrvatskog naroda u BiH, u najmanju ruku je smiješna poruka potpore Ukrajini, a koja se željela odaslati sa sjednice Predsjedništva HDZ-a BiH. I to nakon što su izaslanici ove stranke, među kojima je i predsjednik Čović, u četvrtak glasali protiv zaključka izaslanika SDP-a Denisa Bećirovića kojima je od Vijeća ministara BiH zatraženo “potpuno usklađivanje politika, mjera i stavova sa službenim stavovima EU o agresiji Ruske Federacije na Ukrajinu” te su se sa svojim "NE" priklonili izaslanicima SNSD-a i SDS-a. Pri tom nije suvišno podsjetiti na, primjerice, Dodikov 'gol' da se izbori mogu održati i po staro zakonu.
No, predsjednik HDZ-a BiH potom je vrlo neuvjerljivo objasnio kako su tako postupili "jer s gnušanjem odbacuju pokušaje dijela bošnjačkih medija da ih se predstavi u drukčijem svjetlu nakon neprihvaćanja politikantske i posve besmislene inicijative izaslanika u Domu naroda Denisa Bećirevića".
-Ukrajinska zastava treba skrenuti pozornost na politiku BiH. Mi smo se oko toga kao HDZ vrlo jasno opredijelili. Vrlo sam ponosan na ono što radi HDZ, HNS i Hrvatski narod po pitanju rata u Ukrajini, kazao je predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović, nakon jučerašnje sjednice Predsjedništva stranke te u tom smislu i kazao kako su svi zakoni i dopune dnevnog reda od strane oporbe u cilju prikupljanja političkih bodova te da ih se sve, u principu, u posljednje tri godina - odbija.
No, postaviti zastavu dan nakon što si odbio glasovati za osudu agresije na državu koju ta zastava predstavlja i sankcije njenom agresoru, pa ma od koga takva inicijativa poticala, uistinu je groteskan potez i nova anatema na hrvatskoj politici u BiH kao "ruskom igraču na Balkanu".
Besmislene, politikantske inicijative
Podsjetimo da je netom prije (na sjednici u četvrtak), upravo Čovićeva inicijativa, odluka o zahtjevu za dodjelu kandidacijskog statusa za BiH po ubrzanoj proceduri upućenoj prema Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Europskoj komisiji i Vijeću Europske uniji, jednoglasno je u tom istom parlamentu usvojena od svih prisutnih izaslanika.
Niti jedan od izaslanika nije negodovao zbog "posve besmislene, politikantske inicijative izaslanika, odnosno, predsjedatelja toga Doma, Dragana Čovića".
Naime, podsjetimo da je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell, na pismo ministrice vanjskih poslova Bisere Turković i zahtjevu za dodjelu kandidacijskog statusa BiH po ubrzanoj proceduri, vrlo jasno odgovorio da nema članstva u EU bez ispunjenja kriterija i 14 ključnih prioriteta. Unatoč tome, ova inicijativa je istaknuta iako se unaprijed zna njezin rezultat.
Čak što više, on je jučer medijima nakon sjednice Predsjedništva stranke kazao kako "nema ubrzanog europskog statusa".
Na žalost, unutarstranačke nesuglasice sve češće dovode u pitanje ozbiljnost i kredibilitet BiH - kada postaje važnije tko je što predložio od istinskog merituma predloženog, o čemu, na koncu, odlučuju svi. Glasovanje 'protiv' na sankcije Rusiji i osudu ruske agresije još jedna je crvena linija koja se prelazi, a naišla je na vrlo oštre kritike ne samo medija u BiH, već i medija u susjednoj Hrvatskoj.
-Razočaravajući dan u parlamentima BiH. Zahtjevi za status kandidata za članstvo u EU dok glasaju protiv ključnih reformi vladavine prava. Neusklađivanje sa mjerama EU protiv Rusije. I šuplja zabrana pušenja koja se zapravo ne primjenjuje. Još jedan dan propuštenih prilika, komentirao je šef EU izaslanstva u BiH Johann Sattler.
Plenković troši "džoker za džokerom"
Čak i hrvatski premijer Andrej Plenković, koji se postavio i djeluje kao istinski prijatelj BiH, kod svih problema s kojima se suočava u svojoj zemlji, sve češće mora pronalaziti argumente za obranu i pravdanje ovakvih stavova koje ne podržava ni značajan dio članstva HDZ-a, no i dalje su prisiljeni na podaničku šutnju zbog ostanka na radnim mjestima, visokoj poziciji u stranci te tako i visokim primanjima.
Zbog ovakve uloge Plenković ozbiljno narušava svoj ugled u EU i "troši džoker za džokerom". Najnovije, Europsko vijeće, koje čine čelnici 27 država članica, potvrdilo je u petak Strateški kompas, dokument o obrambenoj viziji EU-a u sljedećih nekoliko godina i u kojem se izričito, na inzistiranje Hrvatske, spominje ravnopravnost konstitutivnih naroda u BiH i to je još jedan 'džoker' koji je Plenović uložio na HDZ BiH i bh. Hrvate i kad pokušava obraniti stav da bilo koji prijedlog oporbe, pa čak i ako je riječ o općeprihvaćenom - nije dobar jer potiče od oporbe.
Ipak, dok jedan predsjednik sestrinske stranke Hrvate vuče na Zapad, drugi kaže da je njihova prevaga na Istoku stereotip od bošnjačkog Sarajeva.