Pretjerane vrućine usporavaju ekonomski rast Europe

Vrućina
Toplotni valovi širom Europe mogli bi ove godine usporiti ekonomski rast. Pretjerane vrućine utječu na smanjenje bruto domaćeg proizvoda (BDP) europskih zemalja za pola postotnog poena, pokazuje izvještaj kompanije Allianz Research.
Ekonomski analitičari Allianz usporedili su dane sa temperaturama iznad 32 stepena Celzijusa sa efektima pola dana štrajka, prenosi agencija Reuters.
Gubici BDP-a zbog ekstremnih vrućina u Europi mogli bi da se kreću od 0,1 postotnog poena u Njemačkoj. Pa čak 1,4 postotnih poena u Španjolskoj, gdje ljetnje temperature često dostižu deset stupnjeva više od prosjeka.
Na globalnom nivou, toplotni valovi mogli bi dovesti do smanjenja BDP-a za 0,6 prostotnih poena tijekom godine, navodi se u izvještaju.
Zemlje koje bi najviše mogle osjetiti ekonomske posljedice ekstremnih vrućina su Kina, Španjolska, Italija i Grčka. U spomenutim državama bi gubici mogli iznositi blizu jednog postotnog poena BDP-a. U Sjedinjenim Američkim Državama pad bi mogao biti oko 0,6 posto, dok bi u Francuskoj mogao doseći do 0,3 posto.
Ekstremne temperature negativno utiču i na produktivnost rada. Međunarodna organizacija rada procjenjuje da će toplotni stres do 2030. godine smanjiti ukupan broj potencijalnih radnih sati u svijetu za 2,2 posto.
Klimatske promjene doprinose sve češćim i intenzivnijim toplotnim valovima, sušama i šumskim požarima, što nosi ozbiljne ekonomske posljedice.
Ipak, stručnjaci iz Allianz navode da se gubici produktivnosti zbog ekstremne vrućine mogu ublažiti strukturnim mjerama. Pripremom gradova i prilagođavanjem radnih mjesta novim klimatskim uvjetima, piše Financa.