Dnevni.ba - PRELOADER

Prilika za pročišćenje i obnovu Crkve ili još jedno zataškavanje?

17 Srp 2024


Prilika za pročišćenje i obnovu Crkve ili još jedno zataškavanje?
Uklanjanju se sakralni mozaici posrnulog svećenika Marka Rupnika koji je radio i za mostarsku crkvu

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Nakon što je Marko Ivan Rupnik prošle godine otpušten iz isusovačkog reda, Slovenska biskupska konferencija je u svom priopćenju (27. 10. 2023.) izjavila da su slovenski biskupi na strani žrtava te da se nadaju da će saznanja o vrlo bolnim otkrićima “teških i nedopuštenih djela” biti prilika za pročišćenje i obnovu Crkve. 

U intervjuu za 'La Croix', biskup iz Lourdesa, Jean Marc Micas potvrdio je uklanjanje mozaika Marka Rupnika iz bazilike. 

Radi se o posrnulom, bivšem isusovcu koji je radio prepoznatljive sakralne mozaike u brojnim vjerskim objektima i mjestima, a među njima i u Crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru, a kojeg dvadesteak redovnica optužuju za seksualno napastvovanje i zlostavljanje. 

Ovo otvara mnoga pitanja i izazove za predstavnike Katoličke crkve. Naime, zlostavljane redovnice žale se da Vatikan reagira previše sporo i optužuju određene strukture za zataškavanje.

 

Presedan u Katoličkoj crkvi

Biskup Jean-Marc Micas ua 'La Croix' je naglasio da je njegova odluka rezultat promišljanja i konzultacija s raznim stručnjacima i žrtvama zlostavljanja. Istaknuo je da prisutnost Rupnikovih djela u svetim prostorima može retraumatizirati žrtve i narušiti duhovni mir vjernika.

Ova odluka, nakon što su ranije dva samostana u Italiji uklonila Rupnikove mozaike, predstavlja važan presedan u Katoličkoj crkvi.

Marko Ivan Rupnik je poznat i u hrvatskim crkvenim krugovima. Njegovi mozaici nalaze se u crkvi Svete Obitelji u Solinu, Svete Marije Kraljice Mira u Sisku te marijanskom svetištu u Vepricu. Ovome popisu možemo nadodati i crkvu sv. Petra i Pavla u Mostaru i privatnu biskupsku kapelu na Hvaru, koje je Rupnik preuzeo uređivati unatoč sankcijama i zabranama koje mu je nametnula Crkva zbog „teških i nedopuštenih djela“.

Ovu informaciju na svom Facebook profilu nedavno je prenio Dalibor Dado Milas, doktor pastoralne teologije i socijalne etike i bivši hercegovački franjevac s trenutnom adresom u Grazu u Austriji. Milas se osvrće kako su oko ove teme podijeljena mišljenja.

-Jedni smatraju da uklanjanje mozaika neće izliječiti traumu žrtava, dok drugi vjeruju da promoviranje umjetnosti notornog seksualnog predatora predstavlja prepreku za žrtve i vjernike koji traže utjehu u crkvi. U ovom se kontekstu može čuti i riječ ‘bogohula’. U kontekstu istraživanja odnosa vjere, emocija i umjetnosti, zanima me što vi mislite o potezima časnih sestara u Italiji koje su dale ukloniti Rupnikove mozaike iz svojih kapelica te o najnovijoj odluci biskupa iz Lourdesa? Može li se odvojiti umjetnost od umjetnika? Može li se uživati u ljepoti Rupnikovih mozaika unatoč spoznaji da se iza njegove umjetnosti skriva tzv. toksična duhovnost (H. Keul)?, upitao je Milas svoje facebook prijatelje te pojasnio kako će komentare koristiti za potrebe istraživanja o odnosu vjere, emocija i umjetnosti u Katoličkoj crkvi, ali i zamolio na pristoju komunikaciju i međusobno poštovanje komantatora i komentatorica.

 

Mišljenja podijeljena 

A njihovi odgovori su raznovrsni – od onih koji smatraju da uklanjanje mozaika Marka Rupnika iz bazilike je opravdano i potrebno do onih koji ne dijele takav stav.

Trebaju li vjerski mozaici, čovjeka koji je seksualno zlostavljao redovnice biti u vjerskim ovjektima ili služiti za vjerske potrebe? Ovo pitanje možda ima dva potpitanja – kako to da ovakvog čovjeka, o kojem su zasigurno upoznati, angažiraju svećenici za ovu potrebu? 

Kako čovjek, koji napastvuje redovnice, žene, može raditi mozaike svetaca, Majke Božje itd? Možda se ovo pitanje može usporediti – trebaju li, primjerice, slike nekog dokazanog pedofila, među kojima su i slike djece, biti u školama? 

Ili, da idemo još korak dalje, je li to slično kada bi zlostavljač gradio spomenik na mjestu gdje je zlostavljao zarobljene žrtve? Zar to nije malo…bolesno?

I ovim pitanjem i propitivanjem preispituje se “gdje su granice” te kao i “gdje počinje provokacija te koji joj je cilj”, ali i je li ista uistinu potrebna, je li zlonamjerna ili zašto je neki shvaćaju zlonamjerno, što je apsolutna sloboda i postoji li? Je li to dobro ili loše ili jesu li upravo granice ta razlika između čovjeka i životinja itd., itd. No, da ne bi ušli previše u filozofsku sferu, pogotovo kao amateri, ovdje bi možda trebalo stati.

 

Rupnik je radio i mozaike u mostarskoj crkvi

Podsjetimo, a na što je Milas podsjetio, da je upravo Rupnik sa suradnicima radio i impozantne, bogate mozaike od zlatnih listića i kamena u crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru koji su dovršeni u ožujku 2021. godine.

Rupnik, teolog i uvaženi svjetski mozaičar, optužen je za psihološko i seksualno nasilje nad najmanje 20-ak žena tijekom 30 godina, posebice u zajednici Loyola, koju je vodio u Ljubljani, a koja je sada raspuštena. 

Nakon optužbi da je časne tjerao na seks, Marko Rupnik izbačen je iz isusovačkoga reda u lipnju 2023., ali njegova djela i dalje su izložena. Prema pisanju američkog jezuitskog glasila, Paolo Ruffini, prefekt Dikasterija za komunikaciju u Vatikanu, svojedobno se usprotivio uklanjanju mozaika.

 

Desingerica pošteniji?

-Kao kršćani, rekao je Ruffini, moramo razumjeti žrtve, no nisam siguran da je uklanjanje umjetnosti najbolji način iskazivanja potpore žrtvama. Micati, gušiti, uništavati umjetnost nikad nije dobar izbor, rekao je Ruffini, što je vrlo lukava zamjena teza i novo pitanje – Je li licemjerna umjetnost i iznad žrtve, iznad čovjeka? Ako jest, nije li, primejrice, ‘umjetnost’ kontroverznog srpskog pjevača Desingerice, koji udara fanove cipelama po glavi – puno iskrenija? 

I novo pitanje – je li licemjerjem pojedini vjerski predstavnici u ‘slučaju Rupnik’ pokušavaju opravdati vrlo skup Rupnikov angažman na mozaicima i očitu štetu što bi se proizvela u slučaju njihovog uklanjanja?

Na koncu, ni u kojem dijelu ne osporavajući umjetnost posrnulog bivšeg svećenika Rupnika i njegovih nedjela za koje treba odgovarati, koliko je ponižavajuće, moralno, izrugujuće i dvolično da takav čovjek radi na sakralnim projektima? 

Također, nije javno poznato koliko je on plaćen za svoje usluge, no pojedini mediji pišu kako je riječ o jako, jako unosnom poslu.

 

Zaostavština 

Ali, podsjetimo i, između ostaloga, i na “zaostavštinu” nekadašnjeg međugorskog kapelana i duhovnog vođe međugorskih vidioca, fra Tomislava Vlašića, koji je izopćen iz Katoličke crkve dekretom Kongregacije za nauk vjere. 

Kad mu je ljubavnica, sestra Leopolda – redovnica, ostala trudna, napustili su oboje Međugorje i duhovni stalež i nastanili se u blizini Međugorja gdje im se rodilo dijete. Njegov se molitvenik u Međugorju i dalje prodaje u  tisućama primjeraka.

U veljači 2012. Vlašić je objavio da su „on i njegova suradnica Stefania Caterina u Središnjoj Jezgri, grupi od 49 bića koja je Bog izabrao po svemu Svemiru, da, u 7 skupina po 7, urede Svemir u skladu s Božjim planom“. U tom sklopu Vlašić je, po svojim riječima, „određen evangelizirati druge planete“. On danas sa Stefaniom Caterinom vodi sektu ‘Crkvu Isusa Krista svega Svemira’, a jedno od sjedišta je i u Međugorju.

Fra Tomislav Vlašić dovodi se u kontekst promjene u blagdanu rođenja Blažene Djevice Marije, a prema Gospinim porukama koje su prenijeli vidioci. 

Prema ovome Gospa više ne bi imala svoj blagdan 8. rujna, nego 5. kolovoza, što se kosi s naukom Katoličke crkve. Međutim, danas se na taj način održava ‘Mladi fest’ u Međugorju što je svojevrsna zaostavština ovog bivšeg kontroverznog, izopćenog franjevca, a o čemu se piše i na službenoj stranici njegove crkve koju je osnovao. 

U Međugorju, također, postoji veliki smještajni objekt za hodočasnike u vlasništvu ove, novoutemeljene „crkve“

Stoga je još jedno pitanje koje se nameće je i pitanje i otkrivanja i razotkrivanja ne tako lijepih epizoda među crkvenim, bivšim i sadašnjim, staležom.

Inače, Papa Franjo je 2023. uklonio zapreke za pokretanje postupka protiv Rupnika, što je tri godine nakon što je dovršio (kompromitirane) mozaike u mostarskoj crkvi i gdje je malo vjerojatno da će biti uklonjeni. 

Slovenska biskupska konferencija izjavila je kako je na strani žrtava. Za sada službenog stava na ovu temu nema od strane hrvatskih vjerskih službenika kao ni od mostaraskih.

Hercegovina


Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

22 Stu 2024

Mostar: Potpisan Ugovor o unaprjeđenja zračne prometne povezanosti Grada Mostara

MOSTAR, (FENA) –  Između Grada Mostara i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture R...

22 Stu 2024

DAN DRŽAVNOSTI BIH

Skupština HNŽ-a u ponedjeljak obilježava Dan državnosti BiH

U sklopu obilježavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine, u ponedjeljak, 25. studenoga, bit će ...

22 Stu 2024