Dnevni.ba - PRELOADER

PRIMJER IZ MOSTARSKOG 'KORAKA': Kako se sportaši snalaze u doba korone?

08 Svi 2020


PRIMJER IZ MOSTARSKOG 'KORAKA': Kako se sportaši snalaze u doba korone?

PIŠE: D.A.

Da se stvari koje čine svakodnevni život mogu uraditi i na druge načine ponekad znatno jednostavnije, potvrdu smo dobili prije nešto više od mjesec.

Primjerice, online poslovanje kojem se mnogi i dalje opiru pokazalo je svoje prednosti, potvrdilo da nije nikakav bauk i da je to ustvari naša i sadašnjost i budućnost.

Korona je dokazala, nažalost, i kako smo dosad trpili birokratsku aždahu koja je zahtijevala milijun obrazaca, papira, kopija i ovjera, što se danas ipak može i “završava“ se klikom na računalu ili čak jednostavnije – na mobilnom telefonu.

Jednostavnije i organiziranije

Dakle mnogo toga se može i jednostavnije, ali naravno uz dobru organizaciju. Istraživanja su pokazala i kako se uslijed korone povećao broj korisnika mobilnog bankarstva, pa se odnedavno češće i rate kredita i računi za komunalije, također plaćaju klikovima na telefonima. A što je sa sportašima? Navijači s nestrpljenjem iščekuju nastavak nogometnog prvenstva u BiH, dok su u našem Košarkaškom savezu, primjerice, ekspersno već početkom pandemije proglasili kraj natjecanja.

Trim kabineti i teretane, također su 50 dana pusti. Treneri koji kruh zarađuju savjetima profesionalnim sportašima i rekreativcima, u danima pandemije poput školskih nastavnika prešli su na online rad u kućama.

Igor Karačić i Boris Kajan

Pitanje je u kojoj su mjeri ovakvi treninzi efikasni, i što se ovakvim načinom rada na koncu može i postići.

Profesor Boris Kajan vlasnik je Sportsko-rehabilitacijskog centra Korak koja okuplja veliki broj sportaša i rekreativaca iz Mostara i Hercegovine. Jedan je od onih koji su i prije korone išli korak ispred, redovito skrbeći o sportašima video linkom. Nogometaš Udinesea Mato Jajalo jedan je od onih koji zahvalnost duguju upravo njemu.

Dakle, online rad i savjeti, sa sigurnošću se može konstatirati, efikasan su način rada ako ih primjenjuju i sportaši s najviše razine, što je uistinu italijansko nogometno prvenstvo u kojem nastupa spomenuti Jajalo.

- Online je efikasan način treninga. Sportaši, dakle, u vremenu kada su nam na raspolaganju suvremeni načini komuniciranja, imaju prigodu raditi bilo kad i bilo gdje. Ranije sam s klijetima radio na otklanjanju nedostataka i svi su zaista bili zadovoljni, govori Kajan i napominje kako su koronavirus i restrikicije koje je donijela pandemija potvrdili kako se može i na ovakav način. Smatra i da sportski kolektivi u BiH ovim treninzima dosad nisu posvećivali dužnu pažnju, zbog čega su s pandemijom gotovo svi zapali u nove probleme.

- Većinom su sve ovo dočekali nespremni, pa su pali u takozvanu crvenu zonu. Online trening su definitivno mogli i trebali koristiti i ranije, a da jesu sutra bi imali manje problema pri povratku forme za nastavake natjecanja, smatra Kajan.

Arman Šuta i klijenti

Mišljenja je i kako se nogometno prvenstvo BiH mora prekinuti.

- Igrač se za 20 dana ne može pripremiti. Ako se nastavi igrati u vrijeme kada se predviđa, bojim se da će biti mnogo problema i ozlijeda. Vrijeme će pokazati da sam upravu, dodaje.

Izazovi

Kajanov kolega Arman Šuta ranije nije često prakticirao ovakvu vrstu rada, ali je priznaje, bio spreman i za izazove u nepredviđenim situacijama. Tako je odmah po proglašenju izvanrednih okolnosti uslijed pandemije kreirao Facebook grupu u kojoj je s klijentima nastavio rad, ali po drugim pravilima i drugačijim okolnostima.

Kajan i suradnici

- Predložio sam rad od kuće bez rekvizira i opreme – dakle rad svojom težinom koji je i ranije bio zastupljen. Mnogo je bolji bilo kakav vid vježbe nego klasično mirovanje. Smatram da je veliki broj sportaša i rekreativaca pogriješio jer su se zatvorili i odustali od treninga. Svaka fizička aktivnost pozitivno se odražava na zdravlje i tjelesnu težinu. Oni koji su tijekom pandemije radili i rade na ovaj način, siguran sam, kraj će dočekati spremno i za rad u fitnes centrima. Ostali će neminovno trebati proces adaptacije. Dakle, ovaj način rada ima efikasnost, iako je rad u teretani s rekvizitima naravno mnogo efikasniji. Znate da ni u prirodi nisu bila dozvoljena okupljanja, pa se rad ni tamo nije mogao odvijati, kaže Šuta.  

SPORT


VELEŽ

Buzov debi i dalje pod upitnikom

Iako je najavljivano, nije sisgurno da će Irfan Buz ove subote sjediti na klupi Veleža. Novi tren...

5 h 47 min

SLUŽBENO

Dinamo se zahvalio Jakiroviću

Setrgej jakirović više nije trener Dinama. Klub je to službeno potvrdio. - GNK Dinamo...

6 h 19 min

LIGA PRVAKA

Treća noć zaredom...

Novi ligaški format Lige prvaka, nešto je na što će se trebati naviknuti, a novi je i raspored od...

7 h 46 min