Pripremljenost za članstvo u Europskoj uniji: BiH najlošije rangirana
Različite razine vlasti u Bosni i Hercegovini od županijske do državne, nikada se nisu sastale ili dogovorile tko, kada, kako i uz koje financije će se naša zemlja usklađivati sa zakonodavstvom i standardima Europske unije. Na ovaj problem nedavno su upozorili u Inicijativi za europsku stabilnost u našoj zemlji.
- Naša Direkcija za europske integracije već godinama ima pripremljen okvir za jedan takav pothvat. Ima pripremljene i ideje kako da se to konkretno uradi, međutim iz nedostatka političke volje i uslijed nedostatka interesa politike da se bavi ovim pitanjem do toga još uvijek i na žalost, nije došlo, kazao je analitičar inicijative, Adnan Ćerimagić.
Dugo se čeka napredak
U Bosni i Hercegovini stvari konačno sazrijevaju, navode bolje upućeni u ovu problematiku.
- Zahvaljujući ključnim prioritetima (njih 14), mi smo krenuli raditi program integriranja i to je prvi put da su premijeri svih vlada rekli: “Sjedimo i dogovorimo se na koji način ćemo raditi taj dokument, koji će na kraju specificirati što, tko i kada će raditi u ovome procesu. Kroz mehanizam koordinacije će se identificirati sva sporna pitanja, navodi pomoćnica ravnatelja Direkcije za europske integracije, Darija Ramljak.
Izvješće Europske komisije za Bosnu i Hercegovinu jasno navodi činjenicu da nam je potreban značajan napredak kako bismo ispunili zahtjev za članstvo u Europskoj uniji.
- Dobro je znano da je, kada ima političke volje, moguć napredak u ovoj zemlji. Brojni su primjeri koji idu u prilog tomu. Posebno u prošloj godini. Nakon izbora u listopadu bh. vlast na razini države formirana je u rekordnom vremenu i to s fokusom na program europskih integracija i napredak na europskom putu, istaknuo je Ferdinand Koenig iz Delegacije EU u BiH.
Skepticizam
Porfesori i novinari koji istražuju ovu oblast nisu optimistični. Vlasti u našoj zemlji prema njihovim sudovima, uglavnom su za europski put i članstvo tek deklarativno, ali nikako i suštinski.
- Političke elite koje vode zemlju već nekoliko decenija na više načina iskazuju da im ne pada na pamet uskladiti zakonodavstvo s onim što dolazi iz Europske unije. To im ne odgovara zbog toga što način na koji djeluju podrazumijeva da se zakoni oblikuju i stvaraju prema njihovim interesima i željama. Oni uz uspješnu propagandu i dizanje tenzija uvijek uspijevaju prikazati to kao interes naroda, smatra profesor Asim Mujkić.
- Bosna i Hercegovina neće ući u Europsku uniju sve dok je ova garnitura političara na vlasti. Bez obzira i na frakciju kojoj pripadaju. Jedan od razloga je i to što, ako uđemo u Europsku uniju, netko morati odgovarati nekomu za svoje postupke. Ovdje danas nitko ne odgovara nikomu, naveo je novinar i kolumnist, Zvonimir Nikolić.
Delegacija Europske unije u Bosni i Hercegovini pozvala je novoformiranu vlast u zemlji da ispoštuje opredjeljenje u programu na koji su se obvezali i ostvare napredak na europskom putu.
M. Đ.