Dnevni.ba - PRELOADER

PROBLEM KOJI SE ZATAŠKAVA: Odlaze liječnici i ostali medicinski djelatnici

23 Svi 2022


PROBLEM KOJI SE ZATAŠKAVA: Odlaze liječnici i ostali medicinski djelatnici

Završiti medicinski fakultet u Bosni i Hercegovini i zemljama regije, nije nimalo lako. Jasno je, osim sticanja diplome za koju je potrebno pet godina mukotrpnog rada, kasnije slijede nova znanja, tako da je put svakog liječnika težak, bez obzira na ugled u društvu koji je prema tradiciji veći u odnosu na druge branše. Pa i zaradu mimo bruto plaća, koju si brojni danas priušte ili od koje “ne bježe”.

Ipak, život dostojan čovjeka što liječnici u zemlji mogu priuštiti nije sve čemu se teži. Bolji uvjeti rada i lakši napredak, na zapad su poput magneta privukli značajan broj liječnika iz Bosne i Hercegovine. Razlozi zbog kojih odlaze su brojni, a rezultat su, kako naglašavaju u Liječničkoj komori FBiH, niske plaće i loš socijalno-statusni položaj u društvu.

Tko će nas liječiti?

Plaća doktora medicine u FBiH iznosi oko 1.400 KM, a specijaliste - 1.900 maraka. U Njemačkoj početna plaća liječnika iznosi 3.600 eura.

- Ne može dobar liječnik imati tri puta manju plaću od lošeg ministra. Razlog odlaska je nemogućnost stručnog i profesionalnog usavršavanja i napredovanja. Dakle, u BiH nema fondova putem kojih bi se liječnici slali na daljnje usavršavanje, što je njihova obveza i što od njih traži moderna medicina. I preopterećenost poslom jedan je od razloga odlaska, kao i česti i uglavnom neosnovani napadi na liječnike, potom mobing, neadekvatni uvjeti rada, te sve veći pritisak na autonomiju liječnika, rekli su nam u komori. 

Odlasci medicinskog kadra uvelike su brojniji i učestaliji. Bez sumnje, najviše ljudi koji su napustili Bosnu i Hercegovinu u posljednjem desetljeću su medicinski djelatnici.

U proteklih deset godina prema dostupnim statistikama otišlo je više od 5.000 medicinskih sestara i tehničara, a samo u prošloj godini iz registra komore po osnovu odlaska u inozemstvo iščlanilo se njih 150. O onima koji imaju medicinsku naobrazbu, a ovdje nisu uspjeli doći do zaposlenja, da i ne govorimo.

Elvira Hukić je medicinska djelatnica koja danas pohađa tečaj njemačkog jezika. Po svaku cijenu želi otići, jer i nakon završene medicinske škole i pravnog fakulteta, nema dana radnog staža u struci. Već 12 godina zaposlena je kao trgovac.

- Učim Njemački isključivo zbog potrebe. Tko može više voljeti neku drugu državu i jezik nego svoj? Što m s 37 godina treba da se mučim, da lomim jezik, da se trudim? Nažalost, moram kako bih omogućila bolju budućnost obitelji i sebi, kaže ova medicinska sestra i pravnica.

Broj medicinskih sestara i tehničara koji razmišljaju poput nje iz dana u dan je veći. U posljednjem desetljeću našu zemlju napustilo je više od 5.230 medicinskih sestara i tehničara. Uzevši u obzir da čine trećinu ukupnog broja uposlenih u zdravstvenom sustavu, posljedice odlaska već su velike.

Loš sustav

Nedostaje operativaca, stručnih kadrova i kadrova koji mogu odgovoriti u određenom obujmu posla. Nino Hasanica, medicinski tehničar upozorava da smo danas u situaciji da se ustvari školujemo kadrove za druge države. Bolna spoznaja je i kako ne odlaze samo oni koji nemaju posao, već i oni s više od deset godina radnog staža.

Šejla Mujić-Begagić bila je stalno zapolena, ali je nakon decenije ipo spakovala kofere i otišla. Ne zbog novca, već zbog nestabilnosti u zemlji.

- Sustav u Bosni i Hercegovini je pred kolapsom, počevši od ostvarenja osnovnih prava, a o politici da i ne govorim. Nijedna zemlja nema tri predsjednika, svi imaju jednog, samo Bosna i Hercegovina ima tri koja se svađaju oko toga tko će nositi zastavu i koja će zastava gdje visiti, kaže Mujić-Begagić.

- Bit će mi jako teško, ali moram to učiniti zbog svoje djece, koja nemaju budućnost ovdje. Nemam je ni ja. Ako postoji prilika da djeca vani imaju bolju budućnost, da odrastaju u zdravijoj i sigurnijoj sredini, zašto im to ne bih omogućila, upitala se Elvira Hukić.

Iako nema preciznih službenih podataka o broju građana koji su napustili domovinu i otišli živjeti i raditi u drugim, prema istraživanju Unije za održivi povratak i integracije BiH, našu zemlju je u proteklih devet godina napustilo pola milijuna stanovnika. Taj broj će se, po svemu sudeći, povećavati.

H. Ž.

Vijesti BiH


SNIJEG

U nekoliko gradova ZDK-a snijeg izazvao probleme sa snabdijevanjem strujom

Prve ovogodišnje snježne padavine praćene i jakim vjetrom, izazvale su probleme sa snabdijevanjem...

21 Stu 2024

NASILJE

U Sarajevu danas o važnosti uključivanja muškaraca u borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih ...

12 Stu 2024

ANUBIH

ANUBiH obilježio Svjetski dan nauke

Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine organizirala je danas prigodnu svečanost povodom...

11 Stu 2024