Dnevni.ba - PRELOADER

Profesori kontra rektora, potpora HDZ-a Tomiću nije upitna

31 Svi 2024


Profesori kontra rektora, potpora HDZ-a Tomiću nije upitna
Burno na mostarskom Sveučilištu

Rektoru za godinu dana završava mandat, bit će zanimljivo pratiti što će se događati potom i tko bi mogao biti Tomićev nasljednik 

Stolica rektora Sveučilišta Mostar Zorana Tomića se trese već dva mjeseca. Djelatnici Sveučilišta nezadovoljni su uvjetima u kojima rade, odlučni su ići do kraja, a kako bi njihovi dohoci i status u društvu postali makar približno kao u drugim gradovima. 

Profesori s kojima smo jučer razgovarali, a koji su zamolili da ne otkrivamo njihov identitet rekli su nam kako recimo u Sarajevu sveučilišni profesori zarađuju od prilike približno duplo u usporedbi s mostarskim. 

Pretvoreno u brojke, u Sarajevu jedan sveučilišni profesor zbrojno za svoj rad naplaćuje oko tri i pol tisuće maraka mjesečno, dok njihove kolege na SUM-u prosječno mjesečno naplate oko 1800 zbrojno (računajući i topli obrok).

40 profesora na sastanku

Nezadovoljni su i zbog toga što profesori na SUM-u nisu jednako plaćeni, pa su recimo plaće onih koji rade na Ekonomskom fakultetu znatno veće od profesora na Građevinskom ili Agronomskom. 

Djelatnici osim izjednačavanja koeficijenata traže i regrese i božićnice koje odavno nemaju. Problemi su djelatnike doveli na ideju osnutka Sindikata zaposlenih na SUM-u, a ona će sve su prilike zaživjeti brzo jer su već održani sastanci na ovu temu i prema našim saznanjima nazočilo im je oko 40 profesora. I to je zasad jedina konkretna “snaga” kontra Tomića. 

On trenutno ima neupitnu potporu vladajućeg HDZ-a BiH. Istina, prije pet godina spominjao se kao mogući nasljednik Dragana Čovića i upućeni tvrde da tad nije najbolje kotirao, ali se kasnije klima promijenila i Tomić je danas “neupitan”. 

Pitanje je i kako će reagirati HDZ ako već akademska zajednica jasnije i glasnije ustane protiv Tomića, jer nijednoj vlasti bilo kakvi prosvjedi nisu mili. 

Tomić je, podsjećamo, prije nekoliko godina kamerom snimao studente koji su ispred Rektorata prosvjedovali zbog cijena školarine. Prepucavanja pojedinih fakulteta u sklopu SUM-a s Tomićem traju još od početka svibnja. Sve je krenulo priopćenjima, a posljednjih dana je sve više Fakulteta koji se udružuju kontra rektora.

-Studirati na Sveučilištu u Mostaru danas je postalo preskupo za studente i njihove obitelji, pa veliki broj onih koji ostvare mogućnost upisa na studijima u Republici Hrvatskoj odlaze studirati tamo, jer im je jeftinije (posebice tko dobije studentski dom). Držimo kako je ovakvim načinom financiranja Sveučilišta isto postalo privatno nalik na trgovačko društvo, a ne javno kako se deklarira, napisali su u svojoj prvoj reakciji uposleni na Građevinskom fakultetu.

Naglasili su degradirajuće plaće. Neto plaća administrativnog djelatnika sa visokom stručnom spremom ili asistenta za redovan rad iznosi oko 880 maraka što je 68 posto iznosa od prosječne plaće u FBiH koja prema podatcima Zavoda za statistiku za prosinac 2023. iznosi 1.296 maraka. Prosječna neto plaća docenta iznosi oko 1.300 maraka, izvanrednog profesora oko 1480 maraka i redovitog oko 1.670 maraka.

Odgovorio je i Tomić tvrdnjama kako je Sveučilište uplatilo Fakultetu građevine, arhitekture i geodezije iznos od 885.300 KM. Pri tome, se na redovne tranše temeljem odluke Upravnog vijeća odnosi iznos od 351.000 KM, dok se preostali iznos od 534.300 KM odnosi na izvanredne prijenose temeljem odluka Rektora, tvrdio je.

U pismu se navodi kako je Sveučilište uplatilo fakultetima i akademiji Sveučilišta veći novčani iznos, nego što je primilo od svojih osnivača, te da je razlika pokrivana iz kreditnih sredstava od financijskih institucija. Tvrdio je i kako se radi o dugoročno neodrživom financijskom modusu. 

U Informaciji o financijskom stanju navodi se kako je Sveučilište u prethodnom razdoblju primilo, odnosno ostvarilo prihode od svojih osnivača u ukupnom iznosu od 7.553.000 KM.

Tomić: Opravdani zahtjevi

Smatra i kako su opravdani zahtjevi zaposlenika za poboljšanjem materijalnog statusa.

- Zahtjevi svih onih osoba koje ističu problem plaća i neke druge materijalne potrebe opravdani su. Više smo puta komunicirali taj problem na svim razinama i s osnivačima smo imali više sastanaka usmjerenih prema rješavanju toga problema. U svezi s najavom osnivanja sindikata Uprava SUM-a podržava osnivanje sindikata na Sveučilištu u Mostaru i smatramo da je upravo to snaga koja bi konačno mogla uvjeriti osnivače na promjenu pristupa sagledavanja značenja visokoga obrazovanja u društvu, istaknuo je.

Tomić je također naveo važnost suočavanja s pitanjima poput materijalnih potreba uposlenika naglasivši da će se Uprava Sveučilišta uvijek opredijeliti za zajedničku borbu unaprjeđenja uvjeta rada unutar sveučilišne zajednice jer je ona zajednički dom svih uposlenika, menadžmenta, studenata i profesora.

B. B.

BIH


MILORAD DODIK

Dodik "udara kontru" najvišoj državnoj instituciji: Izborni zakon RS-a će biti primjenjivan

Predsjednik bh. emtiteta RS Milorad Dodik rekao je da je Izborni zakon Republike Srpske ustavan i...

4 h 30 min

KONFERENCIJI “SARAJEVO MIGRATION DIALOGUE

Katica: Migranti sve više učestvuju u kriminalnim aktivnostima i međusobnim sukobima

Migranti više učestvuju u kriminalnim aktivnostima i međusobnim sukobima, koji imaju i smr...

6 h 3 min

USTAVNI SUD BOSNE I HERCEGOVINE

Konačna odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine: Izborni zakon RS u cjelosti van snage

Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio je kako Izborni zakon Republike Srpske nije u skladu s Us...

6 h 20 min