Dnevni.ba - PRELOADER

Proizvodi za njegu dječje kože

29 Stu 2020


Proizvodi za njegu dječje kože

U potrošačkom društvu, gdje su police ispunjene stotinama proizvoda teško je odlučiti šta je pravi izbor za naše najmlađe. Prilikom odluke o kupovini važno je znati kako je koža bebe puno tanja, nerazvijena u potpunosti pa samim tim i puno osjetljivija od kože odraslih. Lakše reaguje na hemijske i fizičke uticaje te joj je potrebna posebna njega kako bi ostala zdrava i  neoštećena.

Samozaštitni mehanizmi koji postoje kod zdrave odrasle kože nisu toliko razvijeni kod mlade kože pa bebe i djeca trebaju posebnu njegu kako bi njihova koža ostala zdrava.

Koža beba ima isti broj slojeva kao koža odraslih, ali svaki sloj znatno je tanji. Debljina kože beba iznosi tek jednu petinu debljine kože odraslih.

Vanjski sloj epidermisa (rožnati sloj) mnogo je tanji i ćelije su rjeđe raspoređene nego kod kože odraslih. Znojne i lojne žlijezde manje su aktivnie nego kod odraslih pa su hidrolipidni film (emulzija vode i masti koji pokriva i štiti površinu kože) i zaštitni kiseli sloj (vodeni dio hidrolipidnog filma, koji je blago kiseo) još razmjerno slabi.

Kao rezultat toga, zaštitni sloj je ograničen te je koža beba:

  • Manje otporna od kože odraslih i posebno je osjetljiva na hemijske, fizičke i mikrobiološke uticaje. Supstance  koje dolaze u kontakt sa kožom beba lakše se upijaju i prodiru u dublje slojeve kože.
  •  Sklonija  isušivanju.
  • Osjetljivija na UV zrake od kože odraslih.

Osjetljivost na UV zračenje dodatno je pojačana niskom pigmentacijom kože beba. Melanociti (ćelije odgovorne za proizvodnju melanina) su prisutni, ali su manje aktivni.

Kako djeca sazrijevaju, sazrijeva i njihova koža. Od rođenja do otprilike 6. godine života:

  • Koža je i dalje tanja i ima manje pigmentacije od kože odraslih.
  • Znojne i lojne žlijezde i dalje su manje aktivne i stoga su hidrolipidni film i zaštitni kiseli sloj još relativno slabi.

Sa  šest  godina struktura i funkcija kože djece u potpunosti sazri i ista je kao kod odrasle osobe. Aktivnost lojnih žlijezda ne povećava se sve do hormonalnih promijena u pubertetu, koje nastupaju otprilike sa 12 godina. Te hormonalne promjene takođe dovode do promjena u strukturi  i ponašanju kože dječaka i djevojčica koja je do tog trenutka jednaka u oboje.

Kako pravilno njegovati dječiju kožu?

Preporuka je:

  • Koristiti blage preparate za čišćenje: bazni sapuni su agresivni za kožu, uklanjaju lipide i isušuju je.
  • Ograničiti vrijeme kupanja: vruća voda i duge kupke uklanjaju lipide iz kože. Smanjiti vrijeme kupanja i koristiti toplu, a ne vruću vodu.
  • Njega: redovna  hidratacija preparatima koji su testirani i dokazano primjereni osjetljivoj koži pomoći će da mlada koža ostane hidratizirana i zdrava. Preparati za njegu trebaju se koristiti i za rješavanje i liječenje određenih kožnih problema.
  • Zaštita: mlada koža treba posebnu zaštitu od štetnih UV zraka.

Dječiju kožu treba njegovati sredstvima u obliku krema, mlijeka, losiona ili pjena koje su dermatološki testirane zaprimjenu u toj dobi. Ritual njege treba uključivati i  kupanje  ili tuširanje blagim sredstvima poput uljnih kupki, uljnih gelova i sindeta za pranje.

Bitno je odabrati proizvod na kojima je naznačeno da je:

Dermatološki testiran  -proizvod je  prošao testiranje kako bi se dokazala njegova podnošljivost na koži i učinkovitost.

Hipoalergen- proizvod ne izaziva alergije i osjetljivost. Sastav hipoalergenih proizvoda čine sastojci prikladni za osjetljivu kožu koji neće izazvati iritacije, te ukoliko imaju konzervansa radi se o neznatnom postotku. Uglavnom ne sadrže mirise i boje. Svi hipoalergeni proizvodi prošli su opsežna ispitivanja i testiranja na osjetljivim osobama, pod nadzorom stručnjaka, kako bi se dokazalo da nemaju štetnog uticaja.

Oftalmološki testiran – proizvodi je prošao testiranja koja dokazuju da ne iritira osjetljivu sluznicu oka (za dječije kupanje bez suza ). Testiranje se obavlja Schirmerovim testom za ispitivanje suhoće oka. Nakon što se razrijeđen rastvor proizvoda nanese na sluznicu oka, ne smije doći do suhoće oka, pečenja ili crvenila kako bi se moglo utvrditi da je proizvod oftalmološki testiran.

Njega dječije kože zimi

Koža predstavlja barijeru između okoline i unutrašnjosti organizma i sprečava ulazak različitih mikroorganizama– virusa, bakterija i gljivica. Druga bitna uloga kože je regulacija gubitka vode isparavanjem.

Prirodne ovlaživače kože čini složena mješavina aminokiselina i soli. Kada je smanjena količina vode, kalijuma, natrijuma i hloridnih jona u koži, smanjena je njena vlažnost i elastičnost. Za razliku od normalne kože, suha koža sadrži smanjen sadržaj vode i smanjenu količinu specifičnih lipida u koži – ceramida. Količina prirodnih ovlaživača  također  je smanjena u suhoj koži te ih je potrebno nadomjestiti.

Rožnati sloj dječije kože je nježan i kao takav manje je otporan na negativne uticaje zimskih uslova, kao što je hladan zrak i vjetar te suhi zrak u zatvorenim prostorijama zbog grijanja. Vrlo često se kod djece, koja u većem dijelu godine imaju normalnu kožu, zapaža pojava suhe kože u zimskim mjesecima.

Proizvodnja sebuma kod male djece također je još u sazrijevanju. Iz tog je razloga koža beba prekrivena tankim slojem emulzije masti i vode te se može lako isušiti. Stoga je kožu male djece potrebno štititi od hladnoće i ozljeda. Prirodna kožna barijera koju čini hidrolipidni zaštitni sloj ima važnu ulogu u odbrani kože od isušivanja, od invazije mikroba i prodora različitih alergena okoline.

Mikrobiom

Na površini kože nalaze se brojni mikroorganizmi, čudesni ekosistem koji se naziva mikrobiom. Mikrobiom kože štiti kožu od štetnih bakterija, održavajući zdravlje kože. Ipak, isti ti naši pomoćnici su u opasnosti u slučaju prečestog kupanja i korištenja agresivnih preparata namijenjenih za tuširanje i kupanje. Zbog pretjeranog i nepravilnog kupanja agresivnim preparatima i zbog neredovne njege kože djeteta nastupaju simptomi i sušenja kože različitog stepena.

 

 

Kako prepoznati suhu kožu?

Prvi znaci suhe kože su svrab, ljuštenje i zatezanje kože, zatim pojava iritacije, a ponekad i pojava krugova suhe, zadebljale, crvene, ljuskave kože – „ekcem”. Uz navedene promjene, razvija se osjećaj zatezanja uz pojavu naboranosti. Suha koža na dodir može biti gruba. Suhoća kože najranije se primijeti na prednjim stranama potkoljenica, na vanjskim stranama nadlaktica i na trupu u pojasnoj regiji, kao i na obrazima.

 

 

Dermopedijatrijski proizvodi za njegu

Nije lako pronaći pravi preparat za njegu suhe kože. Važni parametri u odabiru preparata su kozmetičke osobine – sastav, kao i jednostavnost primjene. Za dobar rezultat potrebno je najmanje četiri sedmice redovne upotrebe proizvoda kada nastaje klinički vidljiv i subjektivno zadovoljavajući rezultat. Stoga, možemo reći da je najbolji proizvod za njegu suhe kože onaj koji koža dobro prihvata, a redovnom upotrebom rezultat neće izostati.

Prilikom njege dječije kože preporuka je koristiti proizvode koji su proizvedeni u skladu sa dermopedijatrijskom sigurnosti, koji sadrže aktivne supstance posebno odabrane za njegu osjetljive dječije kože. Takvi proizvodi suhi poalergeni, formulisani sami normalnom količinom sastojaka. Ne sadrže alkohol, esencijalna ulja, boje, ftalate i parabene. Dermopedijatrijski proizvodi su testirani pod dermatološkom i pedijatrijskom kontrolom.

Emolijenti njeguju suhu kožu

U slučaju jako isušene kože, koriste se preparati sa omega-6 masnim kiselinama koji svojim djelovanjem smanjuju hrapavost, crvenilo i svrabež. Crvenilo i podražaj na svrabež ublažavaju se redovnom i pravilnom primjenom dermopedijatrijskih proizvoda na kožu bebe.

Preparati u obliku emolijenta namijenjeni za njegu osjetljive i iritacijama sklone kože sadrže glicerin, shea maslac, omega masne kiseline i ceramid, koji djeluju na restrukturiranje kožne barijere. Preparat ureje u određenim proizvodima djeluje dodatno ovlažujuće.

Uzajamno djelovanje ovih sastojaka sprečava transepidermalni gubitak vode i na taj način oni održavaju kožu elastičnom i zdravom. Upravo zbog toga, prije kontakta sa vodom koriste se preparati koji se nanose na zahvaćena, iritirana i suha mjesta na koži, potom se za kupanje najčešće koriste sindeti namijenjeni za pranje suhe i osjetljive kože, a nakon tuširanja ili kupanja preparati za specifičnu intenzivnu njegu suhe i osjetljive kože lica i tijela.

Savjeti za njegu suhe kože djeteta

· Vruća voda isušuje kožu pa se uvijek preporučuje korištenje mlake vode temperature 30 – 32 °C. Malu djecu savjetuje se kupati dva do tri puta sedmično.

· Prilikom kupanja u kadi preporučuje se korištenje uljnih kupki, a kod tuširanja koristiti sindete (sredstva bez deterdženata) i ulja za tuširanje koji sadrže pantenol, nezasićene masne kiseline, bademovo ili zobeno ulje. Treba izbjegavati sapune i gelove za tuširanje. Emolijent (mlijeko za njegu) se nanosi na poluvlažnu kožu, kružnim pokretima, unutar tri minute nakon kupanja.

· Tokom zimskih mjeseci, u sezoni centralnog grijanja dolazi do značajnog smanjenja postotka vlage u zraku, što dovodi do isušivanja kože. Kako bi koža bila dovoljno hidrirana, potrebno je više od 30 posto vlage u zraku. Zbog toga se preporučuje ovlažiti zrak u prostorijama u kojim boravimo primjenom ovlaživača zraka ili postavljanjem vlažnih peškira preko radijatora.

Mr pharm. Radmila Miletić 

ZU apoteke " Dr Golić " 

Apoteka Anapharm 

Banja Luka