Dnevni.ba - PRELOADER

Projekt 'Digitalna Europa': Digitalni most ka europskim standardima

15 Srp 2024


Projekt 'Digitalna Europa': Digitalni most ka europskim standardima
EU i BiH

Program Digitalna Europa je program financiranja Europske unije usmjeren na uvođenje digitalne tehnologije poduzećima, građanima i javnim upravama. Digitalna tehnologija i infrastruktura imaju ključnu ulogu u našim životima i poslovnom okruženju. 

Oslanjamo se na njih kako bismo komunicirali, radili, unaprijedili znanost i odgovarali na trenutne ekološke probleme. Pandemija COVID-a 19 pokazala je ne samo koliko se oslanjamo na našu tehnologiju koja će nam biti dostupna, nego i koliko je važno da Europa ne ovisi o sustavima i rješenjima koji dolaze iz drugih regija svijeta. 

Ruska agresija na Ukrajinu dodatno je razotkrila slabosti u našim digitalnim lancima opskrbe i važnost ulaganja u cybersigurnost i drastičnog poboljšanja digitalnih kapaciteta EU-a.  

Programom Digitalna Europa osiguravaju se strateška financijska sredstva za odgovor na te izazove, podupirući projekte u ključnim područjima kapaciteta kao što su super-računalstvo, umjetna inteligencija, cybersigurnost, napredne digitalne vještine i osiguravanje široke upotrebe digitalnih tehnologija u cijelom gospodarstvu i društvu. Njime se u digitalnoj transformaciji podupiru industrija, mala i srednja poduzeća, te javna uprava jačanjem mreže europskih digitalno-inovacijskih centara.

 

Sporazum iz lipnja

U rujnu 2023. dodano je novo područje kapaciteta za poluvodiče. U okviru akta o čipovima mobilizirana su sredstva kako bi se riješio problem nestašice poluvodiča promicanjem izgradnje kapaciteta u okviru inicijative “Čipovi za Europu”. 

S ukupnim proračunom većim od 7,9 milijardi Eur digital nastoji oblikovati digitalnu transformaciju europskog društva i gospodarstva, u skladu s ciljevima EU-a. 

Programom Digitalna Europa ne rješavaju se izolirani izazovi. Njime se dopunjuju financijska sredstva dostupna u okviru drugih programa EU-a, kao što su Obzor Europa, Mehanizam za oporavak i strukturni fondovi. Dio je dugoročnog proračuna EU-a, višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje do 2027.

Bosna i Hercegovina je početkom prošloga mjeseca potpisala sporazum o sudjelovanju u EU programu Digitalna Europa, što predstavlja značajan korak ka unapređenju uvjeta za rad i razvoj malih i srednjih poduzeća u oblasti digitalizacije. Ovaj sporazum će omogućiti pravnim i fizičkim licima u Bosni i Hercegovini da apliciraju za bespovratna sredstva Europske unije u oblasti digitalizacije i to pod istim uvjetima pod kojim će se prijavljivati i aplikanti iz cijele Europe.  

Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH, veleposlanik Johann Sattler, ističe kako Digitalna Europa predstavlja ambicioznu viziju EU za budućnost u kojoj svaki građanin, svaka kompanija i sve javne usluge u Europi mogu iskoristiti prednosti digitalnih tehnologija. 

Potpisivanje sporazuma o pridruživanju programu Digitalna Europa pruža značajnu priliku za Bosnu i Hercegovinu da unaprijedi digitalnu transformaciju u gotovo svim sektorima ekonomije i društva, uključujući digitalizaciju javnih usluga. 

- Zadovoljstvo mi je što će Bosna i Hercegovina, kao zemlja čija je budućnost u EU, sudjelovati u programu koji će podsticati istraživanje i inovacije, što je od ključne važnosti za korištenje visoko sofisticiranih tehnologija i vještina, kao što su umjetna inteligencija i računarstvo visokih performansi. To je jedini način za osiguranje uspjeha u globalnom tržišnom natjecanju. Digitalni inovacijski hubovi, koji su u Bosni i Hercegovini pilotirani zahvaljujući podršci EU, dobar su primjer pomoći malim i srednjim poduzećima u procesu digitalne transformacije. EU ostaje posvećena podršci digitalnom napretku Bosne i Hercegovine i nastavit će suradnju s vlastima kako bi se osiguralo da zemlja u potpunosti iskoristi prednosti programa Digitalna Europa, kao i drugih mogućnosti financiranja EU, rekao je Sattler.

 

Olakšica za mala poduzeća

Sporazum će stupiti na snagu retroaktivno od 1. siječnja 2024. godine.

- Otvaramo europsku kasu za BiH firme, univerzitete, institute i državne institucije. Zato će pridruživanje programu Digitalna Europa značajno doprinijeti zajedničkim ciljevima, vrijednostima i snažnim vezama između Bosne i Hercegovine i Europske unije u oblasti digitalnih tehnologija, istakao je ministar komunikacija BiH, Edin Forto.

Mala i srednja poduzeća, posebno, će imati velike koristi od projekta.

- Kao poduzetniku, Digital Europe Program mi omogućava pristup najnovijim tehnologijama, što povećava konkurentnost mog poslovanja. Građanima program donosi bolje digitalne vještine i lakši pristup javnim uslugama, unapređujući svakodnevni život. Za Bosnu i Hercegovinu, kao zemlju kandidata, ovaj program je digitalni most ka europskim standardima, ubrzavajući našu digitalnu transformaciju i integraciju u europsko tržište. Također, omogućava vrhunsko financiranje znanstveno-istraživačkih projekata u IT sektoru, što podstiče inovacije i razvoj naprednih tehnologija, rekao je direktor za strategiju kompanije Bloomteq, Edin Mehić.

Dekan Ekonomskog fakulteta na SSST-u i jedan od najboljih makroekonomskih analitičara u regiji Faruk Hadžić mišljenja je da digitalizacija poslovanja malih i srednjih poduzeća može financijski značajno pomoći poduzećima, a implementacija digitalnih alata i tehnologija donijeti niz prednosti, uključujući veću efikasnost u poslovnim procesima, optimizaciju troškova, smanjenje administrativnih opterećenja i bolje upravljanje zalihama. 

- Korištenjem modernih softverskih rješenja za upravljanje poslovanjem, komunikaciju s klijentima i partnerima, te analizu podataka, mala i srednja poduzeća mogu poboljšati produktivnost i time povećati konkurentnost na tržištu. Povećanje broja digitaliziranih malih i srednjih poduzeća moglo bi značajno doprinijeti ekonomiji Bosne i Hercegovine na dugoročnom planu. Digitalizacija bi potaknula rast produktivnosti i efikasnosti u sektoru malih i srednjih poduzeća, što bi rezultiralo povećanjem ukupnog BDP-a. Uz to, digitalizacija bi stvorila nova radna mjesta, posebno u IT sektoru i povezanim industrijskim granama. Kroz veću konkurentnost na međunarodnom tržištu, digitalizirana poduzeća bi privukla investicije i otvorila nove poslovne prilike. Vlade bi trebale podržati ovu transformaciju kroz poticajne mjere, ulaganja u infrastrukturu i razvoj IT sektora, te osiguravanje povoljnog poslovnog okruženja, kaže Hadžić. 

Reforma javne uprave kroz digitalizaciju donijela bi koristi, kako ekonomiji države, tako i građanima. Digitalizacija javne uprave može rezultirati optimizacijom administrativnih procesa, smanjenjem birokracije i povećanjem transparentnosti, što bi dovelo do ušteda i u javnom sektoru. 

Efikasnija javna uprava mogla bi ubrzati donošenje odluka, omogućiti bolje pružanje usluga te olakšati poslovno okruženje, što bi privuklo domaće i strane investicije. Građani bi imali koristi od brže i lakše dostupnosti javnih usluga, online upravljanja dokumentacijom, smanjenja korupcije i veće odgovornosti vlasti. 

Važno je naglasiti da bi uspješna digitalizacija javne uprave zahtijevala investicije u infrastrukturu, osposobljavanje zaposlenika i osiguranje sigurnosti podataka kako bi se izbjegli potencijalni rizici i osigurala uspješna implementacija projekata.

N. K.

EU


EU

Ministri vanjskih poslova EU-a o pomoći Ukrajini, Bliskom istoku, sankcijama Iranu

Ministri vanjskih poslova država članica EU-a razgovaraju u ponedjeljak u Luxembourgu o zao&scaro...

14 Lis 2024

EU

Članice EU odobrile plan rasta za pet zemalja Zapadnog Balkana, bez BiH

Države članice Evropske unije (EU) su odobrile reformske agende za pet zemalja Zapadnog Balkana, ...

12 Lis 2024

YLVA JOHANSSON

Johansson: Ponovo odgođen Sistem ulaska i izlaska (EES)

Europska unija je ponovo odgodila uvođenje sistema za provjeru otiska prsta i skeniranja lica za ...

11 Lis 2024