Prokletstvo COVID-a 19: 70,3 posto manje turista posjetilo BiH

07 Lis 2020


Prokletstvo COVID-a 19: 70,3 posto manje turista posjetilo BiH

BiH su za osam mjeseci posjetila 330.422 turista, što je manje za 70,3 posto u odnosu na isti period prošle godine, a samo u kolovozu u BiH je evidentirano 71.589 turista, što je manje za 65 posto u odnosu na isti mjesec lani, te više za 50,9 posto u odnosu na srpanj. Za osam mjeseci ove godine turisti su ostvarili 846.312 noćenja, što je manje za 63,8 posto u odnosu na isti period 2019. godine, dok su u kolovozu ostvarili 207.720 noćenja, što je manje za 54,3 posto u odnosu na isti mjesec lani, te više za isti procenat u odnosu na srpanj, piše Srna.

Broj noćenja domaćih turista manji je za 24,8 posto u odnosu na isti period prošle godine, dok je broj noćenja stranih turista manji za 78,3 posto, objavila je Agencija za statistiku BiH. U ukupno ostvarenom broju noćenja za osam mjeseci sudjelovanje domaćih turista je 56,5 posto, a stranih 43,5 posto. U kolovozu broj noćenja domaćih turista veći je za 60,4 posto u odnosu na isti mjesec lani, te za 39,7 posto u odnosu na srpanj, dok je broj noćenja stranih turista u osmom mjesecu manji za 85,6 posto u odnosu na kolovoz prošle godine, te veći za 126,5 posto u odnosu na srpanj. U ukupno ostvarenom broju noćenja u kolovozu sudjelovanje domaćih turista je 75,2 posto, a stranih 24,8 posto. U strukturi noćenja stranih turista u osam mjeseci, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije i Hrvatske s po 27,8 posto, slijede turisti iz Slovenije 5,6 posto, Turske 3,4 posto, Crne Gore 3,2 posto, Njemačke 3,1 posto, Kine dva posto, te Austrije i Italije s po 1,8 posto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili ukupno 23,5 posto noćenja.

Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu je Iran s prosječnim zadržavanjem od 12,2 noći, slijede Južnoafrička Republika sa 5,8 noći, Kuvajt sa 4,5 noći i Cipar sa 4,1 noći. Kada je riječ o strukturi noćenja stranih turista u kolovozu, najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije – 62 posto, slijede turisti iz Hrvatske 7,8 posto, Slovenije i Ujedinjenih Arapskih Emirata s po 4,3 posto i Njemačke sa 3,2 posto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 18,4 posto noćenja. Što se tiče dužine boravka stranih turista u BiH, na prvom mjestu je Japan s prosječnim zadržavanjem 26 noći, slijede Južna Koreja s 15 noći, Indija sa 11,7 noći, Južnoafrička Republika sa 8,7 noći, Mađarska sa 7,1 noći i Malezija sa šest noći.

Prema vrsti smještajnog objekta najveći broj noćenja u prvih osam mjeseci ostvaren je u hotelima i sličnom smještaju sa sudjelovanjem od 92,5 posto, a u hotelima i sličnom smještaju najveći broj noćenja ostvarene je i u kolovozu, sa sudjelovanjem od 93,8 posto.

BIH


NESREĆA

Hrvatska: U teškoj prometnoj nesreći kod Đakova poginule tri osobe

Tri osobe su poginule, među kojima dvoje djece, a još dvije osobe su lakše ozlijeđene u teškoj pr...

49 min

NEZGODA

DUBROVAČKA ULICA - Motorist i suvozač zadobili teške tjelesne ozljede

U jučerašnjoj prometnoj nesreći, koja se dogodila u Mostaru, dvije osobe zadobile su teže tjelesn...

2 h 1 min

NETKO BI 'TREBAO' U ZATVOR Tužiteljstvo BiH formiralo predmet ‘Viaduct

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet koji odnosi na slučaj "Viaduct". Provjerav...

2 h 32 min

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.