Prve efekte izmjena Zakona o PDV-u može se očekivati tek pola godine nakon usvajanja
Nakon što je Zastupnički dom Parlamenta BiH usvojio izmjene zakona kojim se uvodi diferenciranu stopu PDV-a, ali i one kojima se privremeno ukida trošarine na gorivo, u javnosti se stekao dojam da će se efekti tih zakonskih rješenja vidjeti vrlo brzo. No, struka
pojašnjava da će taj proces, osobito kada je riječ o diferenciranoj stopi PDV-a, trajati znatno duže i da nema jamstva da će primjena tih izmjena zakona doista dovesti do znatnijih pojeftinjenja. O tome je za Radio BiH govorio načelnik Odjela Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH za komunikacije Ratko Kovačević, koji je, podsjetio da, od početka primjene Zakona o PDV-u u BiH 2006. godine pa do danas, nije bilo nikakvih izmjena tog Zakona tako da, praktično, postoji čitav niz elemenata koje bi se u ovom trenutku moralo mijenjati a kako bi novi Zakon o PDV-u bio usklađen sa zakonodavstvom EU-a. “Kad su u pitanju same stope PDV-a, što predviđa i novi Nacrt zakona koji je prošao u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, svim je zemljama i članicama Unije ostavljeno da same odluče hoće li imati jednu jedinstvenu ili više stopa tog poreza. Što se tiče BiH, mi od samog početka provedbe Zakona o PDV-u imamo jedinstvenu stopu od 17% te nultu stopu za izvoz. Kada su u pitanju UNO BiH i softversko rješenje koje prati sustav PDV-a u BiH, sve je urađeno i pripremljeno na način da provodimo tu jednu jedinstvenu stopu. Želi li se ići u pravcu uvođenja diferencirane stope PDV-a, tu se mora poduzeti više toga. Prvenstveno, sama zakonska procedura usvajanja izmjena zakona iz oblasti neizravnih poreza predviđa da suglasnost na izmjenu zakona mora dati Upravni odbor UNO-a. Potom je predviđeno da takav prijedlog zakona ide Vijeću ministara BiH i tek onda u Parlament. Ono što je prvi korak jest da se, ako se želi ići ka diferenciranoj stopi, mora precizno utvrditi koji su to proizvodi osnovne životne namirnice“, precizan je Kovačević koji je dodao da bi to morao utvrditi sam predlagatelj izmjene zakona.
U BiH bez ozbiljne analize
“U slučaju da to nije precizno definirano, pretpostavka je da će takav prijedlog doći Upravnom odboru da bi se, eventualno, formiralo radnu grupu koja bi, zajedno s predlagateljem, konkretno i jasno definirala koje su osnovne životne namirnice koje će biti oporezovane nižom stopom PDV-a“, dodao je Kovačević uz opasku da podjednako treba definirati i proizvode koje se smatra luksuzom. Glasnogovornik UNO-a dodaje i da nije riječ o reformi koja se može desiti preko noći te sa žaljenjem konstatira kako kod nas nije urađena nikakva ozbiljna analiza niti se zna što je to na što se može računati po uvođenju diferencirane stope PDV-a kad je riječ o gubitku prihoda i o očekivanom finalnom učinku, a to je smanjenje cijena osnovnih proizvoda na domaćem tržištu. Nadalje, formiranje cijena je slobodno te ne postoji nekakav mehanizam, osim uredbi koje eventualno mogu donijeti entitetske vlade, o ograničenju marži. “Za slučaj da nemamo ograničenje marži, a da uvedemo diferenciranu stopu PDV-a, to ne znači da će trgovci te cijene sniziti za iznos smanjenja poreznog opterećenja“, pojasnio je sugovornik Radija BiH.
Tehničke izmjene
Odgovarajući na pitanje kada se može očekivati prvi učinak, odnosno provedba ovih izmjena zakona, on je ukazao na potrebu da se, po usvajanju takvog jednog zakona, treba ostaviti razuman vremenski period za početak primjene zakona za pripreme, kako u UNO-u BiH, tako i samih poreznih obveznika. Tako UNO BiH mora mijenjati svoja softverska rješenja, a morat će se mijenjati i softversko rješenje koje prati PDV u unutarnjem prometu. Također će se morati izraditi novu PDV prijavu, a što, osim vremena, traži i sredstva. “Prema nekim našim predviđanjima, a i kako bismo potpuno spremni eventualno dočekali početak primjene izmjene Zakona o PDV-u u smislu uvođenja diferencirane stope PDV-a, potrebno je minimalno šest mjeseci“, naveo je Kovačević. Govoreći o postupku ukidanja trošarina na gorivo, precizirao je da je predviđeno ukidanje samo stopa trošarina i zato bi bilo nužno da se u softveru koji prati uvozno carinjenje izmijeni stope trošarina, tj. da ih se ukine, privremeno ili na neki određeni vremenski period koji bude predviđen zakonom koji bude usvojen u Parlamentu BiH. To je postupak koji ne traži previše vremena, ali se također još mora precizno definirati i neke opće elemente koji su bitni za početak primjene jednog takvog zakonskog rješenja, kao što je definiranje onog što će se dešavati sa zalihama nafte koje budu u momentu stupanja na snagu novog zakona, kakve će biti kontrole, tko će te kontrole vršiti kako ne bi bilo eventualnih zlouporaba...“Prema našim procjenama, bi bilo potrebno negdje do mjesec dana kako bi mogle stupiti na snagu izmjene i dopune Zakona o trošarinama u smislu ukidanja trošarina za naftu i naftne derivate.