Dnevni.ba - PRELOADER

Prve količine cjepiva stići će krajem siječnja ili početkom veljače

11 Sij 2021


Prve količine cjepiva stići će krajem siječnja ili početkom veljače

Prve količine cjepiva protiv korona virusa u BiH će, vjerojatno, stići krajem siječnja ili početkom veljače, rečeno je nakon sastanka održanog u Doboju a na inicijativu Minstarstva civilnih poslova BiH.
“U optjecaju je više cjepiva. Kroz GAVI i COVAX mehanizme, to su Pfizerova cjepiva, potom Modernina, uskoro Astra Zenekina. U RS-u će, kroz izravnu nabaveu, biti dostupno i cjepivo Sputnjik V”, rekao je Branislav Zeljković, direktor Instituta RS-a za javno zdravstvo nakon sastanka na kojem su, osim njega, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije za lijekove BiH, Svjetske zdravstvene organizacije i UNICEF-a izvršili pregled dosadašnjih aktivnosti vezanih za nabavu cjepiva te procedure njihova ulaska u zemlju.
“Kako bi procedura nabave cjepiva tekla lakše i brže, trebalo bi promijeniti određene članke Zakona o javnim nabavama. Nismo raspravljali o detaljima već je rečeno da je potrebno taj Zakon promijeniti”, riječi su, pak, Davora Pehara, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, koji je dodao da su na sastanku Savjetodavnog tijela za COVAX mehanizam u BiH predstavnici UNICEF-a izvijestili da je u tijeku nabava hladnjaka za ultra hladni lanac za skladištenje cjepiva na minus 80 stupnjeva.
“Najizglednije je da će nam prvo stići Pfizer cjepivo. Mi smo spremni za to”, dodao je Pehar.
Zaključci jučerašnjeg sastanka detaljnije će biti predstavljeni narednih dana na ministarskoj konferenciji koju će organizirati ministrica civilnih poslova BiH Ankica Gudeljević i na kojoj će sudjelovati entitetski ministri zdravstva.

Tegeltija: Krajem siječnja stižu cjepiva

Zoran Tegeltija, predsjedatelj Vijeća ministara BiH, najavio je na jučerašnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH, da će do kraja siječnja u BiH stići prva cjepiva, ona koja je najteže transportirati i skladištiti.
Ponovivši da je pandemija koronavirusa globalno pitanje, ukazao je da su vlasti pokušale biti dijelom globalnog procesa, prije svega tako što će surađivati s EU-om. Tegeltija je zastupnicima kazao da je uplaćen avans u visiji od milijun i 970.000 KM te da se organizira tehnička potpora za nabavu cjepiva, uključujući transport i skladištenje.
“Od tih 1.232.000 cjepiva, za FBiH je predviđeno 800.000 doza, za RS njih 400.000“, naveo je Tegeltija napominjući da je to čini 20% od ukupnog broja doza.
Kako je dodao, cijeli program su definirali entiteti i Brčko Distrikt te će se cjepiva nabavljati u okviru EU mehanizma nabave. Također je naveo da se cijena jedne doze kreće u visini 10 dolara kao i da su resorna entitetska ministarstva utvrdila prioritetne grupe za cijepljenje, a to su zdravstveni radnici, starije osobe i korisnici ustanova za smještaj starijih osoba, te za sve prioritetne grupe cjepiva biti besplatna.
Zastupnik Zukan Helez tražio je prethodno odgovor na pitanje rko je proizvođač cjepiva koje će biti dostavljeno BiH, koju se količinu nabavlja i koja je cijena cjepiva. Zanimao ga je i plan distribucije cjepiva nižim razinama vlasti, kao i tko će snositi odgovornost za sve ljude koji izgube bitku s Covidom-19 i što ako BiH ostane u izolaciji.

Stevandić traži da cjepiva odobri Agencija za lijekove BiH

Zastupnik Nenad Stevandić zatražio je da Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH na vrijeme odobri cjepiva kako ne bi bilo nepotrebnog kašnjenja. Kako su naručene različita cjepiva, ukazao je da je potrebna i različita vrsta njihove distribucije.
“Tražim da se prilikom razmatranja zahtjeva za registraciju primijeni čl. 38 Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH“, kazao je Stevandić s obrazloženjem da odobrena cjepiva nemaju odobrenje naše agencije za lijekove. Podsjetio je i da je RS sklopila sporazum s ruskim institutom te je naručeno između 200 i 400 tisuća doza, uz cjepiva u okviru COVAX mehanizma.

FBiH: 78 pozitivnih te 12 novih smrtnih slučajeva

Zavod za javno zdravstvo FBiH priopćio je u ponedjeljak prijepodne da su u Federaciji BiH prijavljeni rezultati testiranja 1.576 uzoraka, od kojih je 78 pozitivno na COVID-19. Novi slučajevi zaraze korona virusom zabilježeni su u Unsko-sanskoj, Posavskoj, Hercegovačko-neretvanskoj, Zeničko-dobojskoj,Tuzlanskoj, Sarajevskoj te u Hercegbosanskoj županiji. Zavodu za javno zdravstvo FBiH istodobno je prijavljeno i 12 novih smrtnih ishoda tako da je, s jučerašnjim danom, ukupan broj smrtnih ishoda na području FBiH iznosio 2.312. Od početka pandemije, u FBiH je testirano ukupno 364.008 uzoraka, a COVID-19 potvrđen kod 74.743 osobe. Zaključno s ponedjeljkom, evidentiran je oporavak 55.902 pacijenta dok je aktivno bilo 16.529 slučajeva zaraze COVID-19.

HNŽ: Od 9. do 11. siječnja preminulo sedam osoba

U Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar je tijekom proteklog vikenda preminulo 7 osoba. Prema podacima od ponedjeljka, na bolničkom liječenju bilo je 60 bolesnika, od kojih 5 na invazivnoj i 1 na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali bili klinički stabilno.
U Zavodu za mikrobiologiju i molekularnu dijagnostiku SKB Mostar je u petak, subotu i nedjelju testirano 1460 uzoraka. U Hercegovačko-neretvanskoj župnaiji (HNŽ) pozitivnih je bilo 130 uzoraka: 81 iz Mostara, 6 iz Jablanice, 19 iz Prozor-Rame, 3 iz Konjica, 11 iz Čapljine, 4 iz Čitluka i 6 iz Stoca. Županijski i općinski sanitarni inspektori izdali su ukupno 23100 rješenja o samoizolaciji i izolaciji, a na snazi ih je 2787. S. N.

RS: 41 slučaj zaraze virusom korona, 13 umrlih

Od posljednjeg izvješća o epidemiološkoj situaciji u RS-u, u Institutu RS-a za javno zdravstvo, Univerzitetskom kliničkom centru RS i u bolnicama Sv. Vračevi u Bijeljini i Sv. apostol Luka u Doboju izvršeno je testiranje 938 laboratorijskih uzoraka, a virus korona potvrđen je kod 41 osobe. U istom je razdoblju Institutu RS-a za javno zdravstvo prijavljeno 13 smrtnih slučajeva osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa korona. Do sada je u RS-u potvrđeno 38.140 slučajeva virusa korona, a preminulo je ukupno 1.902 osoba kod kojih je potvrđeno prisustvo ovog virusa. Oporavilo se, pak, 24.326 osoba, a testirano ih je ukupno 168.895. Prema jučerašnjim podacima, pod zdravstvenim nadzorom bilo je 7.575 osoba.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

15 h 49 min

U novom broju donosimo

Novi broj

14 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

13 Ruj 2024