Prvo brza provedba svih 14 prioriteta, a onda otvaranje pregovora

Piše: Dragan Bradvica
Bosna i Hercegovina usvojila je nedavno nekoliko tzv. europskih zakona. To bi bila jako dobra vijest za tri konstitutivna naroda i sve žitelje ove zemlje da se i tu nisu uvukli sitno politikantstvo, 'partijski' i osobni interesi bh. političkih (kvazi)elita.
Nažalost, dogodilo se upravo to pa smo (prema nevladinom sektoru, oporbi, pa čak i pojedinim dužnosnicima iz sam Europske unije) dobili još i gora zakonska rješenja nego smo imali.
Međutim, ukoliko imamo na umu činjenicu kako je upravo zapadni dio međunarodne zajednice odigrao ključnu ulogu u tome da sarajevska 'trojka' (SDP, NiP, NS) uopće budu u vlasti sada ih hvale za bilo kakve poteze.
Ipak, svaki put dolaze jasna upozorenja kako bez provedbe svih 14 prioriteta Europske komisije nema daljnjeg puta ka EU. A svi znamo kako Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske i SNSD-a, na neke od njih nikada neće pristati.
Jasne poruke
Tako je i predsjednik Europskog vijeća, Charles Michel, uputio pismo predsjedateljici Vijeća ministara BiH, Borjani Krišto u kojem joj se zahvaljuje na nedavnom posjetu i pismu od 9. svibnja o napretku postignutom u prvih 100 dana rada Vijeća ministara.
-Čestitam na ovim postignućima. Status zemlje kandidata koji je Europsko vijeće dodijelilo BiH prošlog prosinca dolazi s velikim očekivanjima. Pozdravljam činjenicu da je Vijeće ministara već poduzelo važne korake u reformama koje su u tijeku. Sada je ključno da zemlja iskoristi ovu priliku na svom putu ka EU, brzom provedbom 14 ključnih prioriteta potrebnih za otvaranje pregovora o pristupanju. Predstojeće reforme za jačanje vladavine prava, borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, upravljanje migracijama i temeljna prava moraju se usvojiti brzo i sukladno standardima EU-a, navodi Michel u pismu u koje je Fena imala uvid.
On također pozdravlja i 'značajno povećanje usklađenosti BiH s vanjskopolitičkim odlukama i restriktivnim mjerama EU'.
-Imperativ je dodatno konsolidirati ovu pozitivnu evidenciju i osigurati sustavnu provedbu, posebno s obzirom na agresiju Rusije na Ukrajinu koja je u tijeku. EU je spremna nastaviti podržavati BiH – kao jedinstvenu, ujedinjenu i suverenu zemlju – na njenom europskom putu. Budućnost vaše zemlje je u EU. Računamo na Vas da provedete potrebne reforme, na dobrobit svih građana i osigurate mjesto svoje zemlje u europskoj obitelji, zaključuje se u pismu predsjednik Europskog vijeća.
Bez reformi
Dakle, slično kako su i ranije poručivali svi dužnosnici EU, naša zemlja mora provesti svih 14 prioriteta Europske komisije kako bi napredovala na europskom putu. A do toga je u ovom trenutku nemoguće doći.
Uz to, sve da i otvorimo pregovore, što bi svakako bila značajna stvar za BiH, tek tada u biti kreće prava igra i usklađivanje s poravnom stečevinom Unije. Svatko onaj tko zna trenutno stanje u BiH svjestan je kako bi ti pregovori trajali izuzetno dugo, a ukoliko znamo da niti u BiH niti u cijeloj EU nema volje za to, oni bi mogli ići u nedogled.
Gro bh. političkih (kvazi)elita, bile one u vlasti ili oporbi, u biti ne želi u Uniju i stvaranje normalnog društva, dok dobar dio država Unije ne gleda blagonaklono na proširenje na zapadni Balkan jer smatraju kako te države Uniji mogu donijeti samo probleme.
Zahtijevaju prvo temeljite reforme zapadnobalknaske šestorke (što se niti događa, a teško da će se i dogoditi), ali i reforme same Unije kako bi se nastavilo s procesom proširenja. Uz to, iduće godine su i izbori za Europski parlament, veliko je pitanje tko će izvojevati pobjedu i koji će biti prioriteti novih vladajućih struktura u EU. Zbog svega toga teško da se može govoriti o bilo kakvom ubrzanom putu ka Uniju. Štoviše.