Psiholog tvrdi da je potrebno prihvatiti dvije stvari za sretan i dug brak

Ljubav
Ljubav ne ulazi u brak s mišlju da će nešto u ovom novom životnom poglavlju krenuti po zlu, ali činjenica je da se često upravo dogodi nešto loše. Zdrav brak nije nešto što se održava samo od sebe. Rezultat je uzajamnog odnosa koji zahtijeva svjestan trud obaju partnera. Ako ga želite, morate ga graditi zajedno kao par. A da biste u tome uspjeli, prvo trebate prihvatiti dvije stvari, smatra psiholog Mark Travers.
Ovaj psiholog je za Psychology Today otkrio koje su to dvije stvari koje je potrebno prihvatiti za izgradnju sretnog i dugog braka, otkrivamo ih u nastavku.
Ne možete mijenjati potrebe svog partnera
U većini brakova navike i načini opuštanja jednog partnera mogu biti dosadni ili iritantni onom drugom, ali na kraju nisu zaista štetne. Samo zato što vama nešto ne odgovara, ne znači da to treba "popraviti". Pokušaj mijenjanja partnera kako bi odgovarao nekoj idealiziranoj slici u vašoj glavi samo će izazvati njegovu ogorčenost.
Naravno, to ne vrijedi za ponašanja koja su očito štetna ili nezdrava. Ali povremene potrebe ili sklonosti koje se ne poklapaju s vašima nisu problem, to je zapravo zdravo. Večeri s prijateljima, vlastiti hobiji ili jednostavno uživanje u samoći znak su da partner vodi računa o svom zdravlju i sreći. Takve se navike mogu njegovati paralelno s vezom. Štoviše, mogu pozitivno utjecati na sam brak.
Na vama je izbor: iskoristiti to vrijeme za nešto što vas veseli ili ga provesti osjećajući ogorčenost. "Ključ uravnoteženog braka je napustiti razmišljanje da je partnerova individualna sreća prijetnja vašoj. Prihvatite činjenicu da individualnost u braku nije samo normalna, već i zdrava te iskoristite priliku da njegujete vlastite interese", dodaje Travers.
Partner ne može čitati vaše misli
U idealnom svijetu partneri bi točno znali kada i kako vam treba pomoć, a da im to ne morate reći. No stvarnost nije takva. Partner bi morao čitati misli da bi znao što vam točno treba, a, nažalost, to još nije moguće.
Istraživanje objavljeno u časopisu Marriage and Families pokazuje da je upravo vjerovanje da partner treba znati vaše potrebe bez da ih izrazite jedno od najčešćih pogrešnih uvjerenja o bračnom zadovoljstvu. Ove pretpostavke o "čitanju misli" temelje se na ideji o nepostojećoj psihičkoj povezanosti između partnera.
"Brak nas uči da moramo jasno izraziti svoje potrebe. Neki problemi su očiti, ali mnogi nisu. Zato je komunikacija srž zdravog braka", pojašnjava Travers za Psychology Today.
Očekivati da partner intuitivno zna vaše potrebe samo će dovesti do razočaranja. Sretan brak zahtijeva stalnu, otvorenu komunikaciju i iskrenost, čak i kad vam je neugodno izreći što vam treba. Ako znate da partner želi sretan brak jednako kao i vi, vjerujte da će biti tu za vas kad to jasno izrazite, piše index.