Psihologinje izdvojile sedam znakova da se nalazite u jednosmjernoj ljubavnoj vezi
Ljubavni par
Neki pojedinci ponekad nisu ni svjesni da se nalaze u odnosu koji zapravo nije dobar za njih. Svaku ljubavnu vezu je potrebno redovito njegovati, poticati otvorenu komunikaciju s partnerom i svakodnevno raditi na tome da veza dobro napreduje, čak i tijekom loših trenutaka.
Stručnjakinja za odnose Susan Trotter ističe da "zdravi odnosi obično uključuju relativno ravnopravnu ravnotežu davanja i primanja. U njima postoji obostrana predanost, povezanost, iskrenost, doprinos i povjerenje, a obično se u takvoj vezi osjećate sigurno, voljeno, povezano, samopouzdano i smireno".
S druge strane, jednostrane veze mogu ostaviti osobu da se osjeća usamljeno, čak i ako sjedi pokraj svog partnera. Takvi odnosi često nalikuju jednosmjernoj ulici i dolaze s nizom negativnih posljedica. Klinička psihologinja dr. Tara M. Lally pojašnjava da "jednostrane veze mogu kod partnera izazvati osjećaj neispunjenosti i nezadovoljstva".
Ako imate osjećaj da ste u jednostranoj vezi, možda je vrijeme da zastanete i procijenite treba li odnos preispitati. Stručnjakinje su za Parade podijelile ključne znakove jednostrane veze i savjete kako uspostaviti bolju ravnotežu.
Vaše mentalno zdravlje se pogoršava
Jednostrane veze mogu potaknuti ili pogoršati stres, anksioznost i depresiju. Dr. Trotter ističe: "Stres može dovesti do iscrpljenosti te izazvati značajne fizičke i emocionalne simptome. Možda ćete imati poteškoće sa spavanjem, promjene u apetitu i manjak energije".
Smanjena energija, problemi sa spavanjem i promjene u apetitu također mogu biti znakovi depresije. Osim toga, ljudi koji pate od depresije često gube interes za aktivnosti u kojima su prije uživali. Jednostrane veze mogu biti posebno problematične za one koji se već bore s anksioznošću ili su joj skloni.
"Biti u neuravnoteženom odnosu može dovesti do nesigurnosti i ozbiljne anksioznosti jer nikad ne znate gdje stojite s drugom osobom", dodaje Trotter.
Vi ste uvijek onaj/ona koji nešto planira
Planiranje putovanja i spojeva može biti zabavno, ali i iscrpljujuće. Ako ste uvijek vi ti koji pokreću ove aktivnosti, dok vaš partner nikad ne preuzima inicijativu, to može biti znak neravnoteže u vezi, prenosi Parade.
"Budući da 'primatelj' u vezi obično zauzima ležeran pristup, 'davatelj' je često prisiljen preuzeti inicijativu u organiziranju zajedničkih aktivnosti koje potiču osjećaj povezanosti i zabave", objašnjava klinička psihologinja dr. Carla Marie Manly, klinička psihologinja.
Uvijek započinjete razgovore i rješavate sukobe
Kada je riječ o preuzimanju inicijative, u jednostranoj vezi 'primatelj' često bira šutnju. "'Davatelj' u jednostranoj vezi često snosi teret pokretanja razgovora, čak i onih najbanalnijih, poput dogovora oko dnevnih obaveza", kaže dr. Manly. i dodaje: "Kad je riječ o rješavanju sukoba, 'davatelj' obično preuzima svu odgovornost za izgladnjivanje problema, dok 'primatelj' često ignorira ili čak aktivno otežava proces pomirenja."
Uvijek ste onaj/ona koji se ispričavaju
Dr. Lally i dr. Trotter slažu se da ako samo jedna osoba u vezi konstantno preuzima odgovornost i ispričava se, to može biti jasan znak neravnoteže. Dr. Trotter napominje da je ova dinamika posebno česta u vezama u kojima je jedan partner sklon kontroli, dok je drugi podložan anksioznosti i osjeća se prisiljenim održavati mir.
Osjećate se potpuno nepovezano
Davanje i primanje grade povezanost u zdravim vezama, dok konflikti, kada se rješavaju konstruktivno, pomažu u međusobnom razumijevanju. No, u jednostranim vezama često izostaju i jedno i drugo, pa partneri propuštaju prilike za rast i dublje povezivanje.
"Ako imate osjećaj da ulažete sav trud u vezu, a i dalje se ne osjećate povezano, vjerojatno ste u jednostranoj vezi", objašnjava Trotter.
Osjećate se podcijenjeno, nepoštovano i ignorirano
Ne zvuči baš obećavajuće, zar ne? U jednostranim vezama ovakvi osjećaji često prevladavaju umjesto osjećaja topline i bliskosti.
"'Davatelj' u jednostranoj vezi često ima dojam da je više nevidljivi pomoćnik nego voljeni partner", kaže dr. Manly. Dodaje: "'Primatelj', koji očekuje da se sve njegove potrebe zadovolje, obično nije spreman pokazati iskreno priznanje i zahvalnost – što često proizlazi iz izraženih narcisoidnih sklonosti".
Osjećaj ogorčenosti postaje sve jači
Konačno, jedan od najočitijih znakova jednostrane veze, i jedan od njezinih najvećih rizika, je kronični osjećaj ogorčenosti prema partneru i samom odnosu. "Osoba u jednostranoj vezi može se truditi održavati vedar i pozitivan dojam, ali ispod površine često se krije duboko nezadovoljstvo zbog partnerove neangažiranosti", objašnjava dr. Manly, piše index.