Dnevni.ba - PRELOADER

Quo vadis ZZO HNŽ?

18 Ožu 2023


<strong>Quo vadis ZZO HNŽ?</strong>

Piše: V.S.Herceg

Na sjednici Vlade HNŽ-a početkom tjedna očekuje se da ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi Goran Opsenica predloži kandidata za budućeg ravnatelja ili ravnateljicu Zavoda zdravstvenog osigurana (ZZO) HNŽ-a.

Ime kandidata ili kandidatkinje ministar Opsenica uspijevao je držati u tajnosti cijelo ovo vrijeme, unatoč velikom zanimanju javnosti, pa tako i medija, a u svjetlu afera koje potresaju županijski ZZO, odgovarajući na novinarske upite kako će javnost o svemu biti pravodobno upozorena.

Nema kadroviranja bez odobrenja 's vrha'

Kako Dnevni list neslužbeno doznaje, moguće je da rješenje o novom ravnatelju/ci bude čak i privremeno, no nema dvojbe da će, bilo tko bio u pitanju na toj dužnosti, to biti zajednička odluka ministra Opsenice i čelnog čovjeka HDZ BiH Dragana Čovića i to iz jednostavnog razloga jer kadroviranje i na nižim, a kamoli na tako zahtjevnoj i važnoj poziciji, ne može proći bez odobrenja 's vrha'.

Ova politička odluka pokazat će i političku opredijeljenost predsjednika najjače hrvatske stranke u BiH – hoće li se ograditi od kadrova koji su aferama doveli u vrlo nezavidan položaj i samu stranku ili će pokazati involviranost u ovu široku, koruptivnu mrežu, jer zasigurno je da za sve afere koje su u posljednje vrijeme izašle u javnost, ne može biti odgovoran samo jedan čovjek.

Kako što je Dnevni list i prije pisao, svaki epilog afera koje se tek trebaju pravosudno razotkriti odnositi će se i na donositelje odluka, i političkih i proceduralnih.

Istekao mandat vršiteljici dužnosti Vidačak

Podsjetimo, imenovanje novog ravnatelja ili ravnateljice ZZO HNŽ-a pobudilo je veliko zanimanje javnosti, a radi se o instituciji koja vodi računa o zdravstvenoj zaštiti više od 220 tisuća žitelja HNŽ-a i, prema Financijskom planu za 2023. godinu, s ukupno predviđenim prihodima u iznosu od 164,644 milijuna KM. To je za čak 12,573 milijuna KM ili 8,27% više u odnosu na prošlu  godinu.

Iz razloga što su u HNŽ-u ugovornici sa ZZO HNŽ vodeće zdravstvene ustanove poput SKB Mostar, JUKB 'dr. Safet Mujić' Mostar, JU Opća bolnica Konjic, te domovi zdravlja, kao i 42 ljekarne kao pravnih lica sa 70-ak ljekarni, govori sama za sebe. O dobavljačima lijekova i zdravstvenih usluga da i ne govorimo.

Mandat vršiteljici dužnosti ravnateljice ZZO-a Ani Vidačak istekao je 9. ožujka, nakon što je na prijedlog ministra Opsenice, Vlada HNŽ-a razriješila dotadašnjeg ravnatelja ZZO-a Radu Bošnjaka, te donijela rješenje kojim se Vidačak, dotadašnja savjetnica bivšeg direktora i jedna od njegovih najbližih suradnika, imenuje na privremenu vršiteljicu dužnosti ravnateljice.

Kandidati čuvani u tajnosti

Kao što smo i prije pisali, u medijima se pisao o nekoliko imena kandidata koji su se prijavili za dužnost ravnatelja ZZO-a, među kojima su tri zaposlenice  Zavoda. Potvrde ili demantija iz mjerodavnog ministarstva za to nije bilo, kao niti bilo kakvih, konkretnih informacija o točnom broju i prijavljenim kandidatima.

No, u ovom kontekstu kandidata koji su se prijavili spominjala se upravo v.d. direktorica Ana Vidačak, Stana Burić bivša zastupnica HDZ-a u Skupštini HNŽ-a i zaposlenica Zavoda, Vedran Marčinko koji je već na brojnim dužnostima, član je uprave SKB-a i zaposlenik Ministarstva zdravstva i predsjednik stručnog povjerenstva Agencija za lijekove BiH, Marija Buhač sadašnja rukovoditeljica sektora za zdravstvo u ZZO HNŽ, čiji je otac poznati mostarski biznismen i dugogodišnji, utjecajni član HDZ BiH Rafael Gagro, vlasnik hotela Buna.

Ostali kandidati još uvijek su nepoznati jer neslužbene informacije govore kako je više od osam kandidata za tu funkciju.

No, podsjetimo da su Aktivisti mreže 'Naše društvo' podnijeli  kaznenu prijavu Tužiteljstvu Federacije BiH podnesena je protiv ministra zdravstva HNŽ-a, Gorana Opsenice, članova županijske vlade u mandatu 2016-2021. te Rade Bošnjaka direktora ZZO HNŽ-a, kao i članova Upravnog odbora ZZO-a zbog osnovane sumnje na zloupotrebu položaja ili ovlasti.

U kaznenoj prijavi navodi se i nesavjestan rad u službi, povreda ravnopravnosti u vršenju privredne djelatnosti, stvaranje monopolističkog položaja na tržištu, poreznu utaju, nepravilno izdvajanje sredstava pravnih osoba te zloupotrebu ovlaštenja u poslovanju.

Aktivisti tvrde kako su stotine milijuna maraka iz fonda Zdravstvenog osiguranja potrošene na nezakonit način. Bivši direktor sve ove navode, kao i navoda pojedinih medija, demantira, te ističe kako se radi o medijskoj hajci te da će svoju nedužnost dokazati na sudu.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

5 h 32 min

U novom broju donosimo

Novi broj

24 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

23 Lis 2024