Raffi Gregorian ponovno u BiH: Jačanje kapaciteta za odupiranje terorizmu

Zamjenika podtajnika Organizacije Ujedinjenih naroda (OUN) i direktora Ureda UN-a za borbu protiv terorizma, Raffija Gregoriana, koji je boravio u posjetu BiH, primili su u srijedu zamjenik ministra obrane BiH za politiku i planove Slaven Galić te zamjenik ministra obrane BiH za upravljanje resursima Aleksandar Goganović.
Gregorian je, podsjetimo, djelovao kao jedan od supredsjedatelja Povjerenstva za reformu obrane BiH, temeljem kojeg su 2005. oformljeni Ministarstvo obrane BiH Oružane snage BiH. Obnašao je i dužnost glavnog zamjenika visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a bio je i supervizor za Brčko Distrikt.
Ovoga je puta u posjetu BiH u svojstvu šefa Ureda UN-a za borbu protiv terorizma, utemeljenog prije šest godina. Podsjetivši se djelovanja u tom vremenu, Gregorian je naveo da je, tijekom dogovaranja u cilju postizanja konsenzusa o novom obrambenom sustavu u BiH, postiglo to da nitko nije dobio sve što je tražio, ali su svi dobili ono što im je potrebno.
Stvorili oružane snage BiH
- Stvorili smo tada zajedničke Oružane snage BiH za budućnost, kao oružane snage za nove naraštaje, podsjetio je Gregorian.
Na sastanku sa zamjenicima ministra obrane BiH, kojem su nazočili i tajnik Ministarstva obrane BiH Muhamed Smajić, glavni inspektor Ministarstva, brigadni general Mirsad Ahmić, te politička savjetnica u Uredu rezidentne koordinatorice UN-a Irina Liczek, razgovaralo se o različitim aspektima protuterorističke borbe u svijetu, širem sudjelovanju OS BiH u međunarodnim mirovnim operacijama i misijama, a govora je bilo i o mogućnostima suradnje sa Središtem za obuku za operacije potpore miru (SOOPM/PSOTC) OS BiH i sa Središtem za protuminsko djelovanje i uništavanje neeksplodiranih ubojnih sredstava OS BiH.
U osvrtu na situaciju u svijetu i regiji, Gregorian je konstatirao da je teroristička prijetnja u BiH minimalna te da sigurnosne institucije BiH dobro drže situaciju pod nadzorom.
Konstatirao je da, ipak, uvijek treba biti budan i na oprezu. Zamjenici ministra Galić i Goganović su konstatirali da je sigurnosna situacija u BiH stabilna, što je potvrdio i EUFOR, te su ukazali na značaj daljnjeg produženja mandata EUFOR-a u BiH.
Borba protiv terorizma
Galić je izrazio uvjerenje i da bi se institucije BiH još lakše borile protiv terorističkih prijetnji ukoliko bi BiH bila punopravna članica EU i NATO-a, dok je Goganović ocijenio da se cijeli svijet treba ujediniti u borbi protiv terorizma, uz poštivanje međunarodnog prava, uključujući međunarodno pravo o ljudskim pravima i međunarodno humanitarno pravo, ali u čemu kao krovnu instituciju vidi UN. Pri tome je oštro osudio posljednje terorističke napade na Izrael.
- Mir, stabilnost i sigurnost BiH je imperativ, uz poštivanje Daytonskog sporazuma, kojim je predviđeno da se sve odluke donosi dogovorom tri naroda i dva entiteta. Dužnosnici RS-a okrenuti su suradnji s NATO-om sukladno Programu reformi, koje je 2019. usvojilo Predsjedništvo BiH, poručio je Goganović.
I ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić je u Sarajevu razgovarao s Raffi Gregorianom, direktorom Ureda UN-a za borbu protiv terorizma (UNOCT), kojom prilikom je istaknuto da se suradnja Ministarstva sigurnosti BiH i UNOCT-a odvija kroz razmjenu iskustava i podršku za stvaranje zakonodavnog okvira za borbu protiv korištenja kriptovaluta za financiranje terorizma.
Osim toga, u tijeku su i radionice za jačanje kapaciteta agencija za provedbu zakona i pravosuđa u borbi protiv korištenja novih tehnologija u terorističke svrhe. Izraženo je zadovoljstvo što će se suradnja Ministarstva i UNOCT-a u toj oblasti nastaviti i iduće godine a domaćin je direktora Gregoriana upoznao i s aktivnostima koje BiH poduzima u borbi protiv terorizma. Naglasio je da je BiH, kao kandidat za članstvo u EU, članica UN-a i Antiterorističke koalicije, posvećena borbi protiv terorizma i ispunjavanju međunarodnih obveza u toj oblasti.