Raguž: Financijsko tržište FBiH 'dominantno bankocentrično'

Tržište vrijednosnih papira u Federaciji BiH bilježi stalni pad, ukazao je u srijedu Slaven Raguž, inicijator održavanja tematske sjednice Odbora Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH za ekonomsku i financijsku politiku. Ovaj je federalni zastupnik u ime Odbora te u suradnji s Udruženjem poslodavaca FBiH inicirao tematsko zasjedanje Odbora koje je bilo posvećeno izazovima i potencijalima, cijeneći da je financijsko tržište 'dominantno bankocentrično' i da nakon inicijalnog sporadičnog razvoja do svjetske ekonomske krize iz 2007. godine i nakon nje, bilježi eroziju imovine i stalni pad mjeren manjkom interesa investitora, nedovoljno razvijenom infrastrukturom, manjkom tržišnih instrumenata i aktera.
Kao i drugi sudionici skupa, Raguž je ukazao na potrebu izmjena zakonodavstva u toj oblasti, dok je prof. dr. Zinka Grbo, uz napomenu da o normativnom okviru ovisi manevarski prostor na tržištu, konstatirala 'neatraktivnost jurisdikcije za investitore', od čega ne boluje samo bosanskohercegovačko, već i usporedna tržišta. Prema ocjeni prof. dr. Svetlane Cenić, tržište vrijednosnih papira najlošije je u regiji i da je, kada je riječ o Bosni i Hercegovini, ono uređenije u Republici Srpskoj, iako Federacija BiH ima barem dvostruko jače gospodarstvo. Cenić, općenito, nema povjerenja u bh. tržište kapitala te razumije zašto je mali interes investitora jer oni žele biti normativno zaštićeni kad već ulažu vlastiti novac. - Tjeramo investitore ići drugdje, umjesto da ostanu tu, konstatirala je.
Admir Čavalić, predsjednik Odbora Zastupničkog doma Parlamenta FBiH za ekonomsku i financijsku politiku, ukazao je da je tržište vrijednosnih papira bitna no zanemarena tema kod nas, iako je ključni pokazatelj zdravlja i zrelosti jedne ekonomije. U Federaciji BiH, kako je ocijenio, to tržište stagnira godinama. Dodao je da je ova tematska sjednica prvi korak ka otvaranju parlamentarnog dijaloga o ovoj temi, ali i poziv za djelovanje.