Dnevni.ba - PRELOADER

Rekordni prohodi od indirektnih poreza

02 Kol 2023


Rekordni prohodi od indirektnih poreza

Uprava za indirektno oporezivanje bilježi rekordne prihode od indirektnih poreza, pa je tako u julu 2023. godine prikupljen najveći mjesečni iznos prihoda od uspostave institucije, čak 951 milion KM. 

Kumulativno, prihodi od indirektnih poreza u periodu januar - jul 2023. iznosili su 5 milijardi i 952 miliona KM i veći su za 422 miliona KM ili 7,63 posto u odnosu na isti period 2022. godine kada su iznosili 5 milijarde i 530 miliona KM.  

UIO je u periodu januar - jul 2023. godine privredi vratila 1 milijardu i 272 miliona KM povrata PDV-a, tako da su neto prikupljeni prihodi koji su otišli u raspodjelu korisnicima u periodu januar-jul 2023., a to su država, entiteti i Distrikt Brčko, iznosili su 4 milijarde i 679 miliona KM i veći su za 329 milion KM u odnosu na prihode koje su sa Jedinstvenog računa korisnici dobili za isti period 2022. godine.

Za finansiranje državnih institucija u periodu januar - jul 2023. godine raspoređen je iznos od 587 miliona KM. Najveći dio prihoda od indirektnih poreza završio je kod entiteta i Brčko distrikta. Federaciji BiH ukupno je raspoređeno 2 milijarde 540 miliona KM, Republici Srpskoj 1 milijardu i 376 miliona KM i Brčko distriktu 141 milion KM.

Po osnovu posebne putarine za izgradnju autoputeva i izgradnju i rekonstrukciju drugih puteva (0,25 KM), Federacija BiH je dobila dodatnih 120 miliona KM, Republika Srpska 79 miliona KM i Distrikt Brčko 4 miliona KM. Razlika predstavlja rezervu na posebnom računu za putarinu u iznosu od 0,25 KM, saopćeno je iz UIO. 

Vijesti BiH


PLAŽA

Brčko - Jedina uređena plaža na rijeci Savi u Brezovom Polju spremno dočekuje kupače

U mjestu Brezovo Polje, petnaestak kilometra nizvodno niz rijeku Savu i ovog ljeta nedavno uređen...

25 Lip 2025

VELEŽ

Janković ipak ne ostaje, Rođeni imaju novog trenera

Promjena na kluopi Veleža - nova. Vladimir Janković  više nije trener Mostaraca.  Jer bit će to h...

11 Lip 2025

KCUS

ZZJZ KS - Prijavljena još tri slučaja leptospiroze na području KS

Prema podacima objavljenim na stranici Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, u protekla 24 ...

05 Lip 2025