Dnevni.ba - PRELOADER

Roditelji traže od hrvatske diplomacije zaštitu navijača uhićenih u Grčkoj

14 Kol 2023


Roditelji traže od hrvatske diplomacije zaštitu navijača uhićenih u Grčkoj

Dvadesetak roditelja hrvatskih navijača uhićenih u Grčkoj u ponedjeljak je pred hrvatskim ministarstvom vanjskih poslova ponovno tražilo da se njihovu djecu zaštiti od navodno lošeg postupanja grčkog pravosuđa i moguće osvete suparničkih navijačkih supina. 

Devedeset i osam navijača Dinama iz Zagreba uhićeno je nakon što je 29-godišnji navijač AEK-a ubijen prošloga tjedna u Ateni u nasilju uoči kvalifikacijske utakmice za Ligu prvaka. 

Roditelji su na Zrinjevac došli dan pošto ih je primila državna tajnica Andrea Metelko Zgombić i uvjerila ih da hrvatska diplomacija od prvog dana brine za uvjete i sigurnost pritvorenih Bad Blue Boysa.

Ministarstvo je nakon sastanka priopćilo da je resorni ministar Gordan Grlić Radman u stalnom kontaktu s grčkim kolegom Giorgosom Gerapetritisom i da je u razgovoru s njime u nedjelju "istaknuo zabrinutosti obitelji hrvatskih državljana i važnost pravednog postupanja s pritvorenim navijačima".

Pozivajući se na diplomatske izvore, grčka novinska agencija ANA objavila je u ponedjeljak da je Grlić Radman u tom razgovoru izrazio sućut zbog smrti grčkog navijača i osudio sudjelovanje Hrvata u indcientima.

Hrvatski šef diplomacije također je izrazio uvjerenje da će grčko pravosuđe provesti objektivnu istragu i zahvalio grčkoj državi i zatvorskim vlastima na suradnji.

Ministar Gerapetritis je uvjerio hrvatskog kolegu da će neovisno grčko pravosuđe pošteno i nepristrano istražiti taj slučaj uvažavajući temeljna prava pritvorenih, prenijela je ANA.

Skupinu od 98 hrvatskih državljana tereti se za jedanaest kaznenih i prekršajnih djela, a poseban naglasak je stavljen na istragu ubojstva navijača AEK-a, za što su osumnjičeni Hrvat, Albanac i tri Grka.

Roditelji i članovi obitelji strahuju da će Bad Blue Boysi nakon saslušanja biti premješteni u 16 različitih zatvora gdje im prijeti odmazda raznih navijačkih skupina. 

Za pomoć su se obratili i hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću i predsjedniku države Zoranu Milanoviću te pučkoj pravobraniteljici Teni Šimonović Einwalter koja je rekla da će hrvatskom ministarstvu vanjskih poslova i grčkim institucijama predložiti da ispitaju poštuju li se prava pritvorenih navijača. 

Šimonović Einwalter je dodala da obitelji uhićenih navijača uistinu jesu u teškoj poziciji, posebno jer do njih dolaze razne informacije o tretmanu pritvorenih, prenosi Hina.

Hrvatska


Ivo Sanader je oslobođen u aferi Hypo!

Visoki kazneni sud RH odbio je žalbu državnog odvjetništva te potvrdio presudu Županijskog...

06 Velj 2025

RUKOMET

Novi kapetan Martinović: Napravili smo veliku obitelj u reprezentaciji

Uspjeh hrvatskog rukometa, srebro s domaćeg Svjetskog prvenstva, slavio se i kod nas u BiH, a uz ...

06 Velj 2025

Plenković: Europa mora voditi računa o svojoj obrani, Hrvatska napravila velike iskorake

BRUXELLES (FENA) - Europa mora voditi računa o svojoj obrani, a Hrvatska je tu napravila velike i...

03 Velj 2025