Rus uhićen u BiH dio grupe koja je izazvala eksplozije pošiljki u Europi

Seks-igračke i kozmetika
Lažna kozmetika, jastuci za masažu i seksualne igračke bili su u paketima koji su u ljeto 2024. eksplodirali u skladištima u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj, piše Radio Slobodna Europa.
Među osumnjičenima za pripremanje i slanje ovih paketa je i Aleksandar Bezrukavji (Aleksandr Bezrukavyi), Rus uhićen u studenom u Bosni i Hercegovini. Bezrukavji je izručen Poljskoj u veljači 2025., koja ga sumnjiči za terorizam i sabotaže.
Izvor upoznat s istragom u Poljskoj je za Reuters rekao da su paketi sadržavali improvizirane zapaljive naprave načinjene od kombinacije kemikalija, uključujući vrlo reaktivni magnezij. Kemikalije su aktivirane pomoću tajmera napravljenih od jeftinih kineskih elektronskih uređaja za praćenje izgubljenih ključeva, a učinak je pojačan tubama koje su izgledale kao kozmetika, ali su zapravo sadržavale gel od zapaljivih spojeva poput nitrometana.
-Postupak u ovom slučaju odnosi se na kriminalne aktivnosti inspirirane ruskim GRU-om, rekao je izvor, misleći na vojnu obavještajnu agenciju Rusije, objavio je Reuters.
Jedan od osumnjičenih uhićen u BiH
Aleksandar Bezrukavji je bio u ekstradicijskom pritvoru u BiH od 16. studenog prošle godine. U BiH je došao iz Turske, a deportiran je 13. veljače.
Bezrukavji je uhićen u Bosanskoj Krupi na sjeverozapadu zemlje 16. studenog zbog, kako je tada navedeno, krivotvorenih isprava. Kao ruski državljanin s ruskim dokumentima je ušao u Bosnu i Hercegovinu, a tokom uhićenja Bezrukavji je kod sebe, umjesto ruskih, imao španjolske dokumente.
Dok je bio u pritvoru i čekala se odluka o izručenju u Poljsku, i Rusija je početkom siječnja 2025. uputila zamolnicu Bosni i Hercegovini za izručenje Bezrukavja. Ranije su iz Okružnog suda u Varšavi za RSE naveli da je postupak protiv Bezrukavja u toku i da je 10. rujna izdan europski nalog za uhićenje.
-Sumnjiči se da je počinio djelo - špijunaža za strane obavještajne službe, navedeno je u prosincu iz Suda.
Prve informacije policije iz Unsko-sanske županije o uhićenju Bezrukavja povezivale su ga i grupama Rusa koje su obučavale državljane Moldavije za izazivanje nereda u toj zemlji, ali Tužiteljstvo BiH ga nije tokom boravka u BIH dovelo u vezu s ovim radnjama, prema dostupnim podacima.
Negirao krivicu pred Sudom BiH
Paketi s eksplozivom prvi put su se spomenuli u prosincu 2024., na ročištu pred Sudom BiH, dok se odlučivalo o njegovom izručenju u Poljsku.
Pošiljke koje se spominju su poslane u više zemalja i sadržavale su, kako je tada rečeno različite predmete i obuću. Iz Poljske tvrde da su to bile testne, odnosno pripremne radnje s ciljem da kasnije u pošiljkama budu eksplozivne naprave. Bezrukavji je pred Sudom BiH tvrdio da ništa od onog što poljski organi tvrde nije točno. Ustvrdio je da ne poznaje osobe koje se spominju u dopisu Poljske.
-Da sam znao da je krivično djelo slanje pošiljke, nikad je ne bih poslao, rekao je osporavajući da je riječ o obavještajnom radu i da je dio grupe koja je djelovala organizirano.
Zbog činjenice da je riječ o informacijama koje Poljska istražuje, ni Sud ni Tužiteljstvo BiH tada nisu mogli dati više detalja.
Hibridni rat Rusije u Europi
Sada Reuters prvi put objavljuje detalje istrage, oslanjajući se na izvještaje više od deset europskih sigurnosnih zvaničnika i izvor blizak poljskoj istrazi.
Europski sigurnosni šefovi su u listopadu 2024. objavili postojanje ovih paketa i rekli da se radi o dijelu "hibridnog rata" koji Rusija vodi kako bi destabilizirala države koje podržavaju Ukrajinu, koristeći taktike poput sitnih eksplozija i cyber napada. Naveli su da su paketi – koji su se zapalili u skladištima, izazivajući požare ali bez povrijeđenih – bili proba za buduće ruske planove da slične pošiljke detoniraju u zraku tokom kargo letova ka SAD-u i Kanadi.
-S ratom u Ukrajini, ovi napadi su se intenzivirali, postali su češći i agresivniji, rekao je Nicu Popescu, bivši ministar vanjskih poslova Moldavije, sada viši suradnik Europskog savjeta za vanjske odnose.
"Naravno, ovo predstavlja rizik za građane širom Europske unije."
Ratnik, Mary i četvrti paket
Poljski slučaj se temelji na svjedočenju najmanje pet osumnjičenih članova mreže i povjerljivim izvještajima sigurnosnih službi, rekao je izvor. Tužiteljstvo je za Reuters potvrdilo da je zaplijenjen i četvrti paket koji nije eksplodirao, što je omogućilo analizu sadržaja.
Istražitelji tvrde da je Ukrajinac Vladislav D, koji je živio na jugu Poljske, igrao ključnu ulogu u "probnoj vožnji", izvršavajući naredbe primljene putem Telegrama od ruskog agenta poznatog kao "Ratnik" (Warrior). U dokumentima u Bosni i Hercegovini, Vladislav je identificiran kao Vladislav Derkavets.
On je 18. srpnja iz Katowica otputovao u Kaunas (Litvanija), gdje je iz prepriječenog automobila preuzeo više od desetak predmeta. Potom je u Vilniusu zapakirao četiri paketa s jastucima, "kozmetikom" i seksualnim igračkama, aktivirao detonatore i predao ih čovjeku u parku koji je koristio kodnu riječ "Mary". Vladislav je uhićen početkom kolovoza i optužen za terorizam u ime ruske obavještajne službe. Trenutno se nalazi u pritvoru blizu Varšave. Njegov odvjetnik nije želio komentirati jer nije upoznat s detaljima istrage, objavio je Reuters.
Tužiteljstvo je potvrdilo da je osumnjičeni negirao sve optužbe.
Kremlj odbacuje optužbe
Kremlj je odbacio optužbe o ruskoj umiješanosti. "Ne znamo ništa o tome", rekao je glasnogovornik Dmitrij Peskov za Reuters.
GRU nije odgovorio Reutersu na zahtjev za komentar. Eksplozije paketa dogodile su se 19., 20. i 21. srpnja u britanskom Birminghamu, njemačkom Leipzigu i blizu Varšave. Dvojica zvaničnika EU upoznatih s napadima rekli su da su metode tipične za rusku obavještajnu službu: GRU često regrutira lokalne kriminalce da izvršavaju zadatke, šaljući im osnovne instrukcije preko Telegrama i plaćajući nekoliko hiljada eura po zadatku.
Bezrukavji je, prema informacijama iz Rusije, u toj zemlji bio osumnjičen za krivična djela u vezi s nezakonitim posjedovanjem oružja, narkotika i krađom. Sastojci i okidači korišteni u napadima lako su dostupni u prodavaonicama pirotehnike i poljoprivrednog materijala, rekao je bivši stručnjak za eksplozivne naprave Jaroslaw Stelmach. Iako su uređaji mali, mogu izazvati zapaljenje i teško ih je otkriti.
-"Ovo je izuzetno jeftina, vrlo učinkovita i gotovo potpuno anonimna metoda izrade eksploziva, rekao je.