Rusi financirali Dodikovu kampanju, stranke u Crnoj Gori i Albaniji

Piše: V.S.Herceg
Američka vlada ima pouzdane podatke da je Rusija u tajnosti osigurala i dala više od 300 milijuna dolara političkim strankama u više od deset zemalja, od 2014. pa do danas.
Obavještajne agencije u Americi su navele 2014. godinu kao početak, jer je tada zamijećeno značajno povećanje takvih ruskih aktivnosti, piše Glas Amerike o rezultatima istrage američkih obavještajnih službi.
Glas Amerike prenosi kako Rusija financira određene stranke i političare u cilju manipulacije s tim zemljama iznutra. Jedan visoki dužnosnik Administracije u Washingtonu izjavio je kako Administracija vjeruje da se radi tek o vrhu ledenog brijega, kada su takve aktivnosti u pitanju. Izvor iz američke administracije koji je upoznat s ovim slučajem naveo je da su iznose iz Ruske federacije, između ostalih, dobivali Milorad Dodik iz BiH, te stranka Demokratski front iz Crne Gore kao i Demokratska stranka iz Albanije. Iako nisu preciznije navedeni iznosi i primatelji ruskog novca, informacije "cure" u medijima.
Povećanje aktivnosti od 2014.
-Surađujemo sa saveznicima i partnerima kako bismo prikupili dodatne informacije o ovome. A mi dijelimo naše eventualne odgovore na ovakvu rusku aktivnost, s više od 100 zemalja, kazao je ovaj vladin dužnosnik, koji je također dodao: “U tijeku su upozorenja strankama i političarima koji bi eventualno mogli biti dio ove ruske kampanje, da ih možemo i hoćemo razotkriti, ukoliko budu uzimali novac od Kremlja”, piše Glas Amerike.
Izvor iz administracije, međutim, nije objavio točne iznose izdvojene za Dodika i Demokratski front, piše Glas Amerike.
-Obavještajna zajednica je zabilježila povećanje te aktivnosti 2014. godine do danas. Među primjerima koji su izneseni, u BiH, prije izbora 2018. godine, Konstantin Malofejev tajno je pomagao financiranje predsjedničke kampanje Milorada Dodika. Taj primjer pokazuje kako Rusija nije ispunila obećanje oko ulaganja u ekonomski razvoj Republike Srpske, već je umjesto toga omogućavala korupciju vladajuće stranke i stvorila nejednake uvjete za oporbene stranke, naveo je izvor iz administracije.
Također, kao primjer je navedena i Crna Gora i jedan od važnijih ruskih oligarha.
Rečeno je da Sjedinjene Država očekuju kako će se Rusija sljedećih mjeseci sve više okretati tajnom političkom financiranju da bi podrovala međunarodne sankcije, uvedene zbog rata u Ukrajini, i održala utjecaj u inozemstvu, a američki dužnosnik je dodao i to da je Washington skinuo oznaku tajnosti s pojedinih informacija dijelom i zbog očekivanja da će se Rusija “sve više oslanjati na sredstva tajnog utjecaja” sljedećih mjeseci.
SAD upozorava države
Rusko tajno financiranje političkih stranaka i političara diljem svijeta top vijest je u američkim, ali i svjetskim medijima.
-Američke obavještajne službe otkrile su da je Rusija tajno prebacila više od 300 milijuna dolara i planirala tajno prebaciti još najmanje stotine milijuna stranim političkim strankama, dužnosnicima i političarima u više od dvadesetak zemalja i na četiri kontinenta u ovom razdoblju, prenosi navode svojih izvora i CNN, a koji je dodao i da je "Rusija vjerojatno tajno prebacila dodatna sredstva u slučajevima koji su ostali neotkriveni."
Rusija je motivirana "pokušajem iskorištavanja određenih političkih stranaka i potkopavanja demokracije u svim tim zemljama. Naše stajalište je da je jedan od najučinkovitijih načina suprotstavljanja ruskom prikrivenom utjecaju njegovo razotkrivanje", kazao je CNN-ov izvor.
CNN prenosi riječi svog izvora koji kaže kako će ove informacije, do kojih su dužnosnici Bidenove administracije došli ranije ovog ljeta, biti podijeljene s javnošću i sa saveznicima diljem svijeta te da će biti i poduzeti koraci u sprječavanju ovih prijetnji i to sa zemljama pozvanim na Summit za demokraciju koji će se održati u prosincu ove godine. Istodobno, SAD "tiho" izvješćuje zemlje u kojima je zabilježeno tajno rusko financiranje političkih stranaka i dužnosnika.
Možemo i hoćemo razotkriti rusko tajno financiranje
-Američka obavještajna zajednica privatno izvještava odabrane zemlje o ruskom tajnom financiranju usmjerenom na njihova specifična politička okruženja. Držimo te brifinge povjerljivima s obzirom na osjetljivost podataka i kako bismo osnažili te zemlje da privatno poboljšaju svoj izborni integritet, rekao je dužnosnik Bidenove administracije za CNN.
Bidenova administracija se nada da će javno dijeljenje ovih informacija imati brojne koristi, uključujući: podizanje globalne svijesti o prijetnji ruskog tajnog političkog financiranja, poticanje drugih zemalja da se vrate SAD-u s vlastitim informacijama o ruskim operacijama i razjašnjavanje da je tajni politički utjecaj Rusije "globalni fenomen koji zahtijeva koordinirano djelovanje", rekao je dužnosnik.
-Rasvjetljavanjem ruskog tajnog političkog financiranja i ruskih pokušaja potkopavanja demokratskih procesa, ovim stranim strankama i kandidatima dajemo do znanja da ako potajno prihvate ruski novac, mi to možemo i hoćemo razotkriti. Tako da vidimo ovo višestruku korist od dijeljenja ovih informacija, poziva se CNN na izjavu sugovornika.
Rusi plaćali u gotovini, kriptovaluti, raskošnim darovima...
New York Times također piše o dokumentu u kojem se izvješćuje o tajnim ruskim financiranjima te navodi kako čitav niz ruskih agencija i pojedinaca provodi globalne operacije, uključujući rusku sigurnosnu službu i druge sigurnosne agencije, kao i poslovne osobe.
-U dokumentu se spominju dvojica muškaraca, Jevgenija Prigožina i Aleksandra Babakova, obojica bliski Putinovi suradnici, koji su uključeni u kampanje utjecaja ili uplitanja. U travnju je Ministarstvo pravosuđa optužilo Babakova, koji je također ruski zastupnik, i još dvojicu ruskih državljana za urotu za kršenje američkih sankcija i zavjeru za počinjenje prijevare s vizama dok su vodili "međunarodnu mrežu stranog utjecaja i dezinformacija za promicanje interesa Rusija." Rusi plaćaju u gotovini, kriptovaluti, elektroničkim prijenosima sredstava i raskošnim darovima, stoji u dokumentu, piše NYT.
Navodeći dalje dijelove ovog izvješća, NYT piše kako se novac 'premješta' kroz širok raspon institucija kako bi zaštitili podrijetlo financiranja, kao i da su u to uključene zaklade, 'think tankovi', skupine organiziranog kriminala, politička savjetovanja, lažne tvrtke i ruska državna poduzeća kao i da se novac tajno daje i putem računa i resursa ruskog veleposlanstva.
U jednoj azijskoj zemlji, ruski veleposlanik dao je milijune dolara u gotovini predsjedničkom kandidatu, stoji u dokumentu. Američke agencije također su otkrile da je Rusija posljednjih godina koristila lažne ugovore i lažne tvrtke u nekoliko europskih zemalja kako bi davala novac političkim strankama.
Tokovi tajnog ruskog novca
-Neke od ruskih tajnih metoda političkog financiranja posebno su raširene u određenim dijelovima svijeta, navodi se u dokumentu. Dodaje se: “Rusija se oslanjala na državna poduzeća i velike tvrtke za tajno premještanje sredstava u brojne regije uključujući Srednju Ameriku, Aziju, Bliski istok i Sjevernu Afriku, te na think tankove i zaklade koje su posebno aktivne diljem Europe. ”
The Guardian, navodi i izjavu glasnogovornika State Departmenta, Neda Pricea, koji je tajno financiranje Rusije nazvao "napadom na suverenitet".
-To je pokušaj da se ukine sposobnost ljudi diljem svijeta da biraju vlade koje smatraju najprikladnijima da ih zastupaju, zastupaju njihove interese i zastupaju njihove vrijednosti, rekao je.
Vox New prenosi izjavu američkih dužnosnika kako je u Albaniji Rusija dala oko 500.000 dolara Demokratskoj stranci 2017. preko lažnih tvrtki, te se također spominju i financiranja političara u BiH i Crnoj Gori.
Tko je Konstantin Malofejev?
Prema dostupnim medijskim istraživačkim izvješćima, Konstantin Malofejev vlasnik je i osnivač investicijskog fonda “Marshall Capital Partners”, predsjednik NVO “Društvo dvoglavog orla”, vlasnik “Fondacije Svetog Vasila Velikog”, najveće ruske pravoslavne dobrotvorne organizacije. Investira u desničarske medije i mnoge ultra desničarske pokrete diljem Europe s naglaskom na pravoslavne zemlje, a vrlo je utjecajan i u crkvenim krugovima te se smatra produženom rukom ruske vanjske politike, a pojedini ga stavljaju u kontekst i kao jednog od budućih pretendenata za Putinova nasljednika.
Malofejev u zastupanju ruskih geopolitičkih interesa sa svojim suradnicima usko surađuje s desničarskim političkim pokretima diljem Europe. Zbog financiranja proruskih separatista u Ukrajini Malofejev je na crnoj listi EU i SAD-a, a zabranjen mu je ulazak u Bugarsku na 10 godina zbog špijunaže toj zemlji.
Malofejev je u BiH boravio više puta kao gost Milorada Dodika. Medijima je bila posebno zanimljiva njegova posjeta 12. 10. 2014. godine kada se sastao s Miloradom Dodikom u hotelu Kaldera, na dan izbora u BiH, dok je u isto vrijeme u Banja Luci boravila i velika grupa ruskih kozaka koji su pod plaštom "kulturne suradnje" imali posve nejasnu ulogu.
Prema nekim analitičarima njihov zadatak je bio provođenje krimskog scenarija u BiH u slučaju da Milorad Dodik I SNSD izgube izbore. Te navode nije moguće potvrditi, a i činjenica je da je tada Mladen Ivanić (Savez za promjene) pobijedio Željku Cvijanović (SNSD) u utrci za srpskog člana Predsjedništva BiH, dok je Dodik pobijedio Ognjena Tadića (Savez za promjene) i postao predsjednik RS-a, a njegova stranka je osvojila vlast u tom entitetu. Dodik je 2015. odlikovao Malofejeva Ordenom Njegoša prvog reda.