Dnevni.ba - PRELOADER

Rusija i Kina pripremaju alternativu za Euroclear i Clearstream

2 h 45 min


Rusija i Kina pripremaju alternativu za Euroclear i Clearstream
Kina - Rusija

Rusko i kinesko ministarstvo financija razgovaraju o osnivanju nezavisnog depozitorija vrijednosnih papira koji bi zamijenio kuće Euroclear i Clearstream. Javnost je izvjestio ruski ministar financija Anton Siluanov u intervjuu za list Izvjestija, piše Financa.

Ako je zapadna infrastruktura za nas zatvorena, nužno je graditi alternativu, rekao je ministar Anton Siluanov za Izvjestiju. Potvrdivši da ministarstvo razgovara s kineskim kolegama o osnivanju nezavisnog depozitorija vrijednosnih papira.

Novi sustav praktično se neće ni po čemu razlikovati od Eurocleara i Clearstrema, rekao je ruski ministar. Dodavši da je glavni cilj omogućiti kineskim i ruskim investitorima kupnju obveznica, bez ikakvih ograničenja i prepreka.

Osnivanje kuće naznačeno je i u dokumentu pripremljenom za prošlogodišnji summit BRICS-a, održan u ruskom Kazanju. Poticaj toj inicijativi bilo je zamrzavanje ruske imovine u zapadnim zemljama nakon ulaska ruskih vojnika u Ukrajinu.

EU je tako u belgijskoj klirinškoj kući Euroclear zamrznuo ekvivalent od 190 milijardi eura u vrijednosnim papirima i gotovini u vlasništvu ruske centralne banke. Otprilike 70 posto ukupne blokirane vrijednosti.

I Euroclear i ogranak grupe Deutsche Boersea sa sjedištem u Luksemburgu Clearstream blokirali su račune ruskog depozitorija za vrijednosne poapire, i to prije no što su mu uvedene sankcije, napominje TASS.

Vijesti iz svijeta


DONALD TRUMP

Trump: Kada je 97 posto priča o nekoj osobi loše, to više nije sloboda govora

Američki  predsjednik Donald Trump izjavio je da novinari koji negativno izvještavaju o njegovoj...

25 min

DONALD TRUMP

Trump uvodi naknadu od 100.000 dolara za vize za kvalificirane radnike

Kabinet  američkog predsjednika Donalda Trumpa objavio je da će od kompanija tražiti naknadu u i...

1 h 46 min

DIGITALNI EURO

Banke i desničari se žestoko protive digitalnom euru

Dok se eurokrati vraćaju s ljetnih odmora i pripremaju za uobičajeni rujanski nalet lobista u Bru...

1 h 53 min