Ružnić o migrantima: Moramo čuvati sebe, jer institucije ništa ne rade
BIHAĆ - Mustafa Ružnić, premijer Unsko-sanske županije (USŽ), kazao je za agenciju Anadolija da se situacija u toj županiji nakon nedavno uvedenih mjera u cilju upravljanja migrantskom krizom poboljšala.
Istodobno je još jednom upozorio da je krajnje vrijeme da država počne upravljati migrantskom krizom na prostoru cijele zemlje jer će, kako je kazao, ako proradi krajiški biti prekasno.
Ružnić je pohvalio sve pripadnike MUP-a USŽ-a koji na terenu provode nove mjere podsjetivši da su mjere provodili i u prethodne tri godine. Ocijenio je i da, unatoč brojnim problemima, sigurnosnu situaciju na području županije uspijevaju držati pod kontrolom.
Zatvorili prilaze
-Ovaj smo put, nakon tehničke te pripreme kadrova i uspotave punktova, uspjeli zatvoriti prilaze i ulaz u žuapaniju, odnosno nekontrolirani priljev migranata na područje USŽ-a naprosto zaustaviti, jer se dešava i desilo se da je ogroman broj migranata mimo svih kapaciteta smještaja stvorio jedan uski čep. Došlo je do, puno je kazati zbog prava čovjeka, tog skučenog prostora a onda i reakcije građana. Plus COVID na sve to, pojava oboljelih među migrantima, ne postojanje kontrole unutar centara gdje su migranti izlazili iz kamova, bježali kao oboljeli. To su sve razlozi iz kojih smo morali ići u pravcu donošenja ovih mjera, obrazlaže Ružnić dodajući da će kroz sve mjere koje su uveli nastoji omogućiti da dio migranata izađe iz USŽ-a kako bi građani mogli “prodisati“.
-Kada bi se vodilo računa, bilo bi lako upravljati ovom krizom tako što bi, sukladno smještajnim kapacitetima koje imamo na području županije, sav višak koji bi se stvarao u Sarajevu i u nekim drugim centrima slali ka USŽ i sve bi bilo u redu. Međutim migranti dolaze do USŽ-a bez ikakve kontrole istočne granice. Čuli smo javna priznanja visokih dužnosnika ove zemlje, prije svega člana Predsjedništva BiH iz RS-a, koji kaže da će i dalje organizirano dovoziti migrante na područje USŽ-a, kaže Ružnić i tvrdi da u privremenim smještajnim centrima za migrante nikada nije uspostavljen kućni redi, da se ne može uspostaviti koordinaciju upravljanja između državne razine, IOM-a i UNHCR-a.
-To su privatni objekti, ne može država upravljati time, navodi on i, uz podsjetnik da je još 2015. godine najavljen migrantski val u BiH, istaknuo da se imalo tri godine za pripreme - kadrovske, za jačanje granične policije i Službe BiH za rad sa strancima, službi za azil, za pripremu smještajnih kapaciteta...
Institucije ništa ne rade
-Ništa nije učinjeno. Zatim imamo tri godine migrantskog vala. Građani su svjesni da ovo neće stati sutra, već da će trajati nekoliko godina, da se svake godine dolazak migranata povećava...A institucije u kojima vlada jedna kriza ne čine ništa. Građani su svjesni da dolazi samo još više, još teže i još gore,...uništavanje gospodarstva, turizma, uništavanje imovine i svega onoga što je sveto ovim građanima i, prije svega, kažem tih prava. Jednostavno, ljudi ne mogu nigdje... Mi moramo čuvati sebe i voju imovinu, jer nadležne institucije ne poduzimaju ono što je potrebno, kaže Ružnić te ističe da je doista krajnje vrijeme da država počne upravljati migrantskom krizom na području cijelog svog teritorija.
Premijer USŽ-a dodaje i da mu je osobno najbitnije imati svakodnevnu komunikaciju s nadležnima kao i da će neki konkretni rezultati biti vidljivi tek za tri do šest mjeseci. Po njegovu mišljenju, najveći problem koji će ministar sigurnosti BiH morati riješiti taj da agencije unutar samog Ministarstva počnu funkcionirati na ispravan način.
Anadolija podsjeća i da je za 29. kolovoz u Bihaću najavljen veliki prosvjed građana iz svih većih krajiških gradova a u povodu velikom priljeva migranata. (AA)