Dnevni.ba - PRELOADER

Šalju li se nikad jasnije poruke zapadnom Balkanu kako nikada neće biti dio Europske unije?

19 Stu 2020


Šalju li se nikad jasnije poruke zapadnom Balkanu kako nikada neće biti dio Europske unije?

Piše: Dragan Bradvica

Postoji li ikakva reforma koja je veća od toga da promijenite ime države? Jasno je kako ne postoji a upravo to je uradila Sjeverna Makedonija kako bi iza sebe ostavila spor s Grčkom i otvorila vrata bolje budućnosti za sve svoje žitelje. Uz to niz zakona i propisa su promijenili i oni i Albanci i to čine i dalje.

Što su dobili zauzvrat od Europske unije? ‘Šamar za šamarom’. Naravno, daleko od toga da se sve to odnosi na svih 27 zemalja članica ali bilo koja od njih može blokirati pristupni proces a sada to rade Bugarska i Nizozemska. Nažalost, na taj način samo produbljuju nepovjerenje prema Uniji na zapadnom Balkanu, daju još veća krila radikalnim nacionalistima te ‘trećim igračima’ da još više uzmu maha u regiji.

S druge strane, uništavaju i svoj kredibilitet jer tko će više vjerovati EU institucijama koje prvo kažu kako morate uraditi svoju zadaću i za to onda dobiti nagradu, vi nakon toga uradite tu zadaću i kao nagradu dobijete odbijenicu. A sada je više nego jasno kako niti Sjeverna Makedonija niti Albanija pregovore neće početi ove godine.

Loše poruke

Naime, u utorak je Bugarska uložila veto je jer se protivi početku pregovora sa Sjevernom Makedonijom oko ulaska u punopravno članstvo u Uniji. Razlog – Bugarska od Sjeverne Makedonije zahtijeva da prizna bugarske korijene makedonskog jezika i povijesti. Iako je Njemačka, koja predsjedava Vijećem EU, na sve načine pokušala ispeglati stvari to se nije dogodilo pa je ponovno otišla vrlo pesimistična poruka za Sjeverne Makedonce.

Ništa bolje nije prošla niti Albanija. Nizozemska vlada ima određenih rezervi i prema početku pregovora s Albanijom. Den Haag zahtijeva da Albanija prije početka pregovaračkog procesa osigura funkcioniranje svog Ustavnog suda i da u praksi implementira zakon o medijima. Nizozemci nemaju nikakvih problema sa Sjevernom Makedonijom. Nizozemski stav, kako piše DW, može se objasniti predstojećim parlamentarnim izborima u 2021. Proširenje Unije u toj zemlji, u kojoj je na vlasti koalicija kršćanskih demokrata i liberala, i nije baš tema na kojoj se može skupiti pokoji politički bod. Opet se šalje vrlo loša poruka za Albance.

U ovom trenutku nema naznaka da bi se u skorije vrijeme moglo početi s pregovorima. Europski diplomati polaze od toga da se ništa više neće pomaknuti s mjesta sve do konca ove godine – do kada traje njemačko predsjedanje. Vrući krumpir se tako sad ‘prebacuje’ Portugalcima, koji u siječnju iduće godine preuzimaju predsjedanje Unijom od Njemačke.

Regija daleko od ‘EU radara’

A kada države koje su se toliko reformirale ne mogu koraka bliže napraviti prema EU čemu se onda mogu nadati ostali? Malo tomu. Srbija i Crna Gora su u pregovorima ali iz ove vizure oni se trajati godinama pa možda i desetljećima. Kosovo još uvijek nije postiglo pravno obvezujući sporazum sa Srbijom a bez toga niti pedlja se neće približiti EU.

A BiH se godina ionako trup ‘pljunuti’ na sve što od nas traži EU pa smo ionako poprilično van europskih tračnica. Naravno da će sve ovo samo produbiti nepovjerenje u Uniju i ojačati ionako jako glasove najave kako zapadni Balkan nikada neće biti dio EU. Godinama se u službenim dokumentima ne smije naći riječ ‘proširenje’, godinama se priča samo o partnersku i vezivanju ove regije sa EU, jasno je kako dobar dio članica nije za daljnje širenje i teško da će u nekom kratkoročnom ili srednjoročno razdoblju promijeniti svoj stav.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 55 min

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

17 Ruj 2024