Dnevni.ba - PRELOADER

Sarajevo mora nositi na savjesti 'prijatelja' Bandića, gradonačelniku Zagreba se nije ostvarila jedna želja

03 Ožu 2021


Sarajevo mora  nositi na savjesti 'prijatelja' Bandića, gradonačelniku Zagreba se nije ostvarila jedna želja

“Počivaj u miru, prijatelju! - napisao je posvetu pokojnom gradonačelniku Zagreba odlazeći gradonačelnik glavnog grada BiH Abdulah Skaka.

Ostalo je to bijedno na osobnom poštovanju i prijateljstvu, jer Skaka u svojoj 'dirljivoj' poruci niti jednom riječju nije Milanu Bandiću odao počast i zahvalio za svu pomoć i dobročinstva koja je u minula dva desetljeća učinio prema stanovnicima Sarajeva, treba li naglašavati više od 90 posto bošnjačke  nacionalnosti.

Zapanjujući je taj Skakin svjesni propust kojeg, zbog njegovih stalnih gafova možda razumiju Sarajlije, ali drugima izvan čaršije nije sve jasno pa stoga i nije korektno tako hinjski “zaboraviti” Bandićevu žrtvu i uzloženu energiju u njegovanje bliskih veza dva prijateljska grada i njihovih stanovnika u kritičnim i vrlo trusnim vremenima i razdoblju trulih odnosa Hrvata i Bošnjaka. Nije u životu sve materijalno.

Oduzeli mu titulu počasnog građanina

Međutim, jako dobro je poznato zbog čega je Abdulah Skaka zastao samo na jednoj osobnoj, kurtoaznoj, poruci pokojnom Milanu Bandiću. Prijateljstvo između Sarajeva i Bandića je uprljano još prije skoro sedam godina, 2014. godine, kada je Gradsko vijeće Sarajeva oduzelo titulu počasnog građanina toga grada Milanu Bandiću zbog jednog njegovog benignog, kako se tada nevješto pravdalo, zagovora uspostavi trećeg entiteta u BiH. 

U zemlju su tada propali svi silni Bandićevi prijatelji u Sarajevu koje je lijepio darovima, lažno se prepirući i svaljujući krivicu za tu blamažu na neke druge.      I u toj neugodnoj poziciji Milan Bandić nije rigao otrov, stoički je podnio bacanje ljage na svoj autoritet od “prijatelja” držeći se one narodne da to samo govori o onima koji to čine.

-Pa nisam ja iskao nikakvo priznanje, ni Srebrenice, ni Kiseljaka, ni Sarajeva, ni sutra Mostara i preksutra Banja Luke. To je bila želja ljudi, ne moja. Pitajte njih, nemojte mene. Djela govore više od riječi. To vam govori počasni građanin Srebrenice i Kiseljaka. Je li znate što je Srebrenica, je li znate kako sam postao počasni građanin Srebrenice? To se ne postaje na zamolbu. Nema tu zamolbe, izjavio je Bandić na izjavu o trećem entitetu koja je uzrok toga, a na pitanje   kajete li se zbog te izjave je rekao: 

"Ja nisam nikada bio bahat, a još manje ću biti danas. Mislim da će se ta nepravda ispraviti. Ja bih parafrazirao jednog mog prijatelja u Sarajevu kada se to dogodilo. Bio sam u Sarajevu, išli smo kod reisa Kavazovića u sjedište i stao je jedan čovjek nasred ulice, upalio sva četiri žmigavca i veli mi: "Bandiću, vas vole Sarajlije. Sram ih bilo što su vam napravili. Nemojte vi biti tužni, jer oni vas vole. Ali još nešto, vama ne trebaju nagrade, već nagradama treba Bandić". To je odgovor na vaše pitanje. Jasno da to nije dobro, ali mislim da će oni koji su to napravili to i ispraviti uskoro".

Bošnjaci u Zagrebu i Hrvati u Sarajevu


U razgovoru za jedan sarajevski portal 2018. godine pokojni Milan Bandić je   otvoreno progovorio o položaju svog hrvatskog naroda u BiH.

-Svatko se mora izboriti za svoju ravnopravnost. Na papiru je BiH zemlja dva entiteta i tri naroda. U praksi ima problema, jer Dayton je s jedne strane cementirao odnose u BiH, a s druge strane onemogućio bilo kakve promjene koje bi još jače, transparentnije i pravednije potvrdile tu jednakopravnost sva tri konstitutivna naroda u BiH. Hrvati tu uvijek poberu deblji kraj. Tako je bilo i na ovim izborima. To nije dobro, jer minimum poštenja i iskrenosti nalaže da svaki narod izabere sebi predstavnike pa makar izabrao crnog vraga. Nije to dobro dugoročno za BiH i vjerujem da će se dogoditi te ustavne promjene koje će osigurati da svaki narod bira svog predstavnika. To je korak ka većoj ravnopravnosti Hrvata u BiH, rekao je Bandić.

Umro je, eto, skoro tri godine poslije, na njegovu, ali i na žalost Hrvata u glavnom bh. gradu “prijateljskom“ Sarajevu, nije mu se ispunila jedna želja.

Naime, na pitanje kakav je položaj Bošnjaka u Zagrebu i Hrvatskoj Bandić je rekao: "Bez obzira na to što su Hrvati u BiH konstitutivan narod, a Bošnjaci u Hrvatskoj manjina želio bih da u bilo kojem kutku BiH položaj Hrvata bude ni manje ni više nego kao položaj Bošnjaka ovdje. Želio bih da Hrvati u Sarajevu imaju isti položaj kao Bošnjaci u Zagrebu. Vjerujte mi da bi bilo mnogo manje problema, ne samo u Sarajevu nego bilo gdje u BiH, a usudio bih se reći i u bilo kojoj europskoj metropoli. Na primjeru Zagreba kolege iz Europe, a i iz okruženja i zemalja bivše Jugoslavije mogu učiti kako se živi. Na multietničnost i multikonfesionalnost Zagreba sam ponosan, kao što sam već rekao, to je moj najveći projekt", ostat će zabilježena ta Bandićeva snažna poruka.

Povijest

O liku i djelima pokojnog zagrebačkog gradonačelnika konačnu ocjenu dat će povijest. Za mnoge je njegova vladavina u Zagrebu kontroverzna i štetna. Drugi će potencirati njegovo danonoćno “delanje” i nesebičnu žrtvu da od  Zagreba  napravi europsku metropolu. Za Hercegovce je on bio najjača uzdanica u najmilijem gradu. Za Hrvate u BiH Bandić će sigurno biti simbol svekolike potpore. “Prijateljsko” Sarajevo bi makar trebalo korektno i pošteno podvući i memorirati sve ono što je Milan Bandić dobrog učinio za taj grad, napuhana priča o Trećem entitetu svakako nadilazi razinu gradova i nikako nije bilo potrebe da se  ti odnosi prljaju.    J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 37 min

U novom broju donosimo

Novi broj

19 Ruj 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

18 Ruj 2024