Dnevni.ba - PRELOADER

Sarajevo žarište korone u BiH

05 Kol 2020


Sarajevo žarište korone u BiH

Piše: V. S. Herceg

Sarajevska županija i Grad Sarajevo trenutna su žarišta po broju novooboljelih od korona virusa. Jučer je, od ukupno 301 pozitivna rezultata Federaciji, u Sarajevu potvrđeno čak novih 167 slučajeva dok je, primjerice, u entitetu Republika Srpska novopozitivnih na COVID-19 76 osoba. Sarajevo trenutno ima skoro 1.500 aktivnih slučajeva zaraženih koronavirusom, za razliku od početka lipnja gdje je ta brojka iznosila nula.

Za manje od dva mjeseca do 1.500 novozaraženih

Sebija Izetbegović, glavna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, kazala je jučer za medije da je 'stanje kritično'. Ona je potvrdila da je najveći broj novozaraženih potvrđen u Sarajevu te da se u izolatoriju nalazi 71 pacijent. Izetbegović je već prije izrazila bojazan kakve posljedice će donijeti i nedavna proslava Bajrama, većeg druženja i prisnijih kontakata. Na alarmantnu tendenciju porasta broja zaraženih i pogoršanje epidemiološke situacije upozorava i Zavod za javno zdravstvo SŽ. U istom se ocjenjuje da je u toj županiji od sredine lipnja zapaženo povećanje broja oboljelih te da su početni slučajevi vezani za 'uvozne' slučajeve iz Tešnja, Sandžaka i Srbije. O kakvoj je situaciji riječ govori i podatak da u prvom tjednu lipnja ova županija nije imala nijedan aktivan slučaj oboljelih od koronavirusa, no već 9. lipnja bilježi se lagan porast, da bi u srpnju dnevno, prosječno, taj broj iznosio oko 57 novozaraženih. Brojke su neumoljive - za manje od dva mjeseca, od 1. lipnja do 24. srpnja, u Kantonu Sarajevo potvrđeno je čak 1.726 nova slučaja. Dobre vijesti su da se oporavilo više od 1.300 osoba, no u Zavodu za javno zdravstvo S ocjenjuju da to nije kraj te da bi vrhunac epidemije mogao biti krajem prvog tjedna kolovoza.

Masovna okupljanja u Sarajevu

No, koliko su tešku epidemiološku situaciju utjecala i masovna okupljanja građana, opravdano je pitanje. Naime, podsjetimo da je 16. svibnja organiziran veliki prosvjed u Sarajevu kao znak neslaganja s održavanjem mise za žrtve Bleiburga u sarajevskoj katedrali. Također, 30. svibnja održala se i velika prosvjedna šetnja koju su inicirali iz 'Platforme za progres', nazvana 'Dosta je bilo šutnje', a koju su podržale i ostale stranke bh. političke ljevice. Ove obje prosvjedne šetnje održane su tijekom stanja prirodne nesreće i zabrane okupljanja, a koje su naprasno, a ne postupno, prestale vrijediti 31. svibnja. No, već 5. lipnja u Sarajevu se dogodila i velika fešta proslave titule prvaka BiH FK Sarajevo uz masovna okupljanja pretežito mlađe populacije i s vrlo upitnim pridržavanjem epidemioloških mjera. Nakon korona-krivulje koja se ponovno dramatično počela uspinjati, Vlada FBiH 17. srpnja donijela je odluku o proglašenju stanja epidemije. Ne održavaju se samo u Sarajevu velika okupljanja s vrlo visokim epidemiološkim rizicima - diljem BiH održavaju se, primjerice, svadbena slavlja i događaji s više od 300 uzvanika iako mjere podrazumijevanju okupljanja do 50 osoba u zatvorenom te 100 osoba na otvorenom prostoru.

Dr. Jurica Arapović, specijalist infektologije, predsjedatelj stručnog savjetodavnog tijela za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti u FBiH i član Županijskog stožera civilne zaštite HNŽ-a za Dnevni list je nedavno upozorio da pogoršanje još uvijek nije na vrhuncu te da je za očekivati veći broj preminulih kroz sljedećih 15 do 20 dana u BiH.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

23 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024